Przejdź do treści

Koronawirus

Komunikat dla podróżujących nr 60 Warszawa, 31 marca 2020 r. (Opracowano na podstawie danych WHO, ECDC i CDC)

Zachorowania na COVID-19 (zapalenie płuc spowodowane nowym koronawirusem SARS-CoV-2) – aktualizacja


Archiwalne komunikaty dla podróżujących


W ostatnich tygodniach obserwuje się rosnącą liczbę zachorowań na COVID-19 – chorobę wywoływaną przez koronawirusa SARS-CoV-2 w Europie. Zgodnie z raportem WHO, Polska została uznana za państwo z występującą lokalną transmisją nowego koronawirusa SARS-CoV-2. Według danych WHO na dzień 30 marca 2020 r., w 50 krajach Regionu Europejskiego WHO dochodzi do lokalnej transmisji wirusa SARS-CoV-2.

Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje zaniechanie jakichkolwiek podróży

Opracowano na podstawie:

https://www.gov.pl/web/koronawirus/jak-wrocic-do-polski-samolotem

https://www.gov.pl/web/koronawirus/zamykamy-granice-przed-koronawirusem

 

Od niedzieli 15 marca br. do odwołania zostają wstrzymane międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe oraz wprowadzony zostaje zakaz wjazdu do Polski dla cudzoziemców.

Obywatele RP nadal będą mogli wrócić do Polski transportem kołowym, tj. samochodami osobowymi, busami i autokarami. Natomiast dla wszystkich obywateli RP, którzy ze względu na odległość nie są w stanie przekroczyć granicy Polski transportem kołowym, zostały udostępnione trzy możliwości powrotu do kraju drogą lotniczą:

  1. Realizacja dotychczas zaplanowanych lotów czarterowych.

Mimo zawieszenia pasażerskich międzynarodowych połączeń lotniczych, do Polski wpuszczone zostaną wszystkie samoloty czarterowe z obywatelami RP, które miały już wcześniej zaplanowane loty. Razem z nimi wylądować na terenie Polski będą mogli także uprawnieni do tego cudzoziemcy:

1)         małżonkowie obywateli RP;

2)         dzieci obywateli RP;

3)         osoby posiadające Kartę Polaka,;

4)         osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę.

  1. Specjalne czartery.

Polskie Linie Lotnicze LOT zorganizują specjalne loty czarterowe w różne regiony świata, aby umożliwić obywatelom RP powrót do Polski. Obywatele RP, którzy będą chcieli powrócić do kraju, a także uprawnieni do tego cudzoziemcy (wykaz powyżej) będą mogli zakupić bilet na przelot za pośrednictwem platformy internetowej Polskich Linii Lotniczych LOT: www.lot.com. Więcej informacji pod adresem: https://www.lot.com/pl/pl/lot-do-domu

  1. Loty według zapotrzebowania.

Osoby znajdujące się w miejscach, do których Polskie Linie Lotnicze LOT nie organizują specjalnych przelotów, mogą zgłaszać zapotrzebowanie na stworzenie takiego lotu za pośrednictwem specjalnie do tego przygotowanej platformy „Lot do domu” pod adresem: https://lotdodomu.com/

Więcej informacji dotyczących możliwości przekraczania granic można uzyskać także pod numerem telefonu +48 22 523 8880 (specjalna infolinia MSZ RP).

W przypadku osób przebywających poza terenami Polski, w krajach dotkniętych lokalną transmisją wirusa SARS-CoV-2 (Informacje dot. krajów z lokalną transmisją wirusa można znaleźć w raportach dziennych WHO pod adresem:
https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/situation-reports/), zalecamy zachowanie szczególnych środków ostrożności i unikanie dużych skupisk ludzkich.

Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa w poszczególnych państwach i regionach, w tym potrzebne dane kontaktowe, znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakładce  Informacje dla podróżujących. https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 31 marca 2020 r. odnotowano 777 798 potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym 37 272 zgony (4,8 %) (Tab.1). Najwięcej zgonów zgłoszono z: Włoch (11 591), Hiszpanii (7 340), Chin (3 309), Stanów Zjednoczonych (3 170), Francji (3 024) i  Iranu (2 757).

Tab.1. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 według stanu na dzień 31 marca 2020 r. (ECDC)

RegionsPlaces reporting casesSum of CasesSum of DeathsConfirmed cases in the last 15 days
AfricaAlgeria51131463
AfricaAngola727
AfricaBenin606
AfricaBurkina_Faso22212219
AfricaCameroon1422138
AfricaCape_Verde515
AfricaCentral_African_Republic605
AfricaChad707
AfricaCongo19018
AfricaCote_dIvoire1681164
AfricaDemocratic_Republic_of_the_Congo98896
AfricaDjibouti26026
AfricaEgypt60940499
AfricaEquatorial_Guinea14013
AfricaEritrea12012
AfricaEswatini908
AfricaEthiopia23019
AfricaGabon716
AfricaGambia414
AfricaGhana1525150
AfricaGuinea16015
AfricaGuinea_Bissau202
AfricaKenya50147
AfricaLiberia303
AfricaLibya808
AfricaMadagascar44044
AfricaMali18018
AfricaMauritania504
AfricaMorocco55633528
AfricaMozambique808
AfricaNamibia1109
AfricaNiger20320
AfricaNigeria1312129
AfricaRwanda70065
AfricaSenegal1620136
AfricaSeychelles1007
AfricaSomalia303
AfricaSouth_Africa132631275
AfricaSouth_Sudan101
AfricaSudan625
AfricaTogo34133
AfricaTunisia3128294
AfricaUganda33033
AfricaUnited_Republic_of_Tanzania19119
AfricaZambia35035
AfricaZimbabwe717
AmericaAnguilla202
AmericaAntigua_and_Barbuda706
AmericaArgentina96624910
AmericaAruba50048
AmericaBahamas14013
AmericaBarbados34034
AmericaBelize303
AmericaBermuda27027
AmericaBolivia107697
AmericaBrazil45791594379
AmericaBritish_Virgin_Islands303
AmericaCanada7424897120
AmericaCayman_Islands12112
AmericaChile244982374
AmericaColombia79814753
AmericaCosta_Rica3302295
AmericaCuba1704166
AmericaCuraçao918
AmericaDominica11011
AmericaDominican_Republic90142890
AmericaEcuador1966621929
AmericaEl_Salvador32032
AmericaFalkland_Islands_(Malvinas)000
AmericaGreenland10010
AmericaGrenada909
AmericaGuatemala36135
AmericaGuyana814
AmericaHaiti15015
AmericaHonduras1417135
AmericaJamaica39129
AmericaMexico1094281041
AmericaMontserrat505
AmericaNicaragua424
AmericaPanama1075261032
AmericaParaguay65357
AmericaPeru95024879
AmericaPuerto_Rico1746174
AmericaSaint_Kitts_and_Nevis707
AmericaSaint_Lucia907
AmericaSaint_Vincent_and_the_Grenadines100
AmericaSint_Maarten302
AmericaSuriname807
AmericaTrinidad_and_Tobago85381
AmericaTurks_and_Caicos_islands505
AmericaUnited_States_of_America1646203170160846
AmericaUnited_States_Virgin_Islands30030
AmericaUruguay3201312
AmericaVenezuela1353120
AsiaAfghanistan1414125
AsiaBahrain5154301
AsiaBangladesh49546
AsiaBhutan403
AsiaBrunei_Darussalam127177
AsiaCambodia109097
AsiaChina8224133091221
AsiaIndia1251321158
AsiaIndonesia14141221297
AsiaIran41495275727557
AsiaIraq63046506
AsiaIsrael4473174223
AsiaJapan1953561139
AsiaJordan2685253
AsiaKazakhstan3251316
AsiaKuwait2660154
AsiaKyrgyzstan84084
AsiaLaos909
AsiaLebanon44611347
AsiaMalaysia2626372198
AsiaMaldives1704
AsiaMauritius1283128
AsiaMongolia12011
AsiaMyanmar14014
AsiaNepal504
AsiaOman1790157
AsiaPakistan1625181594
AsiaPalestine115177
AsiaPhilippines2084881944
AsiaQatar6931292
AsiaSaudi_Arabia145381335
AsiaSingapore8443618
AsiaSouth_Korea97861631550
AsiaSri_Lanka1201101
AsiaSyria10210
AsiaTaiwan3065247
AsiaThailand1651101537
AsiaTimor_Leste101
AsiaTurkey1153516811517
AsiaUnited_Arab_Emirates6115525
AsiaUzbekistan1492143
AsiaVietnam2290172
EuropeAlbania22312181
EuropeAndorra3708365
EuropeArmenia4823452
EuropeAustria96181088758
EuropeAzerbaijan2734254
EuropeBelarus105078
EuropeBelgium1189951311013
EuropeBosnia_and_Herzegovina3538335
EuropeBulgaria3598308
EuropeCroatia7906742
EuropeCyprus2307200
EuropeCzech_Republic3002242704
EuropeDenmark2577771702
EuropeEstonia7153544
EuropeFaroe_Islands1680168
EuropeFinland1313131046
EuropeFrance44550302439127
EuropeGeorgia98068
EuropeGermany6191358357075
EuropeGibraltar69069
EuropeGreece121243881
EuropeGuernsey45045
EuropeHoly_See605
EuropeHungary44715408
EuropeIceland10862908
EuropeIreland2910542741
EuropeIsle_of_Man42042
EuropeItaly1017391159177759
EuropeJersey63263
EuropeKosovo1061104
EuropeLatvia3760345
EuropeLiechtenstein64057
EuropeLithuania4847470
EuropeLuxembourg1988221911
EuropeMalta1560135
EuropeMoldova2982275
EuropeMonaco49042
EuropeMontenegro91191
EuropeNetherlands1175086410615
EuropeNorth_Macedonia2857272
EuropeNorway4226263149
EuropePoland2055311930
EuropePortugal64081406163
EuropeRomania1952441813
EuropeRussia1836101773
EuropeSan_Marino22925131
EuropeSerbia74113686
EuropeSlovakia3360275
EuropeSlovenia76311544
EuropeSpain85195734077442
EuropeSweden40281462996
EuropeSwitzerland1541229513212
EuropeUkraine48011477
EuropeUnited_Kingdom22141140820750
OceaniaAustralia4557194259
OceaniaFiji505
OceaniaFrench_Polynesia36036
OceaniaGuam60160
OceaniaNew_Caledonia16016
OceaniaNew_Zealand6471639
OceaniaNorthern_Mariana_Islands202
OceaniaPapua_New_Guinea101
OtherCases_on_an_international_conveyance_Japan69670
 Total77 779837 27260 8702

 

Ryc.1. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 według stanu na dzień 31 marca 2020 r.

Ryc.2. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 w UE/EOG i Wielkiej Brytanii, według stanu na dzień 31 marca 2020 r. (ECDC)

Ryc. 3. Dystrybucja geograficzna skumulowanej liczby zgłoszonych przypadków COVID-19 na 100 000 ludności, według stanu na dzień 31 marca 2020 r. (ECDC)

Objawy COVID-19 obejmowały gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.

Zgodnie z danymi WHO z dnia 1 marca 2020 r., większość pacjentów z COVID-19 to osoby dorosłe. Spośród 44672 pacjentów z Chin z potwierdzoną infekcją, 2,1% było w wieku poniżej 20 lat. Najczęściej zgłaszanymi objawami były gorączka, suchy kaszel i duszność, a większość pacjentów (80%) doświadczyła łagodnej postaci choroby. U około 14% zakażenie przebiegało w postaci ciężkiej choroby, a 5% chorych było w stanie krytycznym. Wczesne doniesienia sugerują, iż nasilenie się choroby powiązane jest z wiekiem (> 60 lat) i chorobą współistniejącą.

Wirus przenosi się drogą kropelkową. RNA wirusa wykryto w kale u pacjenta z potwierdzonym zakażeniem, u którego wystąpiły objawami żołądkowo-jelitowe, dlatego nie można wykluczyć transmisji wirusa drogą fekalno-oralną.

Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zarażeń.

Koronawirus SARS-CoV-2 jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu.


INFORMACJA DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z KRAJÓW DOTKNIĘTYCH EPIDEMIĄ SPOWODOWANĄ KORONAWIRUSEM SARS-COV-2

W ostatnich kilku tygodniach w krajach europejskich i na całym świecie (aktualna lista krajów dostępna na stronach: www.who.intwww.ecdc.europa.eu, www.gis.gov.pl), wystąpiły zachorowania z objawami: gorączki, kaszlu, duszności i problemów z oddychaniem.

Jeśli byłeś w tych krajach w ciągu ostatnich 14 dni, w przypadku zaobserwowania u siebie ww. objawów bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do oddziału zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

Instrukcja jak poprawnie i skutecznie myć ręce znajduje się poniżej.

 

Komunikat dla podróżujących nr 58 Warszawa, 28 marca 2020 r. (Opracowano na podstawie danych WHO, ECDC i CDC)

Zachorowania na COVID-19 (zapalenie płuc spowodowane nowym koronawirusem SARS-CoV-2) – aktualizacja

W ostatnich tygodniach obserwuje się rosnącą liczbę zachorowań na COVID-19 – chorobę wywoływaną przez koronawirusa SARS-CoV-2 w Europie. Zgodnie z raportem WHO, Polska została uznana za państwo z występującą lokalną transmisją nowego koronawirusa SARS-CoV-2. Według danych WHO na dzień 27 marca 2020 r., w 50 krajach Regionu Europejskiego WHO dochodzi do lokalnej transmisji wirusa SARS-CoV-2.

Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje zaniechanie jakichkolwiek podróży.

Opracowano na podstawie:

https://www.gov.pl/web/koronawirus/jak-wrocic-do-polski-samolotem

https://www.gov.pl/web/koronawirus/zamykamy-granice-przed-koronawirusem

Od niedzieli 15 marca br. do odwołania zostają wstrzymane międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe oraz wprowadzony zostaje zakaz wjazdu do Polski dla cudzoziemców.

Obywatele RP nadal będą mogli wrócić do Polski transportem kołowym, tj. samochodami osobowymi, busami i autokarami. Natomiast dla wszystkich obywateli RP, którzy ze względu na odległość nie są w stanie przekroczyć granicy Polski transportem kołowym, zostały udostępnione trzy możliwości powrotu do kraju drogą lotniczą:

  1. Realizacja dotychczas zaplanowanych lotów czarterowych.

Mimo zawieszenia pasażerskich międzynarodowych połączeń lotniczych, do Polski wpuszczone zostaną wszystkie samoloty czarterowe z obywatelami RP, które miały już wcześniej zaplanowane loty. Razem z nimi wylądować na terenie Polski będą mogli także uprawnieni do tego cudzoziemcy:

1)         małżonkowie obywateli RP;

2)         dzieci obywateli RP;

3)         osoby posiadające Kartę Polaka,;

4)         osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę.

  1. Specjalne czartery.

Polskie Linie Lotnicze LOT zorganizują specjalne loty czarterowe w różne regiony świata, aby umożliwić obywatelom RP powrót do Polski. Obywatele RP, którzy będą chcieli powrócić do kraju, a także uprawnieni do tego cudzoziemcy (wykaz powyżej) będą mogli zakupić bilet na przelot za pośrednictwem platformy internetowej Polskich Linii Lotniczych LOT: www.lot.com. Więcej informacji pod adresem: https://www.lot.com/pl/pl/lot-do-domu

  1. Loty według zapotrzebowania.
  • Osoby znajdujące się w miejscach, do których Polskie Linie Lotnicze LOT nie organizują specjalnych przelotów, mogą zgłaszać zapotrzebowanie na stworzenie takiego lotu za pośrednictwem specjalnie do tego przygotowanej platformy „Lot do domu” pod adresem: https://lotdodomu.com/

Więcej informacji dotyczących możliwości przekraczania granic można uzyskać także pod numerem telefonu +48 22 523 8880 (specjalna infolinia MSZ RP).

W przypadku osób przebywających poza terenami Polski, w krajach dotkniętych lokalną transmisją wirusa SARS-CoV-2 (Informacje dot. krajów z lokalną transmisją wirusa można znaleźć w raportach dziennych WHO pod adresem:

https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/situation-reports/), zalecamy zachowanie szczególnych środków ostrożności i unikanie dużych skupisk ludzkich.

Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa w poszczególnych państwach i regionach, w tym potrzebne dane kontaktowe, znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakładce  Informacje dla podróżujących. https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 28 marca 2020 r. odnotowano 591 971 potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym 26 990 zgonów (4,6 %) (Tab.1). Najwięcej zgonów zgłoszono z: Włoch (9 136), Hiszpanii (4 858), Chin (3 301), Iranu (2 378), Francji (1 995) i  Stanów Zjednoczonych (1 707).

Tab.1. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 według stanu na dzień 28 marca 2020 r. (ECDC)

RegionsPlaces reporting casesSum of CasesSum of DeathsConfirmed cases in the last 15 days
AfricaAlgeria30521281
AfricaAngola404
AfricaBenin606
AfricaBurkina_Faso1463144
AfricaCameroon88186
AfricaCape_Verde515
AfricaCentral_African_Republic505
AfricaChad505
AfricaCongo404
AfricaCote_dIvoire1010100
AfricaDemocratic_Republic_of_the_Congo58457
AfricaDjibouti13013
AfricaEgypt49524415
AfricaEquatorial_Guinea13013
AfricaEritrea606
AfricaEswatini909
AfricaEthiopia16016
AfricaGabon716
AfricaGambia313
AfricaGhana1373135
AfricaGuinea505
AfricaGuinea_Bissau202
AfricaKenya31131
AfricaLiberia303
AfricaLibya101
AfricaMadagascar24024
AfricaMali404
AfricaMauritania303
AfricaMorocco34523339
AfricaMozambique707
AfricaNamibia808
AfricaNiger10110
AfricaNigeria81179
AfricaRwanda54054
AfricaSenegal1190113
AfricaSeychelles707
AfricaSomalia303
AfricaSouth_Africa117021153
AfricaSudan313
AfricaTogo25124
AfricaTunisia2276214
AfricaUganda14014
AfricaUnited_Republic_of_Tanzania13013
AfricaZambia16016
AfricaZimbabwe515
AmericaAnguilla202
AmericaAntigua_and_Barbuda707
AmericaArgentina690117659
AmericaAruba28026
AmericaBahamas909
AmericaBarbados24024
AmericaBelize202
AmericaBermuda17017
AmericaBolivia74071
AmericaBrazil3417923340
AmericaBritish_Virgin_Islands202
AmericaCanada4689534551
AmericaCayman_Islands818
AmericaChile161051577
AmericaColombia5396530
AmericaCosta_Rica2632240
AmericaCuba80277
AmericaCuraçao817
AmericaDominica11011
AmericaDominican_Republic58120576
AmericaEcuador1627411610
AmericaEl_Salvador13013
AmericaGreenland909
AmericaGrenada707
AmericaGuatemala32132
AmericaGuyana514
AmericaHaiti808
AmericaHonduras95193
AmericaJamaica26120
AmericaMexico71712701
AmericaMontserrat505
AmericaNicaragua212
AmericaPanama78614759
AmericaParaguay56350
AmericaPeru63511613
AmericaPuerto_Rico64264
AmericaSaint_Kitts_and_Nevis202
AmericaSaint_Lucia303
AmericaSaint_Vincent_and_the_Grenadines100
AmericaSint_Maarten302
AmericaSuriname808
AmericaTrinidad_and_Tobago66265
AmericaTurks_and_Caicos_islands202
AmericaUnited_States_of_America1046861707103023
AmericaUnited_States_Virgin_Islands19019
AmericaUruguay2380238
AmericaVenezuela1191119
AsiaAfghanistan91284
AsiaBahrain4664304
AsiaBangladesh48545
AsiaBhutan302
AsiaBrunei_Darussalam115090
AsiaCambodia102097
AsiaChina8221333011259
AsiaIndia87319798
AsiaIndonesia1046871012
AsiaIran32332237822257
AsiaIraq45840384
AsiaIsrael3035102939
AsiaJapan149949824
AsiaJordan2120211
AsiaKazakhstan1930193
AsiaKuwait2250145
AsiaKyrgyzstan58058
AsiaLaos606
AsiaLebanon3917325
AsiaMalaysia2161262003
AsiaMaldives1406
AsiaMauritius94294
AsiaMongolia11010
AsiaMyanmar505
AsiaNepal302
AsiaOman1310113
AsiaPakistan119791176
AsiaPalestine91161
AsiaPhilippines80354751
AsiaQatar5620300
AsiaSaudi_Arabia110431042
AsiaSingapore7322545
AsiaSouth_Korea94781441499
AsiaSri_Lanka1060103
AsiaSyria505
AsiaTaiwan2672218
AsiaThailand113651066
AsiaTimor_Leste101
AsiaTurkey5698925696
AsiaUnited_Arab_Emirates4052320
AsiaUzbekistan1040104
AsiaVietnam1690125
EuropeAlbania1869163
EuropeAndorra2673266
EuropeArmenia3721366
EuropeAustria7697687336
EuropeAzerbaijan1653152
EuropeBelarus94073
EuropeBelgium72842896885
EuropeBosnia_and_Herzegovina2293226
EuropeBulgaria2933270
EuropeCroatia5863561
EuropeCyprus1625156
EuropeCzech_Republic227992163
EuropeDenmark2046521370
EuropeEstonia5751548
EuropeFaroe_Islands1440144
EuropeFinland10257870
EuropeFrance32964199530088
EuropeGeorgia81056
EuropeGermany4858232546213
EuropeGibraltar55055
EuropeGreece96628833
EuropeGuernsey36036
EuropeHoly_See504
EuropeHungary34311327
EuropeIceland8902773
EuropeIreland2121222051
EuropeIsle_of_Man29029
EuropeItaly86498913671385
EuropeJersey52152
EuropeKosovo86186
EuropeLatvia2800264
EuropeLiechtenstein60056
EuropeLithuania3585355
EuropeLuxembourg1605151579
EuropeMalta1390130
EuropeMoldova1992193
EuropeMonaco42041
EuropeMontenegro75175
EuropeNetherlands86035467989
EuropeNorth_Macedonia2193210
EuropeNorway3581162960
EuropePoland1389161340
EuropePortugal4268764190
EuropeRomania1292241228
EuropeRussia103641006
EuropeSan_Marino22321156
EuropeSerbia4576433
EuropeSlovakia2950274
EuropeSlovenia6329536
EuropeSpain64059485861055
EuropeSweden3046922426
EuropeSwitzerland1210419711250
EuropeUkraine2185215
EuropeUnited_Kingdom1454375913953
OceaniaAustralia3378133222
OceaniaFiji505
OceaniaFrench_Polynesia30030
OceaniaGuam51151
OceaniaNew_Caledonia15015
OceaniaNew_Zealand4160411
OceaniaPapua_New_Guinea101
OtherCases_on_an_international_conveyance_Japan6967456975
 Total59197127090 

 

Ryc.1. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 28 marca 2020 r.(ECDC)

Ryc.2. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 w UE/EOG i Wielkiej Brytanii, w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 28 marca 2020 r. (ECDC)

Ryc. 3. Dystrybucja geograficzna skumulowanej liczby zgłoszonych przypadków COVID-19 na 100 000 ludności, według stanu na dzień 28 marca 2020 r. (ECDC)

 

Objawy COVID-19 obejmowały gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.

Zgodnie z danymi WHO z dnia 1 marca 2020 r., większość pacjentów z COVID-19 to osoby dorosłe. Spośród 44672 pacjentów z Chin z potwierdzoną infekcją, 2,1% było w wieku poniżej 20 lat. Najczęściej zgłaszanymi objawami były gorączka, suchy kaszel i duszność, a większość pacjentów (80%) doświadczyła łagodnej postaci choroby. U około 14% zakażenie przebiegało w postaci ciężkiej choroby, a 5% chorych było w stanie krytycznym. Wczesne doniesienia sugerują, iż nasilenie się choroby powiązane jest z wiekiem (> 60 lat) i chorobą współistniejącą.

Wirus przenosi się drogą kropelkową. RNA wirusa wykryto w kale u pacjenta z potwierdzonym zakażeniem, u którego wystąpiły objawami żołądkowo-jelitowe, dlatego nie można wykluczyć transmisji wirusa drogą fekalno-oralną.

Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zarażeń.

Koronawirus SARS-CoV-2 jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu.


INFORMACJA DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z KRAJÓW DOTKNIĘTYCH EPIDEMIĄ SPOWODOWANĄ KORONAWIRUSEM SARS-COV-2

W ostatnich kilku tygodniach w krajach europejskich i na całym świecie (aktualna lista krajów dostępna na stronach: www.who.intwww.ecdc.europa.eu, www.gis.gov.pl), wystąpiły zachorowania z objawami: gorączki, kaszlu, duszności i problemów z oddychaniem.

Jeśli byłeś w tych krajach w ciągu ostatnich 14 dni, w przypadku zaobserwowania u siebie ww. objawów bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do oddziału zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

Instrukcja jak poprawnie i skutecznie myć ręce znajduje się poniżej.

Komunikat dla podróżujących nr 57 Warszawa, 26 marca 2020 r. (Opracowano na podstawie danych WHO, ECDC, CDC)

Zachorowania na COVID-19 (zapalenie płuc spowodowane nowym koronawirusem SARS-CoV-2) – aktualizacja

W ostatnich tygodniach obserwuje się rosnącą liczbę zachorowań na COVID-19 – chorobę wywoływaną przez koronawirusa SARS-CoV-2 w Europie. Zgodnie z raportem WHO, Polska została uznana za państwo z występującą lokalną transmisją nowego koronawirusa SARS-CoV-2. Według danych WHO na dzień 25 marca 2020 r., w 49 krajach Regionu Europejskiego WHO dochodzi do lokalnej transmisji wirusa SARS-CoV-2.

Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje zaniechanie jakichkolwiek podróży

Opracowano na podstawie:

https://www.gov.pl/web/koronawirus/jak-wrocic-do-polski-samolotem

https://www.gov.pl/web/koronawirus/zamykamy-granice-przed-koronawirusem

Od niedzieli 15 marca br. do odwołania zostają wstrzymane międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe oraz wprowadzony zostaje zakaz wjazdu do Polski dla cudzoziemców.

Obywatele RP nadal będą mogli wrócić do Polski transportem kołowym, tj. samochodami osobowymi, busami i autokarami. Natomiast dla wszystkich obywateli RP, którzy ze względu na odległość nie są w stanie przekroczyć granicy Polski transportem kołowym, zostały udostępnione trzy możliwości powrotu do kraju drogą lotniczą:

  1. Realizacja dotychczas zaplanowanych lotów czarterowych.

Mimo zawieszenia pasażerskich międzynarodowych połączeń lotniczych, do Polski wpuszczone zostaną wszystkie samoloty czarterowe z obywatelami RP, które miały już wcześniej zaplanowane loty. Razem z nimi wylądować na terenie Polski będą mogli także uprawnieni do tego cudzoziemcy:

1)         małżonkowie obywateli RP;

2)         dzieci obywateli RP;

3)         osoby posiadające Kartę Polaka,;

4)         osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę.

  1. Specjalne czartery.

Polskie Linie Lotnicze LOT zorganizują specjalne loty czarterowe w różne regiony świata, aby umożliwić obywatelom RP powrót do Polski. Obywatele RP, którzy będą chcieli powrócić do kraju, a także uprawnieni do tego cudzoziemcy (wykaz powyżej) będą mogli zakupić bilet na przelot za pośrednictwem platformy internetowej Polskich Linii Lotniczych LOT: www.lot.com. Więcej informacji pod adresem: https://www.lot.com/pl/pl/lot-do-domu

  1. Loty według zapotrzebowania.

Osoby znajdujące się w miejscach, do których Polskie Linie Lotnicze LOT nie organizują specjalnych przelotów, mogą zgłaszać zapotrzebowanie na stworzenie takiego lotu za pośrednictwem specjalnie do tego przygotowanej platformy „Lot do domu” pod adresem: https://lotdodomu.com/

Więcej informacji dotyczących możliwości przekraczania granic można uzyskać także pod numerem telefonu +48 22 523 8880 (specjalna infolinia MSZ RP).

W przypadku osób przebywających poza terenami Polski, w krajach dotkniętych lokalną transmisją wirusa SARS-CoV-2 (Informacje dot. krajów z lokalną transmisją wirusa można znaleźć w raportach dziennych WHO pod adresem:
https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/situation-reports/), zalecamy zachowanie szczególnych środków ostrożności i unikanie dużych skupisk ludzkich.

Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa w poszczególnych państwach i regionach, w tym potrzebne dane kontaktowe, znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakładce  Informacje dla podróżujących. https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 26 marca 2020 r. odnotowano 467 710 potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym 20 947 zgonów (4,5 %) (Tab.1). Najwięcej zgonów zgłoszono z: Włoch (7 505), Hiszpanii (3 434), Chin (3 293), Iranu (2 077), Francji (1 331) i  Stanów Zjednoczonych (1 050).

Tab.1. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 według stanu na dzień 26 marca 2020 r. (ECDC)

RegionPlaces reporting casesSum of CasesSum of DeathsConfirmed cases in the last 15 days
AfricaAlgeria26417244
AfricaAngola202
AfricaBenin505
AfricaBurkina_Faso1143112
AfricaCameroon72170
AfricaCape_Verde414
AfricaCentral_African_Republic404
AfricaChad303
AfricaCongo404
AfricaCote_dIvoire80080
AfricaDemocratic_Republic_of_the_Congo45344
AfricaDjibouti12012
AfricaEgypt44221383
AfricaEquatorial_Guinea11011
AfricaEritrea404
AfricaEswatini404
AfricaEthiopia12012
AfricaGabon616
AfricaGambia313
AfricaGhana68368
AfricaGuinea404
AfricaKenya25025
AfricaLiberia303
AfricaLibya101
AfricaMadagascar19019
AfricaMali202
AfricaMauritania202
AfricaMorocco2256223
AfricaMozambique505
AfricaNamibia404
AfricaNiger717
AfricaNigeria51149
AfricaRwanda41041
AfricaSenegal99095
AfricaSeychelles707
AfricaSomalia101
AfricaSouth_Africa7090702
AfricaSudan313
AfricaTogo23022
AfricaTunisia1735168
AfricaUganda14014
AfricaUnited_Republic_of_Tanzania12012
AfricaZambia12012
AfricaZimbabwe313
AmericaAntigua_and_Barbuda303
AmericaArgentina5028483
AmericaAruba19019
AmericaBahamas505
AmericaBarbados18018
AmericaBelize202
AmericaBermuda606
AmericaBolivia39039
AmericaBrazil2433572399
AmericaCanada3385353292
AmericaCayman_Islands313
AmericaChile114231125
AmericaColombia4704467
AmericaCosta_Rica2012188
AmericaCuba57157
AmericaCuraçao616
AmericaDominica707
AmericaDominican_Republic39210387
AmericaEcuador1211291194
AmericaEl_Salvador13013
AmericaGreenland505
AmericaGrenada101
AmericaGuatemala24124
AmericaGuyana515
AmericaHaiti808
AmericaHonduras52052
AmericaJamaica25125
AmericaMexico4055398
AmericaMontserrat101
AmericaNicaragua202
AmericaPanama4436436
AmericaParaguay37332
AmericaPeru5588547
AmericaSaint_Kitts_and_Nevis202
AmericaSaint_Lucia303
AmericaSaint_Vincent_and_the_Grenadines101
AmericaSint_Maarten201
AmericaSuriname808
AmericaTrinidad_and_Tobago60160
AmericaTurks_and_Caicos_islands101
AmericaUnited_States_of_America69194105068169
AmericaUnited_States_Virgin_Islands17017
AmericaUruguay2170217
AmericaVenezuela1060106
AsiaAfghanistan75168
AsiaBahrain4193309
AsiaBangladesh39536
AsiaBhutan302
AsiaBrunei_Darussalam1070106
AsiaCambodia96094
AsiaChina8196832931060
AsiaIndia64913599
AsiaIndonesia79058771
AsiaIran27017207718975
AsiaIraq34629285
AsiaIsrael236952299
AsiaJapan126845700
AsiaJordan1530152
AsiaKazakhstan88088
AsiaKuwait1950126
AsiaKyrgyzstan44044
AsiaLaos202
AsiaLebanon3334292
AsiaMalaysia1796191667
AsiaMaldives1307
AsiaMauritius48248
AsiaMongolia1009
AsiaMyanmar303
AsiaNepal302
AsiaOman99081
AsiaPakistan105781041
AsiaPalestine62033
AsiaPhilippines63638603
AsiaQatar5370513
AsiaSaudi_Arabia9002880
AsiaSingapore5682402
AsiaSouth_Korea92411311486
AsiaSri_Lanka1020101
AsiaSyria101
AsiaTaiwan2352187
AsiaThailand10454986
AsiaTimor_Leste101
AsiaTurkey2433592433
AsiaUnited_Arab_Emirates3332259
AsiaUzbekistan65065
AsiaVietnam1480113
EuropeAlbania1465136
EuropeAndorra1880187
EuropeArmenia2900289
EuropeAustria5888345706
EuropeAzerbaijan93282
EuropeBelarus86077
EuropeBelgium49371784670
EuropeBosnia_and_Herzegovina1813179
EuropeBulgaria2423238
EuropeCroatia4181405
EuropeCyprus1323130
EuropeCzech_Republic165461591
EuropeDenmark1724341460
EuropeEstonia4041391
EuropeFaroe_Islands1320132
EuropeFinland8803840
EuropeFrance25233133123449
EuropeGeorgia73050
EuropeGermany3650819835212
EuropeGibraltar26026
EuropeGreece82122731
EuropeGuernsey30030
EuropeHoly_See100
EuropeHungary26110249
EuropeIceland7372667
EuropeIreland156491529
EuropeIsle_of_Man23023
EuropeItaly74386750564237
EuropeJersey18018
EuropeKosovo71171
EuropeLatvia2210213
EuropeLiechtenstein51050
EuropeLithuania2744271
EuropeLuxembourg133381326
EuropeMalta1290125
EuropeMoldova1491146
EuropeMonaco31030
EuropeMontenegro53053
EuropeNetherlands64123566030
EuropeNorth_Macedonia1772170
EuropeNorway2916122639
EuropePoland1051141029
EuropePortugal2995432954
EuropeRomania90613881
EuropeRussia6580648
EuropeSan_Marino20821146
EuropeSerbia3032298
EuropeSlovakia2160209
EuropeSlovenia5284497
EuropeSpain47610343445971
EuropeSweden2510422184
EuropeSwitzerland97141039224
EuropeUkraine1134112
EuropeUnited_Kingdom95294229156
OceaniaAustralia242382311
OceaniaFiji505
OceaniaFrench_Polynesia25025
OceaniaGuam37137
OceaniaNew_Caledonia14014
OceaniaNew_Zealand2830278
OceaniaPapua_New_Guinea101
OceaniaOther   
OtherCases_on_an_international_conveyance_Japan69670
 Total46771020947348516

 

Ryc.1. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 według stanu na dzień 26 marca 2020 r.

Ryc.2. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 w UE/EOG i Wielkiej Brytanii, według stanu na dzień 26 marca 2020 r. (ECDC)

Ryc. 3. Dystrybucja geograficzna skumulowanej liczby zgłoszonych przypadków COVID-19 na 100 000 ludności, według stanu na dzień 26 marca 2020 r. (ECDC)

Objawy COVID-19 obejmowały gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.

Zgodnie z danymi WHO z dnia 1 marca 2020 r., większość pacjentów z COVID-19 to osoby dorosłe. Spośród 44672 pacjentów z Chin z potwierdzoną infekcją, 2,1% było w wieku poniżej 20 lat. Najczęściej zgłaszanymi objawami były gorączka, suchy kaszel i duszność, a większość pacjentów (80%) doświadczyła łagodnej postaci choroby. U około 14% zakażenie przebiegało w postaci ciężkiej choroby, a 5% chorych było w stanie krytycznym. Wczesne doniesienia sugerują, iż nasilenie się choroby powiązane jest z wiekiem (> 60 lat) i chorobą współistniejącą.

Wirus przenosi się drogą kropelkową. RNA wirusa wykryto w kale u pacjenta z potwierdzonym zakażeniem, u którego wystąpiły objawami żołądkowo-jelitowe, dlatego nie można wykluczyć transmisji wirusa drogą fekalno-oralną.

Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zarażeń.

Koronawirus SARS-CoV-2 jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu.


INFORMACJA DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z KRAJÓW DOTKNIĘTYCH EPIDEMIĄ SPOWODOWANĄ KORONAWIRUSEM SARS-COV-2

W ostatnich kilku tygodniach w krajach europejskich i na całym świecie (aktualna lista krajów dostępna na stronach: www.who.intwww.ecdc.europa.eu, www.gis.gov.pl), wystąpiły zachorowania z objawami: gorączki, kaszlu, duszności i problemów z oddychaniem.

Jeśli byłeś w tych krajach w ciągu ostatnich 14 dni, w przypadku zaobserwowania u siebie ww. objawów bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do oddziału zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

Instrukcja jak poprawnie i skutecznie myć ręce znajduje się poniżej.

Komunikat dla podróżujących nr 56 Warszawa, 25 marca 2020 r. (Opracowano na podstawie danych WHO, ECDC, CDC)

Zachorowania na COVID-19 (zapalenie płuc spowodowane nowym koronawirusem SARS-CoV-2) – aktualizacja

 W ostatnich tygodniach obserwuje się rosnącą liczbę zachorowań na COVID-19 – chorobę wywoływaną przez koronawirusa SARS-CoV-2 w Europie. Zgodnie z raportem WHO, Polska została uznana za państwo z występującą lokalną transmisją nowego koronawirusa SARS-CoV-2. Według danych WHO na dzień 24 marca 2020 r., w 49 krajach Regionu Europejskiego WHO dochodzi do lokalnej transmisji wirusa SARS-CoV-2.

Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje zaniechanie jakichkolwiek podróży

Opracowano na podstawie:

https://www.gov.pl/web/koronawirus/jak-wrocic-do-polski-samolotem

https://www.gov.pl/web/koronawirus/zamykamy-granice-przed-koronawirusem

 

Od niedzieli 15 marca br. do odwołania zostają wstrzymane międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe oraz wprowadzony zostaje zakaz wjazdu do Polski dla cudzoziemców.

Obywatele RP nadal będą mogli wrócić do Polski transportem kołowym, tj. samochodami osobowymi, busami i autokarami. Natomiast dla wszystkich obywateli RP, którzy ze względu na odległość nie są w stanie przekroczyć granicy Polski transportem kołowym, zostały udostępnione trzy możliwości powrotu do kraju drogą lotniczą:

  1. Realizacja dotychczas zaplanowanych lotów czarterowych.

Mimo zawieszenia pasażerskich międzynarodowych połączeń lotniczych, do Polski wpuszczone zostaną wszystkie samoloty czarterowe z obywatelami RP, które miały już wcześniej zaplanowane loty. Razem z nimi wylądować na terenie Polski będą mogli także uprawnieni do tego cudzoziemcy:

1) małżonkowie obywateli RP;

2) dzieci obywateli RP;

3) osoby posiadające Kartę Polaka,;

4) osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę.

  1. Specjalne czartery.

Polskie Linie Lotnicze LOT zorganizują specjalne loty czarterowe w różne regiony świata, aby umożliwić obywatelom RP powrót do Polski. Obywatele RP, którzy będą chcieli powrócić do kraju, a także uprawnieni do tego cudzoziemcy (wykaz powyżej) będą mogli zakupić bilet na przelot za pośrednictwem platformy internetowej Polskich Linii Lotniczych LOT: www.lot.com. Więcej informacji pod adresem: https://www.lot.com/pl/pl/lot-do-domu

  1. Loty według zapotrzebowania.

Osoby znajdujące się w miejscach, do których Polskie Linie Lotnicze LOT nie organizują specjalnych przelotów, mogą zgłaszać zapotrzebowanie na stworzenie takiego lotu za pośrednictwem specjalnie do tego przygotowanej platformy „Lot do domu” pod adresem: https://lotdodomu.com/

Więcej informacji dotyczących możliwości przekraczania granic można uzyskać także pod numerem telefonu +48 22 523 8880 (specjalna infolinia MSZ RP).

W przypadku osób przebywających poza terenami Polski, w krajach dotkniętych lokalną transmisją wirusa SARS-CoV-2 (Informacje dot. krajów z lokalną transmisją wirusa można znaleźć w raportach dziennych WHO pod adresem:
https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/situation-reports/), zalecamy zachowanie szczególnych środków ostrożności i unikanie dużych skupisk ludzkich.

Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa w poszczególnych państwach i regionach, w tym potrzebne dane kontaktowe, znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakładce  Informacje dla podróżujących. https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 25 marca 2020 r. odnotowano 416 916 potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym 18 565 zgonów (4,5 %) (Tab.1). Najwięcej zgonów zgłoszono z: Włoch (6 820), Chin (3 287), Hiszpanii (2 696), Iranu (1 934), Francji (1 100) i  Stanów Zjednoczonych (801).

Tab.1. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 według stanu na dzień 25 marca 2020 r. (ECDC)

RegionPlaces reporting casesCasesDeathsConfirmed cases in the last 15 days
AfricaAlgeria23117211
AfricaAngola202
AfricaBenin505
AfricaBurkina_Faso99399
AfricaCameroon72170
AfricaCape_Verde313
AfricaCentral_African_Republic404
AfricaChad303
AfricaCongo404
AfricaCote_dIvoire73073
AfricaDemocratic_Republic_of_the_Congo45345
AfricaDjibouti303
AfricaEgypt36619311
AfricaEquatorial_Guinea909
AfricaEritrea101
AfricaEswatini404
AfricaEthiopia11011
AfricaGabon616
AfricaGambia313
AfricaGhana53253
AfricaGuinea404
AfricaKenya25025
AfricaLiberia303
AfricaLibya101
AfricaMadagascar19019
AfricaMauritania202
AfricaMorocco1705168
AfricaMozambique101
AfricaNamibia303
AfricaNiger717
AfricaNigeria44142
AfricaRwanda40040
AfricaSenegal86082
AfricaSeychelles707
AfricaSomalia101
AfricaSouth_Africa5570550
AfricaSudan313
AfricaTogo18017
AfricaTunisia1143112
AfricaUganda909
AfricaUnited_Republic_of_Tanzania12012
AfricaZambia303
AfricaZimbabwe212
AmericaAntigua_and_Barbuda303
AmericaArgentina3876375
AmericaBahamas404
AmericaBarbados18018
AmericaBelize101
AmericaBermuda606
AmericaBolivia32032
AmericaBrazil2201462176
AmericaCanada1959271882
AmericaCayman_Islands313
AmericaChile9222909
AmericaColombia2353232
AmericaCosta_Rica1772168
AmericaCuba48148
AmericaDominica202
AmericaDominican_Republic3126307
AmericaEcuador1082271067
AmericaEl_Salvador909
AmericaGreenland404
AmericaGrenada101
AmericaGuatemala21121
AmericaGuyana515
AmericaHaiti707
AmericaHonduras36036
AmericaJamaica21121
AmericaMexico4055398
AmericaMontserrat101
AmericaNetherlands_Antilles22022
AmericaNicaragua202
AmericaPanama4436442
AmericaParaguay37336
AmericaPeru4167407
AmericaSaint_Lucia202
AmericaSaint_Vincent_and_the_Grenadines101
AmericaSuriname808
AmericaTrinidad_and_Tobago57057
AmericaTurks_and_Caicos_islands101
AmericaUnited_States_of_America5523180154477
AmericaUnited_States_Virgin_Islands17017
AmericaUruguay1890189
AmericaVenezuela91091
AsiaAfghanistan42138
AsiaBahrain3903281
AsiaBangladesh39436
AsiaBhutan201
AsiaBrunei_Darussalam1040103
AsiaCambodia91089
AsiaChina818473287968
AsiaIndia5629518
AsiaIndonesia68655680
AsiaIran24811193417650
AsiaIraq31627255
AsiaIsrael193031891
AsiaJapan119343679
AsiaJordan1270126
AsiaKazakhstan79079
AsiaKuwait1910126
AsiaKyrgyzstan42042
AsiaLaos202
AsiaLebanon3044263
AsiaMalaysia1624151507
AsiaMaldives1309
AsiaMauritius42242
AsiaMongolia1009
AsiaMyanmar303
AsiaNepal302
AsiaOman84066
AsiaPakistan9917975
AsiaPalestine60040
AsiaPhilippines55235519
AsiaQatar5260508
AsiaSaudi_Arabia7671752
AsiaSingapore5582398
AsiaSouth_Korea91371261624
AsiaSri_Lanka1020101
AsiaSyria101
AsiaTaiwan2162171
AsiaThailand9344884
AsiaTimor_Leste101
AsiaTurkey1872441872
AsiaUnited_Arab_Emirates2482189
AsiaUzbekistan55055
AsiaVietnam1340103
EuropeAlbania1235117
EuropeAndorra1640163
EuropeArmenia2650264
EuropeAustria5282305151
EuropeAzerbaijan87178
EuropeBelarus81075
EuropeBelgium42691224030
EuropeBosnia_and_Herzegovina1622160
EuropeBulgaria2203216
EuropeCroatia3821370
EuropeCyprus1243122
EuropeCzech_Republic139431354
EuropeDenmark1591321478
EuropeEstonia3690359
EuropeFaroe_Islands1220122
EuropeFinland7921752
EuropeFrance22302110020890
EuropeGeorgia70055
EuropeGermany3155414930415
EuropeGibraltar15015
EuropeGreece74320659
EuropeGuernsey23023
EuropeHoly_See100
EuropeHungary22610217
EuropeIceland6482583
EuropeIreland132971308
EuropeIsle_of_Man23023
EuropeItaly69176682060004
EuropeJersey18018
EuropeKosovo63163
EuropeLatvia1970191
EuropeLiechtenstein47046
EuropeLithuania2092208
EuropeLuxembourg109981094
EuropeMalta1200116
EuropeMoldova1251124
EuropeMonaco27026
EuropeMontenegro47047
EuropeNetherlands55602765239
EuropeNorth_Macedonia1482145
EuropeNorway2566102374
EuropePoland90110884
EuropePortugal2362332323
EuropeRomania76211745
EuropeRussia4950485
EuropeSan_Marino18721138
EuropeSerbia2491248
EuropeSlovakia2040199
EuropeSlovenia4803464
EuropeSpain39673269638469
EuropeSweden2272362024
EuropeSwitzerland8789868415
EuropeUkraine84383
EuropeUnited_Kingdom80774227756
OceaniaAustralia242382323
OceaniaFiji505
OceaniaFrench_Polynesia25025
OceaniaGuam32132
OceaniaNew_Caledonia909
OceaniaNew_Zealand1890184
OceaniaPapua_New_Guinea101
OtherCases_on_an_international_conveyance_Japan69670
Total 41691618565302288

Ryc.1. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 według stanu na dzień 25 marca 2020 r.

Ryc.2. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 w UE/EOG i Wielkiej Brytanii, według stanu na dzień 25 marca 2020 r. (ECDC)

Ryc. 3. Dystrybucja geograficzna skumulowanej liczby zgłoszonych przypadków COVID-19 na 100 000 ludności, według stanu na dzień 25 marca 2020 r. (ECDC)

Objawy COVID-19 obejmowały gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.

Zgodnie z danymi WHO z dnia 1 marca 2020 r., większość pacjentów z COVID-19 to osoby dorosłe. Spośród 44672 pacjentów z Chin z potwierdzoną infekcją, 2,1% było w wieku poniżej 20 lat. Najczęściej zgłaszanymi objawami były gorączka, suchy kaszel i duszność, a większość pacjentów (80%) doświadczyła łagodnej postaci choroby. U około 14% zakażenie przebiegało w postaci ciężkiej choroby, a 5% chorych było w stanie krytycznym. Wczesne doniesienia sugerują, iż nasilenie się choroby powiązane jest z wiekiem (> 60 lat) i chorobą współistniejącą.

Wirus przenosi się drogą kropelkową. RNA wirusa wykryto w kale u pacjenta z potwierdzonym zakażeniem, u którego wystąpiły objawami żołądkowo-jelitowe, dlatego nie można wykluczyć transmisji wirusa drogą fekalno-oralną.

Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zarażeń

Zgodnie i informacjami ECDC, ryzyko wystąpienia transmisji COVID-19, w społeczności na poziomie regionalnym, w  krajach UE/EOG i Wielkiej Brytanii jest obecnie uważane za bardzo wysokie.

Koronawirus SARS-CoV-2 jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu.

INFORMACJA DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z KRAJÓW DOTKNIĘTYCH EPIDEMIĄ SPOWODOWANĄ KORONAWIRUSEM SARS-COV-2

W ostatnich kilku tygodniach w krajach europejskich i na całym świecie (aktualna lista krajów dostępna na stronach: www.who.intwww.ecdc.europa.eu, www.gis.gov.pl), wystąpiły zachorowania z objawami: gorączki, kaszlu, duszności i problemów z oddychaniem.

Jeśli byłeś w tych krajach w ciągu ostatnich 14 dni, w przypadku zaobserwowania u siebie ww. objawów bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do oddziału zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

Instrukcja jak poprawnie i skutecznie myć ręce znajduje się poniżej.

 

Komunikat dla podróżujących nr 55 Warszawa, 24 marca 2020 r. (Opracowano na podstawie danych WHO, ECDC, CDC)

Zachorowania na COVID-19 (zapalenie płuc spowodowane nowym koronawirusem SARS-CoV-2) – aktualizacja

W ostatnich tygodniach obserwuje się rosnącą liczbę zachorowań na COVID-19 – chorobę wywoływaną przez koronawirusa SARS-CoV-2 w Europie. Zgodnie z raportem WHO, Polska została uznana za państwo z występującą lokalną transmisją nowego koronawirusa SARS-CoV-2. Według danych WHO na dzień 23 marca 2020 r., w 48 krajach Regionu Europejskiego WHO dochodzi do lokalnej transmisji wirusa SARS-CoV-2.

Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje zaniechanie jakichkolwiek podróży

Opracowano na podstawie:

https://www.gov.pl/web/koronawirus/jak-wrocic-do-polski-samolotem

https://www.gov.pl/web/koronawirus/zamykamy-granice-przed-koronawirusem

Od niedzieli 15 marca br. do odwołania zostają wstrzymane międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe oraz wprowadzony zostaje zakaz wjazdu do Polski dla cudzoziemców.

Obywatele RP nadal będą mogli wrócić do Polski transportem kołowym, tj. samochodami osobowymi, busami i autokarami. Natomiast dla wszystkich obywateli RP, którzy ze względu na odległość nie są w stanie przekroczyć granicy Polski transportem kołowym, zostały udostępnione trzy możliwości powrotu do kraju drogą lotniczą:

  1. Realizacja dotychczas zaplanowanych lotów czarterowych.

Mimo zawieszenia pasażerskich międzynarodowych połączeń lotniczych, do Polski wpuszczone zostaną wszystkie samoloty czarterowe z obywatelami RP, które miały już wcześniej zaplanowane loty. Razem z nimi wylądować na terenie Polski będą mogli także uprawnieni do tego cudzoziemcy:

1) małżonkowie obywateli RP;

2) dzieci obywateli RP;

3)  osoby posiadające Kartę Polaka,;

4)  osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę.

  1. Specjalne czartery.

Polskie Linie Lotnicze LOT zorganizują specjalne loty czarterowe w różne regiony świata, aby umożliwić obywatelom RP powrót do Polski. Obywatele RP, którzy będą chcieli powrócić do kraju, a także uprawnieni do tego cudzoziemcy (wykaz powyżej) będą mogli zakupić bilet na przelot za pośrednictwem platformy internetowej Polskich Linii Lotniczych LOT: www.lot.com. Więcej informacji pod adresem: https://www.lot.com/pl/pl/lot-do-domu

  1. Loty według zapotrzebowania.

Osoby znajdujące się w miejscach, do których Polskie Linie Lotnicze LOT nie organizują specjalnych przelotów, mogą zgłaszać zapotrzebowanie na stworzenie takiego lotu za pośrednictwem specjalnie do tego przygotowanej platformy „Lot do domu” pod adresem: https://lotdodomu.com/

Więcej informacji dotyczących możliwości przekraczania granic można uzyskać także pod numerem telefonu +48 22 523 8880 (specjalna infolinia MSZ RP).

W przypadku osób przebywających poza terenami Polski, w krajach dotkniętych lokalną transmisją wirusa SARS-CoV-2 (Informacje dot. krajów z lokalną transmisją wirusa można znaleźć w raportach dziennych WHO pod adresem:
https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/situation-reports/), zalecamy zachowanie szczególnych środków ostrożności i unikanie dużych skupisk ludzkich.

Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa w poszczególnych państwach i regionach, w tym potrzebne dane kontaktowe, znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakładce  Informacje dla podróżujących. https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 24 marca 2020 r. odnotowano 378 041 potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym 16 365 zgonów (4,3 %) (Tab.1). Najwięcej zgonów zgłoszono z: Włoch (6 077), Chin (3 283), Hiszpanii (2 182), Iranu (1 812), Francji (860) i  Stanów Zjednoczonych (590).

Tab.1. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 według stanu na dzień 24 marca 2020 r. (ECDC)

Tab.1. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 według stanu na dzień 24 marca 2020 r. (ECDC)

RegionPlaces reporting casesSum of CasesSum of DeathsConfirmed cases in the last 15 days
AfricaAlgeria18917169
AfricaCameroon56054
AfricaCongo404
AfricaEgypt32714278
AfricaEthiopia11011
AfricaGabon616
AfricaGhana27227
AfricaGuinea202
AfricaKenya16016
AfricaMauritania202
AfricaMorocco1344132
AfricaNamibia303
AfricaNigeria40139
AfricaRwanda36036
AfricaSenegal79075
AfricaSeychelles707
AfricaSudan212
AfricaTogo18017
AfricaTunisia89388
AfricaEswatini404
AfricaBenin505
AfricaLiberia303
AfricaSomalia101
AfricaBurkina_Faso75375
AfricaCentral_African_Republic404
AfricaCote_dIvoire25025
AfricaDemocratic_Republic_of_the_Congo26226
AfricaEquatorial_Guinea909
AfricaSouth_Africa4020399
AfricaUnited_Republic_of_Tanzania12012
AfricaGambia212
AfricaDjibouti303
AfricaZambia303
AfricaChad202
AfricaCape_Verde303
AfricaMadagascar17017
AfricaNiger202
AfricaZimbabwe212
AfricaAngola202
AfricaEritrea101
AfricaUganda909
AfricaMozambique101
AmericaArgentina3014289
AmericaBahamas404
AmericaBolivia28028
AmericaBrazil1891341866
AmericaCanada1646241584
AmericaChile7462736
AmericaColombia2353234
AmericaCuba40140
AmericaEcuador98118967
AmericaGuatemala20120
AmericaGuyana616
AmericaHonduras30030
AmericaJamaica19019
AmericaMexico3674360
AmericaPanama3456345
AmericaParaguay27126
AmericaPeru3955388
AmericaSuriname606
AmericaUruguay1620162
AmericaVenezuela84084
AmericaAntigua_and_Barbuda101
AmericaCosta_Rica1582153
AmericaDominican_Republic2453243
AmericaSaint_Lucia202
AmericaSaint_Vincent_and_the_Grenadines101
AmericaTrinidad_and_Tobago51051
AmericaUnited_States_of_America4644259045888
AmericaBarbados17017
AmericaEl_Salvador505
AmericaNicaragua202
AmericaBermuda606
AmericaCayman_Islands313
AmericaGreenland404
AmericaHaiti505
AmericaNetherlands_Antilles17017
AmericaMontserrat101
AmericaGrenada101
AmericaDominica101
AmericaBelize101
AmericaUnited_States_Virgin_Islands17017
AsiaAfghanistan40136
AsiaBahrain3392260
AsiaBangladesh33330
AsiaBhutan201
AsiaCambodia87085
AsiaChina817483283889
AsiaIndia4929458
AsiaIndonesia57949573
AsiaIran23049181216483
AsiaIraq26623205
AsiaIsrael144211403
AsiaJapan112842640
AsiaJordan1120111
AsiaKazakhstan62062
AsiaKuwait1890125
AsiaLebanon2674235
AsiaMalaysia1518141419
AsiaMaldives1309
AsiaMongolia10010
AsiaNepal201
AsiaOman66050
AsiaPakistan8876881
AsiaPalestine59040
AsiaPhilippines46233452
AsiaQatar5010486
AsiaSingapore5092359
AsiaTaiwan1952150
AsiaThailand8274777
AsiaUzbekistan49049
AsiaVietnam123093
AsiaMyanmar202
AsiaBrunei_Darussalam91091
AsiaSaudi_Arabia5620551
AsiaSouth_Korea90371201655
AsiaSri_Lanka97096
AsiaUnited_Arab_Emirates1982153
AsiaKyrgyzstan16016
AsiaMauritius36236
AsiaTimor_Leste101
AsiaSyria101
EuropeAlbania100498
EuropeAndorra1330132
EuropeArmenia1940193
EuropeAustria4486254384
EuropeAzerbaijan72163
EuropeBelarus81075
EuropeBelgium3743883543
EuropeBulgaria2013197
EuropeCroatia3060294
EuropeCyprus1160116
EuropeDenmark1460241422
EuropeEstonia3520342
EuropeFinland7001670
EuropeFrance1985686018730
EuropeGeorgia61048
EuropeGermany2921212628310
EuropeGreece69517622
EuropeHungary1878179
EuropeIceland5882533
EuropeIreland112561104
EuropeItaly63927607756552
EuropeKosovo61161
EuropeLatvia1800177
EuropeLiechtenstein46045
EuropeLithuania1791178
EuropeLuxembourg8758870
EuropeMalta1070104
EuropeMoldova1091108
EuropeMonaco23022
EuropeNetherlands47492134484
EuropeNorway237182202
EuropePoland7498738
EuropePortugal2060232030
EuropeRomania5767561
EuropeRussia4380428
EuropeSerbia2221221
EuropeSlovakia1910186
EuropeSlovenia4421426
EuropeSpain33089218232500
EuropeSweden2016251813
EuropeSwitzerland8015667683
EuropeTurkey1529371529
EuropeUkraine73372
EuropeBosnia_and_Herzegovina1291127
EuropeCzech_Republic123611204
EuropeHoly_See100
EuropeNorth_Macedonia1362133
EuropeSan_Marino18720150
EuropeUnited_Kingdom66503356377
EuropeMontenegro27027
EuropeFaroe_Islands1180118
EuropeGibraltar15015
EuropeGuernsey20020
EuropeJersey18018
EuropeIsle_of_Man13013
OceaniaAustralia182371743
OceaniaNew_Zealand1420137
OceaniaFrench_Polynesia23023
OceaniaGuam29129
OceaniaFiji404
OceaniaNew_Caledonia707
OceaniaPapua_New_Guinea101
OtherCases_on_an_international_conveyance_Japan69670
Total 37804116365267840

Ryc.1. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 według stanu na dzień 24 marca 2020 r.

Ryc.2. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 w UE/EOG i Wielkiej Brytanii, według stanu na dzień 23 marca 2020 r. (ECDC)

Ryc. 3. Dystrybucja geograficzna skumulowanej liczby zgłoszonych przypadków COVID-19 na 100 000 ludności, według stanu na dzień 24 marca 2020 r. (ECDC)

Objawy COVID-19 obejmowały gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.

Zgodnie z danymi WHO z dnia 1 marca 2020 r., większość pacjentów z COVID-19 to osoby dorosłe. Spośród 44672 pacjentów z Chin z potwierdzoną infekcją, 2,1% było w wieku poniżej 20 lat. Najczęściej zgłaszanymi objawami były gorączka, suchy kaszel i duszność, a większość pacjentów (80%) doświadczyła łagodnej postaci choroby. U około 14% zakażenie przebiegało w postaci ciężkiej choroby, a 5% chorych było w stanie krytycznym. Wczesne doniesienia sugerują, iż nasilenie się choroby powiązane jest z wiekiem (> 60 lat) i chorobą współistniejącą.

Wirus przenosi się drogą kropelkową. RNA wirusa wykryto w kale u pacjenta z potwierdzonym zakażeniem, u którego wystąpiły objawami żołądkowo-jelitowe, dlatego nie można wykluczyć transmisji wirusa drogą fekalno-oralną.

Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zarażeń

Zgodnie i informacjami ECDC, ryzyko wystąpienia transmisji COVID-19, w społeczności na poziomie regionalnym, w  krajach UE/EOG i Wielkiej Brytanii jest obecnie uważane za bardzo wysokie.

Koronawirus SARS-CoV-2 jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu.

INFORMACJA DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z KRAJÓW DOTKNIĘTYCH EPIDEMIĄ SPOWODOWANĄ KORONAWIRUSEM SARS-COV-2

W ostatnich kilku tygodniach w krajach europejskich i na całym świecie (aktualna lista krajów dostępna na stronach: www.who.intwww.ecdc.europa.eu, www.gis.gov.pl), wystąpiły zachorowania z objawami: gorączki, kaszlu, duszności i problemów z oddychaniem.

Jeśli byłeś w tych krajach w ciągu ostatnich 14 dni, w przypadku zaobserwowania u siebie ww. objawów bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do oddziału zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

Instrukcja jak poprawnie i skutecznie myć ręce znajduje się poniżej.

 

Komunikat dla podróżujących nr 54 Warszawa, 23 marca 2020 r. (Opracowano na podstawie danych WHO, ECDC, CDC)

Zachorowania na COVID-19 (zapalenie płuc spowodowane nowym koronawirusem SARS-CoV-2) – aktualizacja

W ostatnich tygodniach obserwuje się rosnącą liczbę zachorowań na COVID-19 – chorobę wywoływaną przez koronawirusa SARS-CoV-2 w Europie. Zgodnie z raportem WHO, Polska została uznana za państwo z występującą lokalną transmisją nowego koronawirusa SARS-CoV-2Według danych WHO na dzień 22 marca 2020 r., w 41 krajach Regionu Europejskiego dochodzi do lokalnej transmisji wirusa SARS-CoV-2.

Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje zaniechanie jakichkolwiek podróży

Opracowano na podstawie:

https://www.gov.pl/web/koronawirus/jak-wrocic-do-polski-samolotem

https://www.gov.pl/web/koronawirus/zamykamy-granice-przed-koronawirusem

 

Od niedzieli 15 marca br. do odwołania zostają wstrzymane międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe oraz wprowadzony zostaje zakaz wjazdu do Polski dla cudzoziemców.

Obywatele RP nadal będą mogli wrócić do Polski transportem kołowym, tj. samochodami osobowymi, busami i autokarami. Natomiast dla wszystkich obywateli RP, którzy ze względu na odległość nie są w stanie przekroczyć granicy Polski transportem kołowym, zostały udostępnione trzy możliwości powrotu do kraju drogą lotniczą:

  1. Realizacja dotychczas zaplanowanych lotów czarterowych.

Mimo zawieszenia pasażerskich międzynarodowych połączeń lotniczych, do Polski wpuszczone zostaną wszystkie samoloty czarterowe z obywatelami RP, które miały już wcześniej zaplanowane loty. Razem z nimi wylądować na terenie Polski będą mogli także uprawnieni do tego cudzoziemcy:

1)         małżonkowie obywateli RP;

2)         dzieci obywateli RP;

3)         osoby posiadające Kartę Polaka,;

4)         osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę.

  1. Specjalne czartery.

Polskie Linie Lotnicze LOT zorganizują specjalne loty czarterowe w różne regiony świata, aby umożliwić obywatelom RP powrót do Polski. Obywatele RP, którzy będą chcieli powrócić do kraju, a także uprawnieni do tego cudzoziemcy (wykaz powyżej) będą mogli zakupić bilet na przelot za pośrednictwem platformy internetowej Polskich Linii Lotniczych LOT: www.lot.com. Więcej informacji pod adresem: https://www.lot.com/pl/pl/lot-do-domu

  1. Loty według zapotrzebowania.

Osoby znajdujące się w miejscach, do których Polskie Linie Lotnicze LOT nie organizują specjalnych przelotów, mogą zgłaszać zapotrzebowanie na stworzenie takiego lotu za pośrednictwem specjalnie do tego przygotowanej platformy „Lot do domu” pod adresem: https://lotdodomu.com/

Więcej informacji dotyczących możliwości przekraczania granic można uzyskać także pod numerem telefonu +48 22 523 8880 (specjalna infolinia MSZ RP).

W przypadku osób przebywających poza terenami Polski, w krajach dotkniętych lokalną transmisją wirusa SARS-CoV-2 (Informacje dot. krajów z lokalną transmisją wirusa można znaleźć w raportach dziennych WHO pod adresem:
https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/situation-reports/), zalecamy zachowanie szczególnych środków ostrożności i unikanie dużych skupisk ludzkich.

Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa w poszczególnych państwach i regionach, w tym potrzebne dane kontaktowe, znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakładce  Informacje dla podróżujących. https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 23 marca 2020 r. odnotowano 338 307 potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym 14 602 zgony (4,3 %) (Tab.1). Najwięcej zgonów zgłoszono z: Włoch (5476), Chin (3276), Hiszpanii (1720), Iranu (1685), Francji (674) i  Stanów Zjednoczonych (471).

Tab.1. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 według stanu na dzień 23 marca 2020 r. (ECDC)

RegionPlaces reporting casesCasesDeathsConfirmed cases in the last 15 days
AfricaAlgeria1021585
AfricaCameroon27026
AfricaCongo404
AfricaEgypt29410279
AfricaEthiopia11011
AfricaGabon616
AfricaGhana24124
AfricaGuinea202
AfricaKenya15015
AfricaMauritania202
AfricaMorocco1154113
AfricaNamibia303
AfricaNigeria30029
AfricaRwanda19019
AfricaSenegal67063
AfricaSeychelles707
AfricaSudan212
AfricaTogo15014
AfricaTunisia75374
AfricaEswatini404
AfricaBenin202
AfricaLiberia303
AfricaSomalia101
AfricaBurkina_Faso64364
AfricaCentral_African_Republic404
AfricaCote_dIvoire25025
AfricaDemocratic_Republic_of_the_Congo30230
AfricaEquatorial_Guinea606
AfricaSouth_Africa2740272
AfricaUnited_Republic_of_Tanzania12012
AfricaGambia101
AfricaDjibouti101
AfricaZambia303
AfricaChad202
AfricaCape_Verde303
AfricaMadagascar303
AfricaNiger101
AfricaZimbabwe202
AfricaAngola202
AfricaEritrea101
AfricaUganda101
AfricaMozambique101
AmericaArgentina2664257
AmericaBahamas404
AmericaBolivia27027
AmericaBrazil1546251533
AmericaCanada1430181373
AmericaChile6321627
AmericaColombia2352234
AmericaCuba35135
AmericaEcuador78914776
AmericaGuatemala19119
AmericaGuyana515
AmericaHonduras27027
AmericaJamaica19019
AmericaMexico3162311
AmericaPanama3133313
AmericaParaguay22121
AmericaPeru3635362
AmericaSuriname505
AmericaUruguay1580158
AmericaVenezuela36036
AmericaAntigua_and_Barbuda101
AmericaCosta_Rica1342133
AmericaDominican_Republic2023200
AmericaSaint_Lucia202
AmericaSaint_Vincent_and_the_Grenadines101
AmericaTrinidad_and_Tobago50050
AmericaUnited_States_of_America3520647134773
AmericaBarbados17017
AmericaEl_Salvador303
AmericaNicaragua202
AmericaBermuda606
AmericaCayman_Islands313
AmericaGreenland202
AmericaHaiti202
AmericaNetherlands_Antilles13013
AmericaMontserrat101
AmericaGrenada101
AmericaDominica101
AsiaAfghanistan34030
AsiaBahrain3342271
AsiaBangladesh27327
AsiaBhutan201
AsiaCambodia86084
AsiaChina816493276835
AsiaIndia4397405
AsiaIndonesia51448510
AsiaIran21638168515815
AsiaIraq23320179
AsiaIsrael107111046
AsiaJapan108941634
AsiaJordan99098
AsiaKazakhstan60060
AsiaKuwait1880127
AsiaLebanon2484226
AsiaMalaysia1306101213
AsiaMaldives13011
AsiaMongolia10010
AsiaNepal100
AsiaOman55039
AsiaPakistan7845778
AsiaPalestine59040
AsiaPhilippines38025374
AsiaQatar4940482
AsiaSingapore4552317
AsiaTaiwan1652120
AsiaThailand7211671
AsiaUzbekistan46046
AsiaVietnam118097
AsiaMyanmar000
AsiaBrunei_Darussalam88088
AsiaSaudi_Arabia5110504
AsiaSouth_Korea89611131827
AsiaSri_Lanka87086
AsiaUnited_Arab_Emirates1532108
AsiaKyrgyzstan14014
AsiaMauritius28228
AsiaTimor_Leste101
AsiaSyria101
EuropeAlbania89289
EuropeAndorra1130112
EuropeArmenia1900189
EuropeAustria3631163532
EuropeAzerbaijan65156
EuropeBelarus76070
EuropeBelgium3401753232
EuropeBulgaria1853183
EuropeCroatia2351223
EuropeCyprus95095
EuropeDenmark1395131364
EuropeEstonia3260316
EuropeFinland6261607
EuropeFrance1601867415302
EuropeGeorgia54042
EuropeGermany247749423927
EuropeGreece62415558
EuropeHungary1677160
EuropeIceland5681515
EuropeIreland9064887
EuropeItaly59138547653255
EuropeKosovo31131
EuropeLatvia1390137
EuropeLiechtenstein46045
EuropeLithuania1431142
EuropeLuxembourg7988795
EuropeMalta90087
EuropeMoldova94193
EuropeMonaco23022
EuropeNetherlands42041794016
EuropeNorway213271985
EuropePoland6347628
EuropePortugal1600141579
EuropeRomania4332420
EuropeRussia4380428
EuropeSerbia1881187
EuropeSlovakia1850182
EuropeSlovenia4141402
EuropeSpain28572172028142
EuropeSweden1906211745
EuropeSwitzerland6971606707
EuropeTurkey1236301236
EuropeUkraine47346
EuropeBosnia_and_Herzegovina1251123
EuropeCzech_Republic116511139
EuropeHoly_See100
EuropeNorth_Macedonia1141111
EuropeSan_Marino15120125
EuropeUnited_Kingdom56832815477
EuropeMontenegro21021
EuropeFaroe_Islands1150115
EuropeGibraltar15015
EuropeGuernsey17017
EuropeJersey15015
EuropeIsle_of_Man202
OceaniaAustralia170971635
OceaniaNew_Zealand102097
OceaniaFrench_Polynesia18018
OceaniaGuam27127
OceaniaFiji303
OceaniaNew_Caledonia505
OceaniaPapua_New_Guinea101
OtherCases_on_an_international_conveyance_Japan69670
Total 33830714602232378

 

Ryc.1. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 według stanu na dzień 23 marca 2020 r.

Ryc.2. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 w UE/EOG i Wielkiej Brytanii, według stanu na dzień 23 marca 2020 r. (ECDC)

Ryc. 3. Dystrybucja geograficzna skumulowanej liczby zgłoszonych przypadków COVID-19 na 100 000 ludności, według stanu na dzień 23 marca 2020 r. (ECDC)

Objawy COVID-19 obejmowały gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.

Zgodnie z danymi WHO z dnia 1 marca 2020 r., większość pacjentów z COVID-19 to osoby dorosłe. Spośród 44672 pacjentów z Chin z potwierdzoną infekcją, 2,1% było w wieku poniżej 20 lat. Najczęściej zgłaszanymi objawami były gorączka, suchy kaszel i duszność, a większość pacjentów (80%) doświadczyła łagodnej postaci choroby. U około 14% zakażenie przebiegało w postaci ciężkiej choroby, a 5% chorych było w stanie krytycznym. Wczesne doniesienia sugerują, iż nasilenie się choroby powiązane jest z wiekiem (> 60 lat) i chorobą współistniejącą.

Wirus przenosi się drogą kropelkową. RNA wirusa wykryto w kale u pacjenta z potwierdzonym zakażeniem, u którego wystąpiły objawami żołądkowo-jelitowe, dlatego nie można wykluczyć transmisji wirusa drogą fekalno-oralną.

Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zarażeń

Zgodnie i informacjami ECDC, ryzyko wystąpienia transmisji COVID-19, w społeczności na poziomie regionalnym, w  krajach UE/EOG i Wielkiej Brytanii jest obecnie uważane za bardzo wysokie.

Koronawirus SARS-CoV-2 jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu.

 

INFORMACJA DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z KRAJÓW DOTKNIĘTYCH EPIDEMIĄ SPOWODOWANĄ KORONAWIRUSEM SARS-COV-2

W ostatnich kilku tygodniach w krajach europejskich i na całym świecie (aktualna lista krajów dostępna na stronach: www.who.intwww.ecdc.europa.eu, www.gis.gov.pl), wystąpiły zachorowania z objawami: gorączki, kaszlu, duszności i problemów z oddychaniem.

Jeśli byłeś w tych krajach w ciągu ostatnich 14 dni, w przypadku zaobserwowania u siebie ww. objawów bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do oddziału zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

Instrukcja jak poprawnie i skutecznie myć ręce znajduje się poniżej.

 

Komunikat dla podróżujących nr 53 Warszawa, 20 marca 2020 r. (Opracowano na podstawie danych WHO, ECDC, CDC)

Zachorowania na COVID-19 (zapalenie płuc spowodowane nowym koronawirusem SARS-CoV-2) – aktualizacja

W ostatnich tygodniach obserwuje się rosnącą liczbę zachorowań na COVID-19 – chorobę wywoływaną przez koronawirusa SARS-CoV-2 w Europie. Zgodnie z raportem WHO, Polska została uznana za państwo z występującą lokalną transmisją nowego koronawirusa SARS-CoV-2Według danych WHO na dzień 19 marca 2020 r., w 39 krajach Regionu Europejskiego dochodzi do lokalnej transmisji wirusa SARS-CoV-2.

Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje zaniechanie jakichkolwiek podróży

Opracowano na podstawie:

https://www.gov.pl/web/koronawirus/jak-wrocic-do-polski-samolotem

https://www.gov.pl/web/koronawirus/zamykamy-granice-przed-koronawirusem

Od niedzieli 15 marca br. na 10 dni zawieszone zostają międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe oraz wprowadzony zostaje zakaz wjazdu do Polski dla cudzoziemców.

Obywatele RP nadal będą mogli wrócić do Polski transportem kołowym, tj. samochodami osobowymi, busami i autokarami. Natomiast dla wszystkich obywateli RP, którzy ze względu na odległość nie są w stanie przekroczyć granicy Polski transportem kołowym, zostały udostępnione trzy możliwości powrotu do kraju drogą lotniczą:

  1. Realizacja dotychczas zaplanowanych lotów czarterowych.

Mimo zawieszenia pasażerskich międzynarodowych połączeń lotniczych, do Polski wpuszczone zostaną wszystkie samoloty czarterowe z obywatelami RP, które miały już wcześniej zaplanowane loty. Razem z nimi wylądować na terenie Polski będą mogli także uprawnieni do tego cudzoziemcy:

1)         małżonkowie obywateli RP;

2)         dzieci obywateli RP;

3)         osoby posiadające Kartę Polaka,;

4)         osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę.

  1. Specjalne czartery.

Polskie Linie Lotnicze LOT zorganizują specjalne loty czarterowe w różne regiony świata, aby umożliwić obywatelom RP powrót do Polski. Obywatele RP, którzy będą chcieli powrócić do kraju, a także uprawnieni do tego cudzoziemcy (wykaz powyżej) będą mogli zakupić bilet na przelot za pośrednictwem platformy internetowej Polskich Linii Lotniczych LOT: www.lot.com. Więcej informacji pod adresem: https://www.lot.com/pl/pl/lot-do-domu

  1. Loty według zapotrzebowania.

Osoby znajdujące się w miejscach, do których Polskie Linie Lotnicze LOT nie organizują specjalnych przelotów, mogą zgłaszać zapotrzebowanie na stworzenie takiego lotu za pośrednictwem specjalnie do tego przygotowanej platformy „Lot do domu” pod adresem: https://lotdodomu.com/

Więcej informacji dotyczących możliwości przekraczania granic można uzyskać także pod numerem telefonu +48 22 523 8880 (specjalna infolinia MSZ RP).

W przypadku osób przebywających poza terenami Polski, w krajach dotkniętych lokalną transmisją wirusa SARS-CoV-2 (Informacje dot. krajów z lokalną transmisją wirusa można znaleźć w raportach dziennych WHO pod adresem:
https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/situation-reports/), zalecamy zachowanie szczególnych środków ostrożności i unikanie dużych skupisk ludzkich.

Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa w poszczególnych państwach i regionach, w tym potrzebne dane kontaktowe, znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakładce  Informacje dla podróżujących. https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 20 marca 2020 r. odnotowano 242 488 potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym 9 885 zgonów (4,1 %) (Tab.1).

Według stanu na 20 marca 2020 r. zgłoszono 9 885 zgonów z: Włoch (3 407), Chin (3 254), Iranu (1 284), Hiszpanii (767), Francji (372), Stanów Zjednoczonych (150), Wielkiej Brytanii (144), Korei Południowej (100 ), Holandia (76), Niemiec (43), Japonii (33), Szwajcarii (33), Belgii (21), Indonezji (19), Filipin (18), San Marino (14), Iraku (12), Kanady ( 10), Szwecji (10), Algierii (7), pokładu międzynarodowego przewoźnika w Japonii (7), Australii (6), Austrii (6), Brazylii (6), Danii (6), Egiptu (6), Norwegii (6) , Grecji (5), Polski (5), Indii (4), Libanu (4), Luksemburga (4), Turcji (4), Argentyny (3), Bułgarii (3), Ekwadoru (3), Irlandii (3) , Portugalii (3), Albanii (2), Malezji (2), Maroka (2), Pakistanu (2), Peru (2), Ukrainy (2), Bahrajnu (1), Burkina Faso (1), Kostaryki ( 1), Chorwacji (1), Kuby (1), Gwatemali (1), Gujany (1), Węgier (1), Islandii (1), Mołdawii (1), Panamy (1), Słowenii (1), Sudanu ( 1), Tajwanu (1) i Tajlandii (1).

Tab.1. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 według stanu na dzień 20 marca 2020 r. (ECDC)

RegionPlaces reporting casesCasesDeathsConfirmed cases in the last 15 days
AfricaAlgeria82770
AfricaCameroon14014
AfricaCongo303
AfricaEgypt2106208
AfricaEthiopia707
AfricaGabon303
AfricaGhana11011
AfricaGuinea101
AfricaKenya707
AfricaMauritania202
AfricaMorocco63262
AfricaNamibia202
AfricaNigeria807
AfricaRwanda11011
AfricaSenegal36033
AfricaSeychelles606
AfricaSudan212
AfricaTogo101
AfricaTunisia39038
AfricaEswatini101
AfricaBenin202
AfricaLiberia202
AfricaSomalia101
AfricaBurkina_Faso33133
AfricaCentral_African_Republic101
AfricaCote_dIvoire909
AfricaDemocratic_Republic_of_the_Congo14014
AfricaEquatorial_Guinea404
AfricaSouth_Africa1500150
AfricaUnited_Republic_of_Tanzania303
AfricaGambia101
AfricaDjibouti101
AfricaZambia202
AfricaChad101
AmericaArgentina1283127
AmericaBahamas303
AmericaBolivia15015
AmericaBrazil6216618
AmericaCanada84610813
AmericaChile3420339
AmericaColombia1280128
AmericaCuba16116
AmericaEcuador1993189
AmericaGuatemala919
AmericaGuyana515
AmericaHonduras24024
AmericaJamaica16016
AmericaMexico1640159
AmericaPanama1371137
AmericaParaguay13013
AmericaPeru2342234
AmericaSuriname101
AmericaUruguay94094
AmericaVenezuela33033
AmericaAntigua_and_Barbuda101
AmericaCosta_Rica87187
AmericaDominican_Republic21020
AmericaSaint_Lucia202
AmericaSaint_Vincent_and_the_Grenadines101
AmericaTrinidad_and_Tobago909
AmericaUnited_States_of_America1425015014091
AmericaBarbados202
AmericaEl_Salvador101
AmericaNicaragua101
AmericaBermuda202
AmericaCayman_Islands101
AmericaGreenland202
AmericaHaiti202
AmericaNetherlands_Antilles909
AsiaAfghanistan22021
AsiaBahrain2691217
AsiaBangladesh10010
AsiaBhutan101
AsiaCambodia24023
AsiaChina813373254840
AsiaIndia1914163
AsiaIndonesia22719225
AsiaIran18407128415485
AsiaIraq17712146
AsiaIsrael6770662
AsiaJapan95033633
AsiaJordan56055
AsiaKazakhstan49049
AsiaKuwait148092
AsiaLebanon1494136
AsiaMalaysia9002850
AsiaMaldives13013
AsiaMongolia505
AsiaNepal100
AsiaOman39024
AsiaPakistan4782473
AsiaPalestine47047
AsiaPhilippines23018227
AsiaQatar4600452
AsiaSingapore3450233
AsiaTaiwan108166
AsiaThailand2121165
AsiaUzbekistan23023
AsiaVietnam85069
AsiaMyanmar000
AsiaBrunei_Darussalam73073
AsiaSaudi_Arabia2380237
AsiaSouth_Korea86521002886
AsiaSri_Lanka53052
AsiaUnited_Arab_Emirates1400113
AsiaKyrgyzstan606
AsiaMauritius303
EuropeAlbania70270
EuropeAndorra75074
EuropeArmenia1220121
EuropeAustria219662167
EuropeAzerbaijan44041
EuropeBelarus57051
EuropeBelgium1795211772
EuropeBulgaria1053105
EuropeCroatia104195
EuropeCyprus58058
EuropeDenmark115161141
EuropeEstonia2670265
EuropeFinland4000393
EuropeFrance1099537210710
EuropeGeorgia40037
EuropeGermany141384313876
EuropeGreece4645454
EuropeHungary85183
EuropeIceland3301304
EuropeIreland5573551
EuropeItaly41035340737946
EuropeKosovo21021
EuropeLatvia86085
EuropeLiechtenstein25024
EuropeLithuania48047
EuropeLuxembourg3454344
EuropeMalta53053
EuropeMoldova49149
EuropeMonaco11010
EuropeNetherlands2460762422
EuropeNorway155261496
EuropePoland3555354
EuropePortugal7853780
EuropeRomania2770273
EuropeRussia1990195
EuropeSerbia1260126
EuropeSlovakia1230123
EuropeSlovenia3191318
EuropeSpain1714776716947
EuropeSweden1423101388
EuropeSwitzerland3888333831
EuropeTurkey3594359
EuropeUkraine26225
EuropeBosnia_and_Herzegovina44044
EuropeCzech_Republic6940686
EuropeHoly_See13013
EuropeNorth_Macedonia48047
EuropeSan_Marino12614111
EuropeUnited_Kingdom32771443192
EuropeMontenegro13013
EuropeFaroe_Islands72072
EuropeGibraltar10010
EuropeGuernsey101
EuropeJersey505
OceaniaAustralia7096657
OceaniaNew_Zealand39036
OceaniaFrench_Polynesia303
OceaniaGuam15015
OceaniaFiji101
OtherCases_on_an_international_conveyance_Japan69670
Total 2424889885147182

 

Ryc.1. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 według stanu na dzień 20 marca 2020 r.

 

Ryc.2. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 w UE/EOG i Wielkiej Brytanii, według stanu na dzień 20 marca 2020 r. (ECDC)

Ryc. 3. Dystrybucja geograficzna skumulowanej liczby zgłoszonych przypadków COVID-19 na 100 000 ludności, według stanu na dzień 20 marca 2020 r. (ECDC)

Objawy COVID-19 obejmowały gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.

Zgodnie z danymi WHO z dnia 1 marca 2020 r., większość pacjentów z COVID-19 to osoby dorosłe. Spośród 44672 pacjentów z Chin z potwierdzoną infekcją, 2,1% było w wieku poniżej 20 lat. Najczęściej zgłaszanymi objawami były gorączka, suchy kaszel i duszność, a większość pacjentów (80%) doświadczyła łagodnej postaci choroby. U około 14% zakażenie przebiegało w postaci ciężkiej choroby, a 5% chorych było w stanie krytycznym. Wczesne doniesienia sugerują, iż nasilenie się choroby powiązane jest z wiekiem (> 60 lat) i chorobą współistniejącą.

Wirus przenosi się drogą kropelkową. RNA wirusa wykryto w kale u pacjenta z potwierdzonym zakażeniem, u którego wystąpiły objawami żołądkowo-jelitowe, dlatego nie można wykluczyć transmisji wirusa drogą fekalno-oralną.

Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zarażeń

 

Komunikat dla podróżujących nr 51 Warszawa, 18 marca 2020 r. (Opracowano na podstawie danych WHO, ECDC i CDC)

Zachorowania na COVID-19 (zapalenie płuc spowodowane nowym koronawirusem SARS-CoV-2) – aktualizacja

W ostatnich tygodniach obserwuje się rosnącą liczbę zachorowań na COVID-19 – chorobę wywoływaną przez koronawirusa SARS-CoV-2 w Europie. Zgodnie z raportem WHO, Polska została uznana za państwo z występującą lokalną transmisją nowego koronawirusa SARS-CoV-2Według danych WHO na dzień 17 marca 2020 r., w Regionie Europejskim jest już 37 państw, w których dochodzi do lokalnej transmisji wirusa SARS-CoV-2.

Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje zaniechanie jakichkolwiek podróży

Opracowano na podstawie:

https://www.gov.pl/web/koronawirus/jak-wrocic-do-polski-samolotem

https://www.gov.pl/web/koronawirus/zamykamy-granice-przed-koronawirusem

Od niedzieli 15 marca br. na 10 dni zawieszone zostają międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe oraz wprowadzony zostaje zakaz wjazdu do Polski dla cudzoziemców.

Obywatele RP nadal będą mogli wrócić do Polski transportem kołowym, tj. samochodami osobowymi, busami i autokarami. Natomiast dla wszystkich obywateli RP, którzy ze względu na odległość nie są w stanie przekroczyć granicy Polski transportem kołowym, zostały udostępnione trzy możliwości powrotu do kraju drogą lotniczą:

  1. Realizacja dotychczas zaplanowanych lotów czarterowych.

Mimo zawieszenia pasażerskich międzynarodowych połączeń lotniczych, do Polski wpuszczone zostaną wszystkie samoloty czarterowe z obywatelami RP, które miały już wcześniej zaplanowane loty. Razem z nimi wylądować na terenie Polski będą mogli także uprawnieni do tego cudzoziemcy:

1)         małżonkowie obywateli RP;

2)         dzieci obywateli RP;

3)         osoby posiadające Kartę Polaka,;

4)         osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę.

  1. Specjalne czartery.

Polskie Linie Lotnicze LOT zorganizują specjalne loty czarterowe w różne regiony świata, aby umożliwić obywatelom RP powrót do Polski. Obywatele RP, którzy będą chcieli powrócić do kraju, a także uprawnieni do tego cudzoziemcy (wykaz powyżej) będą mogli zakupić bilet na przelot za pośrednictwem platformy internetowej Polskich Linii Lotniczych LOT: www.lot.com. Więcej informacji pod adresem: https://www.lot.com/pl/pl/lot-do-domu

  1. Loty według zapotrzebowania.

Osoby znajdujące się w miejscach, do których Polskie Linie Lotnicze LOT nie organizują specjalnych przelotów, mogą zgłaszać zapotrzebowanie na stworzenie takiego lotu za pośrednictwem specjalnie do tego przygotowanej platformy „Lot do domu” pod adresem: https://lotdodomu.com/

Więcej informacji dotyczących możliwości przekraczania granic można uzyskać także pod numerem telefonu +48 22 523 8880 (specjalna infolinia MSZ RP).

W przypadku osób przebywających poza terenami Polski, w krajach dotkniętych lokalną transmisją wirusa SARS-CoV-2 (Informacje dot. krajów z lokalną transmisją wirusa można znaleźć w raportach dziennych WHO pod adresem:
https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/situation-reports/), zalecamy zachowanie szczególnych środków ostrożności i unikanie dużych skupisk ludzkich.

Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa w poszczególnych państwach i regionach, w tym potrzebne dane kontaktowe, znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakładce  Informacje dla podróżujących. https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 18 marca 2020 r. odnotowano 194 909 potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym 7 876 zgonów (4 %) (Tab.1).

Według stanu na 18 marca 2020 r. zgłoszono 7 876 zgonów z: Chin (3224), Włoch (2550), Iranu (988), Hiszpanii (491), Francji (175), Stanów Zjednoczonych (108), Korei Południowej (86), Wielkiej Brytanii (60) , Japonii (28), Holandii (24), Szwajcarii (19), Filipin (14), Niemiec (13), Iraku (11), San Marino (11), Kanady (8), Szwecji (8), pokładu międzynarodowego przewoźnika (Japonia) (7), Algierii(5), Australii (5), Belgii (5), Grecji (5), Indonezji (5), Polski (5), Danii (4), Egiptu (4), Tajwanu (4), Austrii (3), Indii (3), Libanu (3), Norwegii (3), Argentyny (2), Bułgarii (2), Ekwadoru (2), Irlandii (2), Malezji (2), Maroko (2), Albanii (1), Bahrajnu (1), Brazylii (1), Gwatemali (1), Gujany (1), Węgier (1), Luksemburga (1), Panamy (1), Portugali (1), Słowenii (1), Sudanu (1) i Tajlandii (1).

Tab.1. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 według stanu na dzień 18 marca 2020 r. (ECDC)

 RegionsPlaces reporting casesCasesDeathsConfirmed cases in the last 15 days
AfricaAlgeria60557
AfricaCameroon10010
AfricaCongo101
AfricaEgypt1664164
AfricaEthiopia505
AfricaGabon101
AfricaGhana606
AfricaGuinea101
AfricaKenya404
AfricaMauritania101
AfricaMorocco44243
AfricaNamibia202
AfricaNigeria302
AfricaRwanda707
AfricaSenegal31030
AfricaSeychelles404
AfricaSudan111
AfricaTogo101
AfricaTunisia24023
AfricaEswatini101
AfricaBenin101
AfricaLiberia202
AfricaSomalia101
AfricaBurkina Faso20020
AfricaCentral African Republic101
AfricaCote dIvoire505
AfricaDemocratic Republic  of the Congo303
AfricaEquatorial Guinea101
AfricaSouth Africa85085
AfricaUnited  Republic of Tanzania101
AfricaGambia101
AmericaArgentina79279
AmericaBahamas101
AmericaBolivia12012
AmericaBrazil2911289
AmericaCANADA5698542
AmericaChile2010201
AmericaColombia65065
AmericaCuba707
AmericaEcuador1112104
AmericaGuatemala616
AmericaGuyana414
AmericaHonduras909
AmericaJamaica13013
AmericaMexico93088
AmericaPanama86186
AmericaParaguay11011
AmericaPeru1170117
AmericaSuriname101
AmericaUruguay50050
AmericaVenezuela33033
AmericaAntigua and Barbuda101
AmericaCosta Rica50050
AmericaDominican Republic11010
AmericaSaint Lucia202
AmericaSaint Vincent and the Grenadines101
AmericaTrinidad and Tobago707
AmericaUnited States of America64271086324
AmericaBarbados101
AsiaAfghanistan22021
AsiaBahrain2371190
AsiaBangladesh808
AsiaBhutan101
AsiaCambodia24023
AsiaChina811633242902
AsiaIndia1373132
AsiaIndonesia1725170
AsiaIran1616998814668
AsiaIraq15411133
AsiaIsrael4270417
AsiaJapan82928575
AsiaJordan35034
AsiaKazakhstan33033
AsiaKuwait130074
AsiaLebanon1203107
AsiaMalaysia6732644
AsiaMaldives13013
AsiaMongolia404
AsiaNepal100
AsiaOman24017
AsiaPakistan1870183
AsiaPalestine41041
AsiaPhilippines18714184
AsiaQatar4420439
AsiaSingapore2660158
AsiaTaiwan77436
AsiaThailand1771134
AsiaUzbekistan16016
AsiaVietnam61045
AsiaMyanmar000
AsiaBrunei Darussalam56056
AsiaSaudi Arabia1330132
AsiaSouth Korea8413863601
AsiaSri Lanka42041
AsiaUnited Arab Emirates113092
EuropeAlbania55155
EuropeAndorra14013
EuropeArmenia78077
EuropeAustria133231314
EuropeAzerbaijan28025
EuropeBelarus36035
EuropeBelgium124351235
EuropeBulgaria81281
EuropeCroatia69061
EuropeCyprus40040
EuropeDenmark102441019
EuropeEstonia2250224
EuropeFinland3190313
EuropeFrance77301757552
EuropeGeorgia34031
EuropeGermany7156136999
EuropeGreece3875380
EuropeHungary50150
EuropeIceland2470241
EuropeIreland2922291
EuropeItaly31506250529671
EuropeKosovo19019
EuropeLatvia61060
EuropeLiechtenstein707
EuropeLithuania25024
EuropeLuxembourg1401139
EuropeMalta38038
EuropeMoldova30030
EuropeMonaco908
EuropeNetherlands1705241687
EuropeNorway130831283
EuropePoland2385238
EuropePortugal4481446
EuropeRomania2170214
EuropeRussia1140111
EuropeSerbia72072
EuropeSlovakia97097
EuropeSlovenia2751275
EuropeSpain1117849111064
EuropeSweden116781152
EuropeSwitzerland2650192620
EuropeTurkey98098
EuropeUkraine14014
EuropeBosnia and Herzegovina21021
EuropeCzech Republic4340429
EuropeHoly See101
EuropeNorth Macedonia31030
EuropeSan Marino1041196
EuropeUnited Kingdom1950601910
EuropeMontenegro202
OceaniaAustralia4545421
OceaniaNew Zealand200 
OtherCases on an international conveyance Japan6967 
Total 1949097876104236

 

Ryc.1. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 według stanu na dzień 18 marca 2020 r.

Ryc.2. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 w UE/EOG i Wielkiej Brytanii, według stanu na dzień 18 marca 2020 r. (ECDC)

Ryc. 3. Dystrybucja geograficzna skumulowanej liczby zgłoszonych przypadków COVID-19 na 100 000 ludności, według stanu na dzień 18 marca 2020 r. (ECDC)

Objawy COVID-19 obejmowały gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.

Zgodnie z danymi WHO z dnia 1 marca 2020 r., większość pacjentów z COVID-19 to osoby dorosłe. Spośród 44672 pacjentów z Chin z potwierdzoną infekcją, 2,1% było w wieku poniżej 20 lat. Najczęściej zgłaszanymi objawami były gorączka, suchy kaszel i duszność, a większość pacjentów (80%) doświadczyła łagodnej postaci choroby. U około 14% zakażenie przebiegało w postaci ciężkiej choroby, a 5% chorych było w stanie krytycznym. Wczesne doniesienia sugerują, iż nasilenie się choroby powiązane jest z wiekiem (> 60 lat) i chorobą współistniejącą.

Wirus przenosi się drogą kropelkową. RNA wirusa wykryto w kale u pacjenta z potwierdzonym zakażeniem, u którego wystąpiły objawami żołądkowo-jelitowe, dlatego nie można wykluczyć transmisji wirusa drogą fekalno-oralną.

Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zarażeń.

Zgodnie i informacjami ECDC, ryzyko wystąpienia transmisji COVID-19, w społeczności na poziomie regionalnym, w  krajach UE/EOG i Wielkiej Brytanii jest obecnie uważane za bardzo wysokie.

Koronawirus SARS-CoV-2 jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu.


INFORMACJA DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z KRAJÓW DOTKNIĘTYCH EPIDEMIĄ SPOWODOWANĄ KORONAWIRUSEM SARS-COV-2

W ostatnich kilku tygodniach w krajach europejskich i na całym świecie (aktualna lista krajów dostępna na stronach: www.who.intwww.ecdc.europa.eu, www.gis.gov.pl), wystąpiły zachorowania z objawami: gorączki, kaszlu, duszności i problemów z oddychaniem.

Jeśli byłeś w tych krajach w ciągu ostatnich 14 dni, w przypadku zaobserwowania u siebie ww. objawów bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do oddziału zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

Instrukcja jak poprawnie i skutecznie myć ręce znajduje się poniżej.

 

Komunikat dla podróżujących nr 50 Warszawa, 17 marca 2020 r. (Opracowano na podstawie danych WHO, ECDC i CDC)

Zachorowania na COVID-19 (zapalenie płuc spowodowane nowym koronawirusem SARS-CoV-2) – aktualizacja

W ostatnich tygodniach obserwuje się rosnącą liczbę zachorowań na COVID-19 – chorobę wywoływaną przez koronawirusa SARS-CoV-2 w Europie. Zgodnie z raportem WHO, Polska została uznana za państwo z występującą lokalną transmisją nowego koronawirusa SARS-CoV-2Według danych WHO na dzień 16 marca 2020 r., w Regionie Europejskim jest już 36 państw, w których dochodzi do lokalnej transmisji wirusa SARS-CoV-2.

Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje zaniechanie jakichkolwiek podróży

Opracowano na podstawie:

https://www.gov.pl/web/koronawirus/jak-wrocic-do-polski-samolotem

https://www.gov.pl/web/koronawirus/zamykamy-granice-przed-koronawirusem

Od niedzieli 15 marca br. na 10 dni zawieszone zostają międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe oraz wprowadzony zostaje zakaz wjazdu do Polski dla cudzoziemców.

Obywatele RP nadal będą mogli wrócić do Polski transportem kołowym, tj. samochodami osobowymi, busami i autokarami. Natomiast dla wszystkich obywateli RP, którzy ze względu na odległość nie są w stanie przekroczyć granicy Polski transportem kołowym, zostały udostępnione trzy możliwości powrotu do kraju drogą lotniczą:

  1. Realizacja dotychczas zaplanowanych lotów czarterowych.

Mimo zawieszenia pasażerskich międzynarodowych połączeń lotniczych, do Polski wpuszczone zostaną wszystkie samoloty czarterowe z obywatelami RP, które miały już wcześniej zaplanowane loty. Razem z nimi wylądować na terenie Polski będą mogli także uprawnieni do tego cudzoziemcy:

1)         małżonkowie obywateli RP;

2)         dzieci obywateli RP;

3)         osoby posiadające Kartę Polaka,;

4)         osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę.

  1. Specjalne czartery.

Polskie Linie Lotnicze LOT zorganizują specjalne loty czarterowe w różne regiony świata, aby umożliwić obywatelom RP powrót do Polski. Obywatele RP, którzy będą chcieli powrócić do kraju, a także uprawnieni do tego cudzoziemcy (wykaz powyżej) będą mogli zakupić bilet na przelot za pośrednictwem platformy internetowej Polskich Linii Lotniczych LOT: www.lot.com. Więcej informacji pod adresem: https://www.lot.com/pl/pl/lot-do-domu

  1. Loty według zapotrzebowania.

Osoby znajdujące się w miejscach, do których Polskie Linie Lotnicze LOT nie organizują specjalnych przelotów, mogą zgłaszać zapotrzebowanie na stworzenie takiego lotu za pośrednictwem specjalnie do tego przygotowanej platformy „Lot do domu” pod adresem: https://lotdodomu.com/

Więcej informacji dotyczących możliwości przekraczania granic można uzyskać także pod numerem telefonu +48 22 523 8880 (specjalna infolinia MSZ RP).

W przypadku osób przebywających poza terenami Polski, w krajach dotkniętych lokalną transmisją wirusa SARS-CoV-2 (Informacje dot. krajów z lokalną transmisją wirusa można znaleźć w raportach dziennych WHO pod adresem:
https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/situation-reports/), zalecamy zachowanie szczególnych środków ostrożności i unikanie dużych skupisk ludzkich.

Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa w poszczególnych państwach i regionach, w tym potrzebne dane kontaktowe, znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakładce  Informacje dla podróżujących. https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 17 marca 2020 r. odnotowano 180 159 potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym 7 103 zgony (3,9%) (Tab.1).

Według stanu na 17 marca 2020 r. zgłoszono 7 103 zgony z: Chin (3226), Włoch (2158), Iranu (853), Hiszpanii (309), Francji (148), Stanów Zjednoczonych (85), Korei Południowej (81), Wielkiej Brytanii (55) , Japonii (28), Holandii (24), Szwajcarii (14), Niemiec (13), Filipin (12), Iraku (9), San Marino (9), pokładu międzynarodowego przewoźnika (Japonia)  (7), Szwecji (7), Australii (5), Belgii (5), Indonezji (5), Algierii (4), Kanady (4), Grecji (4), Polski (4), Austrii (3), Indii (3), Libanu (3), Norwegii (3), Argentynie (2), Bułgarii (2), Ekwadoru (2), Egiptu (2), Irlandii (2), Albanii (1), Bahrajnie (1), Danii (1), Gwatemali (1), Gujany (1), Węgier (1), Luksemburga (1), Maroko (1), Panamy (1), Sudanu (1), Tajwanu (1) i Tajlandii (1).

Tab.1. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 według stanu na dzień 17 marca 2020 r. (ECDC)

RegionsPlaces reporting casesSum of CasesSum of DeathsConfirmed cases in the last 15 days
AfricaAlgeria60457
AfricaCameroon404
AfricaCongo101
AfricaEgypt1262124
AfricaEthiopia505
AfricaGabon101
AfricaGhana606
AfricaGuinea101
AfricaKenya303
AfricaMauritania101
AfricaMorocco37137
AfricaNamibia202
AfricaNigeria201
AfricaRwanda505
AfricaSenegal27027
AfricaSeychelles404
AfricaSudan111
AfricaTogo101
AfricaTunisia20020
AfricaEswatini101
AfricaBenin101
AfricaLiberia101
AfricaSomalia101
AfricaBurkina_Faso20020
AfricaCentral African Republic101
AfricaCote dIvoire505
AfricaDemocratic Republic of the Congo303
AfricaEquatorial Guinea101
AfricaSouth Africa62062
AfricaUnited Republic of Tanzania101
AmericaArgentina65265
AmericaBahamas101
AmericaBolivia11011
AmericaBrazil2340232
AmericaCanada4244400
AmericaChile1560156
AmericaColombia57057
AmericaCuba404
AmericaEcuador58252
AmericaGuatemala616
AmericaGuyana414
AmericaHonduras808
AmericaJamaica10010
AmericaMexico82077
AmericaPanama69169
AmericaParaguay909
AmericaPeru86086
AmericaSuriname101
AmericaUruguay29029
AmericaVenezuela33033
AmericaAntigua and Barbuda101
AmericaCosta Rica41041
AmericaDominican Republic11010
AmericaSaint Lucia202
AmericaSaint Vincent and the Grenadines101
AmericaTrinidad and Tobago505
AmericaUnited States of America4661854572
AsiaAfghanistan21020
AsiaBahrain2211174
AsiaBangladesh505
AsiaBhutan101
AsiaCambodia24023
AsiaChina811303226996
AsiaIndia1253122
AsiaIndonesia1345132
AsiaIran1499185314013
AsiaIraq1249105
AsiaIsrael2600250
AsiaJapan82428570
AsiaJordan16016
AsiaKazakhstan11011
AsiaKuwait123077
AsiaLebanon1203110
AsiaMalaysia5530524
AsiaMaldives13013
AsiaMongolia101
AsiaNepal100
AsiaOman24018
AsiaPakistan1870183
AsiaPalestine39039
AsiaPhilippines14212139
AsiaQatar4390436
AsiaSingapore2430137
AsiaTaiwan67127
AsiaThailand1771134
AsiaUzbekistan808
AsiaVietnam61045
AsiaMyanmar000
AsiaBrunei Darussalam54054
AsiaSaudi Arabia1330133
AsiaSouth Korea8320814108
AsiaSri Lanka29028
AsiaUnited Arab Emirates98077
EuropeAlbania51151
EuropeAndorra14014
EuropeArmenia52051
EuropeAustria101631002
EuropeAzerbaijan19016
EuropeBelarus36035
EuropeBelgium108551083
EuropeBulgaria62262
EuropeCroatia56049
EuropeCyprus40040
EuropeDenmark9321928
EuropeEstonia2050204
EuropeFinland2720266
EuropeFrance66331486503
EuropeGeorgia33030
EuropeGermany6012135883
EuropeGreece3524345
EuropeHungary50150
EuropeIceland1990196
EuropeIreland2232222
EuropeItaly27980215826291
EuropeKosovo202
EuropeLatvia36036
EuropeLiechtenstein707
EuropeLithuania17016
EuropeLuxembourg81180
EuropeMalta30030
EuropeMoldova29029
EuropeMonaco908
EuropeNetherlands1413241400
EuropeNorway116931150
EuropePoland1774177
EuropePortugal3310331
EuropeRomania1840181
EuropeRussia93091
EuropeSerbia57057
EuropeSlovakia84084
EuropeSlovenia2530253
EuropeSpain91913099108
EuropeSweden112171107
EuropeSwitzerland2200142176
EuropeTurkey47047
EuropeUkraine505
EuropeBosnia and Herzegovina21021
EuropeCzech Republic3440341
EuropeHoly See101
EuropeNorth Macedonia19018
EuropeSan Marino102994
EuropeUnited Kingdom1543551507
OceaniaAustralia3755346
OceaniaNew Zealand807
OtherCases on an international conveyance Japan69670
Total 180159710391100

 

Ryc.1. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 według stanu na dzień 17 marca 2020 r.

Ryc.2. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 w UE/EOG i Wielkiej Brytanii, według stanu na dzień 17 marca 2020 r. (ECDC)

Ryc. 3. Dystrybucja geograficzna skumulowanej liczby zgłoszonych przypadków COVID-19 na 100 000 ludności, według stanu na dzień 17 marca 2020 r. (ECDC)

Objawy COVID-19 obejmowały gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.

Zgodnie z danymi WHO z dnia 1 marca 2020 r., większość pacjentów z COVID-19 to osoby dorosłe. Spośród 44672 pacjentów z Chin z potwierdzoną infekcją, 2,1% było w wieku poniżej 20 lat. Najczęściej zgłaszanymi objawami były gorączka, suchy kaszel i duszność, a większość pacjentów (80%) doświadczyła łagodnej postaci choroby. U około 14% zakażenie przebiegało w postaci ciężkiej choroby, a 5% chorych było w stanie krytycznym. Wczesne doniesienia sugerują, iż nasilenie się choroby powiązane jest z wiekiem (> 60 lat) i chorobą współistniejącą.

Wirus przenosi się drogą kropelkową. RNA wirusa wykryto w kale u pacjenta z potwierdzonym zakażeniem, u którego wystąpiły objawami żołądkowo-jelitowe, dlatego nie można wykluczyć transmisji wirusa drogą fekalno-oralną.

Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zarażeń.

Zgodnie i informacjami ECDC, ryzyko wystąpienia transmisji COVID-19, w społeczności na poziomie regionalnym, w  krajach UE/EOG i Wielkiej Brytanii jest obecnie uważane za bardzo wysokie.

Koronawirus SARS-CoV-2 jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu.


INFORMACJA DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z KRAJÓW DOTKNIĘTYCH EPIDEMIĄ SPOWODOWANĄ KORONAWIRUSEM SARS-COV-2

W ostatnich kilku tygodniach w krajach europejskich i na całym świecie (aktualna lista krajów dostępna na stronach: www.who.intwww.ecdc.europa.eu, www.gis.gov.pl), wystąpiły zachorowania z objawami: gorączki, kaszlu, duszności i problemów z oddychaniem.

Jeśli byłeś w tych krajach w ciągu ostatnich 14 dni, w przypadku zaobserwowania u siebie ww. objawów bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do oddziału zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

Instrukcja jak poprawnie i skutecznie myć ręce znajduje się poniżej.

Komunikat dla podróżujących nr 48 Warszawa, 15 marca 2020 r. (Opracowano na podstawie danych WHO, ECDC i CDC)

Zachorowania na COVID-19 (zapalenie płuc spowodowane nowym koronawirusem SARS-CoV-2) – aktualizacja

W ostatnich tygodniach obserwuje się rosnącą liczbę zachorowań na COVID-19 – chorobę wywoływaną przez koronawirusa SARS-CoV-2 w Europie. Zgodnie z raportem WHO Polska została uznana za państwo z występującą lokalną transmisją nowego koronawirusa SARS-CoV-2Według danych WHO na dzień 14 marca 2020 r., w Regionie Europejskim jest już 35 państw, w których dochodzi do lokalnej transmisji wirusa SARS-CoV-2.

Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje zaniechanie jakichkolwiek podróży

Opracowano na podstawie:

https://www.gov.pl/web/koronawirus/jak-wrocic-do-polski-samolotem

https://www.gov.pl/web/koronawirus/zamykamy-granice-przed-koronawirusem 

Od niedzieli 15 marca br. na 10 dni zawieszone zostają międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe oraz wprowadzony zostaje zakaz wjazdu do Polski dla cudzoziemców.

Obywatele RP nadal będą mogli wrócić do Polski transportem kołowym, tj. samochodami osobowymi, busami i autokarami. Natomiast dla wszystkich obywateli RP, którzy ze względu na odległość nie są w stanie przekroczyć granicy Polski transportem kołowym, zostały udostępnione trzy możliwości powrotu do kraju drogą lotniczą:

  1. Realizacja dotychczas zaplanowanych lotów czarterowych.

Mimo zawieszenia pasażerskich międzynarodowych połączeń lotniczych, do Polski wpuszczone zostaną wszystkie samoloty czarterowe z obywatelami RP, które miały już wcześniej zaplanowane loty. Razem z nimi wylądować na terenie Polski będą mogli także uprawnieni do tego cudzoziemcy:

1)         małżonkowie obywateli RP;

2)         dzieci obywateli RP;

3)         osoby posiadające Kartę Polaka,;

4)         osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę.

  1. Specjalne czartery.

Polskie Linie Lotnicze LOT zorganizują specjalne loty czarterowe w różne regiony świata, aby umożliwić obywatelom RP powrót do Polski. Obywatele RP, którzy będą chcieli powrócić do kraju, a także uprawnieni do tego cudzoziemcy (wykaz powyżej) będą mogli zakupić bilet na przelot za pośrednictwem platformy internetowej Polskich Linii Lotniczych LOT: www.lot.com. Więcej informacji pod adresem: https://www.lot.com/pl/pl/lot-do-domu

  1. Loty według zapotrzebowania.

Osoby znajdujące się w miejscach, do których Polskie Linie Lotnicze LOT nie organizują specjalnych przelotów, mogą zgłaszać zapotrzebowanie na stworzenie takiego lotu za pośrednictwem specjalnie do tego przygotowanej platformy „Lot do domu” pod adresem: https://lotdodomu.com/

Więcej informacji dotyczących możliwości przekraczania granic można uzyskać także pod numerem telefonu +48 22 523 8880 (specjalna infolinia MSZ RP).

W przypadku osób przebywających poza terenami Polski, w krajach dotkniętych lokalną transmisją wirusa SARS-CoV-2 (Informacje dot. krajów z lokalną transmisją wirusa można znaleźć w raportach dziennych WHO pod adresem:
https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/situation-reports/), zalecamy zachowanie szczególnych środków ostrożności i unikanie dużych skupisk ludzkich.

Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa w poszczególnych państwach i regionach, w tym potrzebne dane kontaktowe, znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakładce  Informacje dla podróżujących. https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 15 marca 2020 r. odnotowano 151 363 potwierdzone przypadki COVID-19, w tym 5 758 zgonów (3,8%) (Tab.1).

Według stanu na 15 marca 2020 r. zgłoszono 5 758 zgonów z: Chin (3203), Włoch (1441), Iranu (611), Hiszpanii (136), Francji (91), Korei Południowej (75), Stanów Zjednoczonych (57), Japonii (22), Wielkiej Brytanii (21), Holandii (12), Szwajcarii (11), Iraku (9), Niemiec (8), pokładu międzynarodowego przewoźnika (Japonia) (7), Filipin (6), San Marino (5), Australii (3), Belgii (3), Grecji (3), Libanu (3), Polski (3), Algierii (2), Argentyny (2), Bułgarii (2), Ekwadoru (2), Egiptu (2), Indii (2), Irlandii (2), Albanii (1), Austrii (1), Kanady (1), Gujany (1), Indonezji (1), Luksemburgu (1), Maroka (1), Norwegii (1), Panamy (1), Sudanu (1), Szwecji (1), Tajwanu (1) i Tajlandii (1).

 

Tab.1. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 15 marca 2020 r. (ECDC)

RegionsPlaces reporting casesConfirmed casesDeathsConfirmed cases in the last 15 days
AsiaChina8099532031640
AsiaIran1272961112341
AsiaSouth Korea8162755231
AsiaJapan78022550
AsiaQatar3370337
AsiaMalaysia2380213
AsiaSingapore2140116
AsiaBahrain2110173
AsiaIsrael1780171
AsiaPhilippines1116108
AsiaKuwait104059
AsiaIndonesia96196
AsiaLebanon93390
AsiaIndia90287
AsiaSaudi Arabia86086
AsiaUnited Arab Emirates85066
AsiaIraq85978
AsiaThailand82140
AsiaTaiwan59120
AsiaVietnam53037
AsiaBrunei Darussalam40040
AsiaPalestine38038
AsiaPakistan30028
AsiaOman20014
AsiaSri Lanka11010
AsiaAfghanistan1009
AsiaMaldives909
AsiaCambodia706
AsiaKazakhstan6 6
AsiaBangladesh303
AsiaNepal100
AsiaJordan101
AsiaBhutan101
AsiaMongolia101
EuropeItaly17750144116862
EuropeSpain57531365719
EuropeFrance4499914442
EuropeGermany379583738
EuropeSwitzerland1359111347
EuropeUnited Kingdom1140211122
EuropeNetherlands95912957
EuropeSweden9241912
EuropeNorway9071901
EuropeDenmark8270825
EuropeBelgium6894688
EuropeAustria6551648
EuropeGreece2283224
EuropeCzech Republic2140214
EuropeFinland2100207
EuropeSlovenia1810181
EuropePortugal1690169
EuropeIceland1380137
EuropeIreland1292129
EuropeEstonia1150114
EuropeRomania1130110
EuropePoland1043104
EuropeSan Marino92591
EuropeRussia59057
EuropeSerbia46046
EuropeSlovakia44044
EuropeBulgaria41241
EuropeAlbania38138
EuropeLuxembourg38138
EuropeCroatia37032
EuropeHungary31031
EuropeGeorgia30028
EuropeLatvia26026
EuropeCyprus21021
EuropeBelarus21020
EuropeArmenia20020
EuropeMoldova20020
EuropeAzerbaijan19018
EuropeMalta18018
EuropeNorth Macedonia13012
EuropeLithuania908
EuropeLiechtenstein404
EuropeMonaco302
EuropeUkraine303
EuropeBosnia and Herzegovina303
EuropeTurkey202
EuropeAndorra202
EuropeHoly See101
AmericaUnited States of America2951572885
AmericaCanada2441228
AmericaBrazil1210120
AmericaChile61061
AmericaArgentina45245
AmericaPeru43043
AmericaPanama43143
AmericaMexico41039
AmericaColombia34034
AmericaEcuador28228
AmericaCosta Rica27027
AmericaDominican Republic11011
AmericaVenezuela10010
AmericaBolivia10010
AmericaJamaica808
AmericaParaguay707
AmericaUruguay606
AmericaCuba404
AmericaHonduras303
AmericaSaint Lucia202
AmericaTrinidad and Tobago202
AmericaSaint Vincent and the Grenadines101
AmericaSuriname101
AmericaGuatemala101
AmericaGuyana111
AmericaAntigua and Barbuda101
OtherCases on an international conveyance Japan69670
OceaniaAustralia2493224
OceaniaNew Zealand807
AfricaEgypt93292
AfricaAlgeria37236
AfricaSouth Africa24024
AfricaSenegal21021
AfricaMorocco18118
AfricaTunisia16016
AfricaCote dIvoire404
AfricaCameroon303
AfricaBurkina Faso303
AfricaNigeria201
AfricaSeychelles2 2
AfricaNamibia2 2
AfricaDemocratic Republic of the Congo202
AfricaGhana202
AfricaTogo101
AfricaMauritania1 1
AfricaEquatorial Guinea1 1
AfricaGabon101
AfricaRwanda1 1
AfricaKenya101
AfricaSudan111
AfricaSwaziland1 1
AfricaEthiopia101
AfricaGuinea101
Total 151363575866169

 

Ryc.1. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 15 marca 2020 r.

Ryc.2. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 w UE/EOG i Wielkiej Brytanii, w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 15 marca 2020 r. (ECDC)

Objawy COVID-19 obejmowały gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.

Zgodnie z danymi WHO z dnia 1 marca 2020 r., większość pacjentów z COVID-19 to osoby dorosłe. Spośród 44672 pacjentów z Chin z potwierdzoną infekcją, 2,1% było w wieku poniżej 20 lat. Najczęściej zgłaszanymi objawami były gorączka, suchy kaszel i duszność, a większość pacjentów (80%) doświadczyła łagodnej postaci choroby. U około 14% zakażenie przebiegało w postaci ciężkiej choroby, a 5% chorych było w stanie krytycznym. Wczesne doniesienia sugerują, iż nasilenie się choroby powiązane jest z wiekiem (> 60 lat) i chorobą współistniejącą.

Wirus przenosi się drogą kropelkową. RNA wirusa wykryto w kale u pacjenta z potwierdzonym zakażeniem, u którego wystąpiły objawami żołądkowo-jelitowe, dlatego nie można wykluczyć transmisji wirusa drogą fekalno-oralną.

Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zarażeń.

W świetle aktualnie dostępnych informacji, ECDC uważa, iż obecnie istnieje wysokie ryzyko  zarażenia wirusem obywateli UE/EOG i Wielkiej Brytanii zamieszkujących lub odwiedzających obszary z bardziej rozpowszechnioną, lokalną transmisją wirusa.

Koronawirus SARS-CoV-2 jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu.


INFORMACJA DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z KRAJÓW DOTKNIĘTYCH EPIDEMIĄ SPOWODOWANĄ KORONAWIRUSEM SARS-COV-2

W ostatnich kilku tygodniach w krajach europejskich i na całym świecie (aktualna lista krajów dostępna na stronach: www.who.intwww.ecdc.europa.eu, www.gis.gov.pl), wystąpiły zachorowania z objawami: gorączki, kaszlu, duszności i problemów z oddychaniem.

Jeśli byłeś w tych krajach w ciągu ostatnich 14 dni, w przypadku zaobserwowania u siebie ww. objawów bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do oddziału zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

Instrukcja jak poprawnie i skutecznie myć ręce znajduje się poniżej.

Komunikat dla podróżujących nr 47 Warszawa, 12 marca 2020 r. (Opracowano na podstawie danych WHO, ECDC i CDC)

Zachorowania na COVID-19 (zapalenie płuc spowodowane nowym koronawirusem SARS-CoV-2) – aktualizacja

W ostatnich tygodniach obserwuje się rosnącą liczbę zachorowań na COVID-19 – chorobę wywoływaną przez koronawirusa SARS-CoV-2 w Europie. Zgodnie z raportem WHO Polska została uznana jako kraj z występującą lokalną transmisją nowego koronawirusa SARS-CoV-2. Według danych WHO na dzień 11 marca 2020 r., w Europie są już 32 kraje dotknięte lokalną transmisją wirusa SARS-CoV-2.

Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje zaniechanie podróży, zwłaszcza do krajów o dużej liczbie przypadków COVID-19.

Na podstawie danych dotyczących oceny ryzyka opracowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego, Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania w szczególności do Chin oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu, Francji (departament Oise w Regionie Hauts-de-France, region Ile-de France, departament Górna Sabaudia w regionie Owernia-Rodan-Alpy, departament Morbihan w regionie Bretania), Niemiec (Nadrenia Północna-Westfalia, Badenia-Wirtembergia), Hiszpanii (Wspólnota Madrytu oraz miasta Vitoria, Labastida i La Rioja w Kraju Basków), San Marino i Japonii.

W przypadku osób przebywających poza terenami Polski, w krajach dotkniętych lokalna transmisją wirusa SARS-CoV-2 (Informacje dot. krajów z lokalną transmisją wirusa można znaleźć w raportach dziennych WHO pod adresem:
https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/situation-reports/), zalecamy zachowanie szczególnych środków ostrożności i unikanie dużych skupisk ludzkich.

Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa w poszczególnych państwach i regionach, w tym potrzebne dane kontaktowe, znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakładce Informacje dla podróżujących.https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 12 marca 2020 r. odnotowano 125 518 potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym 4 617 zgonów (3,7%) (Tab.1).

Według stanu na 12 marca 2020 r. zgłoszono 4 617 zgonów z: Chin (3172), Włoch (827), Iranu (354), Korei Południowej (66), Francji (48), Hiszpanii (47), Stanów Zjednoczonych (30), Japonii (15), Iraku (8), pokładu międzynarodowego przewoźnika (Japonia) (7), Wielkiej Brytanii (6), Holandii (5), Szwajcarii (4), Australii (3), Belgii (3), Niemiec (3), San Marino (3), Libanu (2), Filipin (2), Albanii (1), Argentyny (1), Bułgarii (1), Kanady (1), Grecji (1), Indonezji (1), Irlandii (1), Maroko (1), Panamy (1), Szwecji (1), Tajwanu (1) i Tajlandii (1).

Tab.1. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 12 marca 2020 r.(ECDC)

RegionPlaces reporting casesConfirmed casesDeathsConfirmed cases in the last 15 days
AsiaChina8093231722773
AsiaIran90003548905
AsiaSouth Korea7869666723
AsiaJapan61915455
AsiaQatar2620262
AsiaBahrain1890166
AsiaSingapore178087
AsiaMalaysia1490127
AsiaIsrael82080
AsiaUnited Arab Emirates74061
AsiaIndia73070
AsiaKuwait72061
AsiaThailand70130
AsiaIraq70865
AsiaLebanon61260
AsiaPhilippines49248
AsiaTaiwan48117
AsiaSaudi Arabia45045
AsiaVietnam39023
AsiaIndonesia34134
AsiaPalestine30030
AsiaPakistan20020
AsiaOman18014
AsiaBrunei Darussalam11011
AsiaMaldives808
AsiaAfghanistan706
AsiaCambodia302
AsiaBangladesh303
AsiaSri Lanka201
AsiaJordan101
AsiaMongolia101
AsiaNepal100
AsiaBhutan101
EuropeItaly1246282712140
EuropeFrance2281482267
EuropeSpain2140472133
EuropeGermany156731550
EuropeSwitzerland6424641
EuropeDenmark5160516
EuropeNetherlands5035503
EuropeNorway4890489
EuropeSweden4621461
EuropeUnited kingdom4566443
EuropeBelgium3143313
EuropeAustria2460244
EuropeGreece99199
EuropeCzech republic94094
EuropeIceland85085
EuropeSan Marino66366
EuropeFinland59058
EuropePortugal59059
EuropeSlovenia57057
EuropeRomania45045
EuropeIreland43143
EuropePoland31031
EuropeGeorgia24024
EuropeRussia20018
EuropeSerbia18018
EuropeCroatia16015
EuropeEstonia16016
EuropeHungary13013
EuropeAzerbaijan13013
EuropeBelarus12012
EuropeAlbania11111
EuropeSlovakia10010
EuropeLatvia10010
EuropeBulgaria717
EuropeNorth Macedonia707
EuropeLuxembourg707
EuropeMalta606
EuropeCyprus606
EuropeMoldova404
EuropeArmenia404
EuropeLithuania303
EuropeLiechtenstein303
EuropeBosnia and Herzegovina303
EuropeHoly See101
EuropeUkraine101
EuropeTurkey101
EuropeAndorra101
EuropeMonaco101
AmericaUnited States of America1312301259
AmericaCanada103192
AmericaBrazil52051
AmericaChile23023
AmericaCosta Rica22022
AmericaArgentina19119
AmericaEcuador17017
AmericaPeru17017
AmericaPanama14114
AmericaMexico11011
AmericaColombia909
AmericaParaguay505
AmericaDominican Republic505
AmericaCuba303
AmericaHonduras202
AmericaJamaica202
AmericaBolivia202
OtherCases on an international conveyance Japan696714
OceaniaAustralia1263104
OceaniaNew Zealand505
AfricaEgypt60059
AfricaAlgeria20019
AfricaSouth Africa13013
AfricaTunisia707
AfricaMorocco515
AfricaSenegal404
AfricaBurkina Faso202
AfricaNigeria202
AfricaCameroon202
AfricaTogo101
AfricaCote dIvoire101
AfricaDemocratic Republic of the Congo101
Total 1255184617 

Ryc.1. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 12 marca 2020 r. (ECDC)

Ryc.2. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 w UE/EOG i Wielkiej Brytanii, w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 12 marca 2020 r. (ECDC)

Tab.2. Kraje, terytoria lub obszary poza Chinami, w których zgłoszono potwierdzone laboratoryjnie przypadki COVID-19 i zgony wraz z klasyfikacją rodzaju transmisji. Dane na dzień 11 marca 2020 (WHO)

Reporting Country/ Territory/Area*Total confirmed* casesTotal confirmed new casesTotal deathsTotal new deathsTransmission classificationDays since last reported case
Western Pacific Region
Republic of Korea7755242606Local transmission0
Japan56854123Local transmission0
Singapore166600Local transmission0
Malaysia1291200Local transmission0
Australia1122030Local transmission0
Philippines491610Local transmission0
Viet Nam35400Local transmission0
New Zealand5000Local transmission4
Cambodia3100Local transmission0
Brunei Darussalam1000Imported cases only1
Mongolia1000Imported cases only1
European Region
Italy10149977631168Local transmission0
France1774372333Local transmission0
Spain1639615368Local transmission0
Germany129615720Local transmission0
Switzerland49115931Local transmission0
Netherlands3826141Local transmission0
The United Kingdom3735063Local transmission0
Sweden3267800Local transmission0
Norway2778500Local transmission0
Belgium2672800Local transmission0
Denmark26217200Local transmission0
Austria1825100Local transmission0
Greece891600Local transmission0
Israel753600Local transmission0
San Marino631420Local transmission0
Czechia612300Local transmission0
Iceland61000Local transmission1
Portugal411100Local transmission0
Finland40000Local transmission1
Ireland341000Local transmission0
Slovenia31800Local transmission0
Romania251000Local transmission0
Georgia23800Imported cases only0
Poland22600Local transmission0
Croatia16400Local transmission0
Estonia13300Imported cases only0
Hungary13400Local transmission0
Serbia121100Local transmission0
Albania10800Local transmission0
Bulgaria10600Local transmission0
Azerbaijan9000Imported cases only4
Belarus9300Local transmission0
Latvia8200Imported cases only0
North Macedonia7000Local transmission1
Russian Federation7000Imported cases only4

 

Komunikat dla podróżujących nr 44 Warszawa, 9 marca 2020 r. (Opracowano na podstawie danych WHO, ECDC i CDC)

Zachorowania na COVID-19  (zapalenie płuc spowodowane nowym koronawirusem SARS-CoV-2) – aktualizacja

W ostatnich tygodnia obserwuje się rosnącą liczbę zachorowań na COVID-19 – chorobę wywoływaną przez koronawirusa SARS-CoV-2 w Europie. Zgodnie z raportem WHO z dnia 8 marca 2020 r, niemalże 30 krajów Europy dotkniętych jest już lokalna transmisją wirusa SARS-CoV-2.

Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje zaniechanie podróży, zwłaszcza do krajów o wysokim ryzyku zakażenia się koronawirusem.

Na podstawie danych dotyczących oceny ryzyka opracowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego, Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu, Francji (departament Oise w Regionie Hauts-de-France, region Ile-de France, departament Górna Sabaudia w regionie Owernia-Rodan-Alpy, departament Morbihan w regionie Bretania), Niemiec (Nadrenia Północna-Westfalia) i Japonii.

 

W przypadku osób przebywających poza terenami Polski, w krajach dotkniętych lokalna transmisją wirusa SARS-CoV-2 (Informacje dot. krajów z lokalną transmisją wirusa można znaleźć w raportach dziennych WHO pod adresem:
https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/situation-reports/), zalecamy zachowanie szczególnych środków ostrożności i unikanie dużych skupisk ludzkich.  

Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa w poszczególnych państwach i regionach, w tym potrzebne dane kontaktowe, znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakładce Informacje dla podróżujących.https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

 

Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesiły rejsy do Chin do dnia 25 kwietnia 2020 r.

Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 9 marca 2020 r. odnotowano 109 695 potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym 3 811 zgonów (3,5%) (Tab.1).

Według stanu na 9 marca 2020 r. zgłoszono 3 811 zgonów z: Chin (3 122), Włoch (366), Iranu (194), Korei Południowej (51), Stanów Zjednoczonych Ameryki (21), Francji (19), Japonii (7), pokładu międzynarodowego przewoźnika (Japonia) ( 6), Hiszpanii (5), Iraku (4), Australii (3), Holandii (3), Wielkiej Brytanii (3), Szwajcarii (2), Argentyny (1), Egiptu (1), San Marino (1), Tajwanu (1) i Tajlandii (1).

 

Tab.1. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 9 marca 2020 r.

RegionPlaces reporting casesConfirmed casesDeaths
AsiaChina808593122
AsiaSouth Korea738251
AsiaIran6566194
AsiaJapan4887
AsiaSingapore1500
AsiaMalaysia990
AsiaBahrain790
AsiaKuwait640
AsiaIraq624
AsiaThailand501
AsiaTaiwan451
AsiaUnited Arab Emirates450
AsiaIsrael390
AsiaIndia340
AsiaLebanon320
AsiaVietnam300
AsiaPalestine190
AsiaOman160
AsiaQatar150
AsiaSaudi Arabia110
AsiaPhilippines100
AsiaPakistan60
AsiaIndonesia60
AsiaAfghanistan40
AsiaMaldives40
AsiaBangladesh30
AsiaCambodia20
AsiaBhutan10
AsiaSri Lanka10
AsiaNepal10
AsiaJordan10
EuropeItaly7375366
EuropeFrance112619
EuropeGermany9020
EuropeSpain5895
EuropeSwitzerland3322
EuropeUnited Kingdom2733
EuropeNetherlands2653
EuropeSweden2030
EuropeBelgium2000
EuropeNorway1690
EuropeAustria1020
EuropeGreece730
EuropeIceland550
EuropeDenmark380
EuropeSan Marino371
EuropeCzech Republic320
EuropePortugal300
EuropeFinland300
EuropeIreland210
EuropeSlovenia160
EuropeRomania150
EuropeGeorgia130
EuropeCroatia120
EuropePoland110
EuropeEstonia100
EuropeRussia100
EuropeAzerbaijan90
EuropeHungary80
EuropeBelarus60
EuropeSlovakia50
EuropeLuxembourg50
EuropeBulgaria40
EuropeMalta30
EuropeNorth Macedonia30
EuropeLatvia30
EuropeBosnia and Herzegovina20
EuropeAlbania20
EuropeSerbia10
EuropeHOLY SEE VATICAN CITY STATE10
EuropeLithuania10
EuropeMonaco10
EuropeUkraine10
EuropeMoldova10
EuropeArmenia10
EuropeLiechtenstein10
EuropeAndorra10
OtherCases on an international conveyance Japan7056
AmericaUnited States of America55421
AmericaCanada620
AmericaBrazil250
AmericaEcuador140
AmericaArgentina121
AmericaChile100
AmericaMexico70
AmericaPeru70
AmericaCosta Rica50
AmericaDominican Republic20
AmericaParaguay10
AmericaColombia10
OceaniaAustralia803
OceaniaNew Zealand50
AfricaEgypt491
AfricaAlgeria200
AfricaSenegal40
AfricaSouth Africa30
AfricaCameroon20
AfricaMorocco20
AfricaTogo10
AfricaNigeria10
AfricaTunisia10
 Total1096953811

 

Ryc.1. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 9 marca 2020 r.

 

Ryc.2. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 w UE/EOG i Wielkiej Brytani, w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 9 marca 2020 r.

Objawy COVID-19 obejmowały gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.

Zgodnie z danymi WHO z dnia 1 marca 2020 r., większość pacjentów z COVID-19 to osoby dorosłe. Spośród 44672 pacjentów z Chin z potwierdzoną infekcją, 2,1% było w wieku poniżej 20 lat. Najczęściej zgłaszanymi objawami były gorączka, suchy kaszel i duszność, a większość pacjentów (80%) doświadczyła łagodnej postaci choroby. U około 14% zakażenie przebiegało w postaci ciężkiej choroby, a 5% chorych było w stanie krytycznym. Wczesne doniesienia sugerują, iż nasilenie się choroby powiązane jest z wiekiem (> 60 lat) i chorobą współistniejącą.

 

Wirus przenosi się drogą kropelkową. RNA wirusa wykryto w kale u pacjenta z potwierdzonym zakażeniem, u którego wystąpiły objawami żołądkowo-jelitowe, dlatego nie można wykluczyć transmisji wirusa drogą fekalno-oralną.

Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zarażeń

W świetle aktualnie dostępnych informacji, ECDC uważa, iż obecnie istnieje wysokie ryzyko  zarażenia wirusem obywateli UE/EOG i Wielkiej Brytanii zamieszkujących lub odwiedzających obszary z bardziej rozpowszechnioną, lokalną transmisją wirusa.

Zalecenia dla osób podróżujących po Chinach, Włoszech, Korei Południowej, Iranie oraz innych krajach dotkniętych lokalną transmisją SARS-CoV-2:

  • unikanie miejsc publicznych, zatłoczonych,
  • bezwzględne unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego,
  • unikanie odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki,
  • unikanie kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami,
  • ścisłe przestrzeganie zasad higieny rąk – ręce myć często wodą z mydłem lub dezynfekować środkiem na bazie alkoholu,
  • przestrzeganie zasad higieny żywności – jeść tylko w pewnych miejscach, pić wodę konfekcjonowaną.

Koronawirus SARS-CoV-2 jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu.

 

INFORMACJA DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z KRAJÓW DOTKNIĘTYCH EPIDEMIĄ SPOWODOWANĄ KORONAWIRUSEM SARS-COV-2

W ostatnich kilku tygodniach w krajach europejskich i na całym świecie (aktualna lista krajów dostępna na stronach: www.who.int, www.ecdc.europa.eu, www.gis.gov.pl), wystąpiły zachorowania z objawami: gorączki, kaszlu, duszności i problemów z oddychaniem.

Jeśli byłeś w tych krajach w ciągu ostatnich 14 dni, w przypadku zaobserwowania u siebie ww. objawów bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do oddziału zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej, podróżni powinni otrzymać szczepienia przeciw grypie, co najmniej dwa tygodnie przed podróżą, zgodnie z odpowiednimi zaleceniami krajowymi i międzynarodowymi.

Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

Instrukcja jak poprawnie i skutecznie myć ręce znajduje się poniżej.

Komunikat dla podróżujących nr 43 Warszawa, 7 marca 2020 r. (Opracowano na podstawie danych WHO)

Zachorowania na COVID-19 (zapalenie płuc spowodowane nowym koronawirusem SARS-CoV-2) – aktualizacja

W ostatnich tygodnia obserwuje się rosnącą liczbę zachorowań na COVID-19 – chorobę wywoływaną przez koronawirusa SARS-CoV-2.

Na podstawie danych dotyczących oceny ryzyka opracowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego, Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu, Francji (departament Oise w Regionie Hauts-de-France, region Ile-de France, departament Górna Sabaudia w regionie Owernia-Rodan-Alpy, departament Morbihan w regionie Bretania), Niemiec (Nadrenia Północna-Westfalia) i Japonii.

W przypadku osób przebywających na terenie Niemiec, Francji i Hiszpanii zalecamy zachowanie szczególnych środków ostrożności i unikanie dużych skupisk ludzkich.

Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa w poszczególnych państwach i regionach, w tym potrzebne dane kontaktowe, znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakładce Informacje dla podróżującychhttps://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesiły rejsy do Chin do dnia 25kwietnia 2020 r.

Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 7 marca 2020 r. odnotowano 102 132 potwierdzone przypadki COVID-19, w tym 3 488 zgonów (3,4%) (Tab.1).

Według stanu na 7 marca 2020 r. zgłoszono 3 488 zgonów z: Chin (3072), Włoch (197), Iranu (124), Korei Południowej (44), Stanów Zjednoczonych Ameryki (14), Francji (9), pokładu międzynarodowego przewoźnika (Japonia) (6), Japonii (6) ), Hiszpanii (5), Australii (2), Iraku (2), Holandii (1), Filipin (1), San Marino (1), Szwajcarii (1), Tajwanu (1), Tajlandii (1) i Wielkiej Brytanii (1).

Tab.1. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 7 marca 2020

RegionPlaces reporting casesConfirmed casesDeaths
AsiaChina807683072
AsiaSouth Korea676744
AsiaIran4747124
AsiaJapan4086
AsiaSingapore1300
AsiaMalaysia830
AsiaKuwait580
AsiaBahrain560
AsiaThailand501
AsiaTaiwan451
AsiaIraq382
AsiaIndia310
AsiaUnited Arab Emirates290
AsiaLebanon220
AsiaIsrael190
AsiaVietnam170
AsiaPalestine160
AsiaOman160
AsiaQatar110
AsiaPakistan60
AsiaPhilippines51
AsiaSaudi Arabia50
AsiaIndonesia40
AsiaCambodia10
AsiaSri Lanka10
AsiaBhutan10
AsiaNepal10
AsiaAfghanistan10
AsiaJordan10
EuropeItaly4636197
EuropeGermany6840
EuropeFrance6139
EuropeSpain3745
EuropeSwitzerland2091
EuropeUnited Kingdom1631
EuropeSweden1370
EuropeNetherlands1281
EuropeNorway1130
EuropeBelgium1090
EuropeAustria740
EuropeGreece450
EuropeIceland430
EuropeSan Marino231
EuropeDenmark230
EuropeCzech Republic190
EuropeFinland190
EuropeIreland180
EuropePortugal130
EuropeCroatia110
EuropeRussia100
EuropeEstonia100
EuropeGeorgia90
EuropeSlovenia90
EuropeAzerbaijan90
EuropeRomania70
EuropeBelarus60
EuropePoland50
EuropeHungary40
EuropeLuxembourg30
EuropeNorth Macedonia30
EuropeBosnia and Herzegovina20
EuropeLatvia10
EuropeArmenia10
EuropeLiechtenstein10
EuropeHoly See Vatican City State10
EuropeAndorra10
EuropeMonaco10
EuropeSerbia10
EuropeSlovakia10
EuropeLithuania10
EuropeUkraine10
OtherCases on an international conveyance Japan7056
AmericaUnited States of America33814
AmericaCanada510
AmericaEcuador130
AmericaBrazil130
AmericaArgentina80
AmericaChile50
AmericaMexico50
AmericaDominican Republic20
AmericaCosta Rica10
AmericaPeru10
AmericaColombia10
OceaniaAustralia632
OceaniaNew Zealand50
AfricaAlgeria170
AfricaEgypt150
AfricaSenegal40
AfricaMorocco20
AfricaCameroon10
AfricaSouth Africa10
AfricaNigeria10
AfricaTogo10
AfricaTunisia10
 Total1021323488

Ryc.1. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 7 marca 2020 r.

Objawy COVID-19 obejmowały gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.

Zgodnie z danymi WHO z dnia 1 marca 2020 r., większość pacjentów z COVID-19 to osoby dorosłe. Spośród 44672 pacjentów z Chin z potwierdzoną infekcją, 2,1% było w wieku poniżej 20 lat. Najczęściej zgłaszanymi objawami były gorączka, suchy kaszel i duszność, a większość pacjentów (80%) doświadczyła łagodnej postaci choroby. U około 14% zakażenie przebiegało w postaci ciężkiej choroby, a 5% chorych było w stanie krytycznym. Wczesne doniesienia sugerują, iż nasilenie się choroby powiązane jest z wiekiem (> 60 lat) i chorobą współistniejącą.

Wirus przenosi się drogą kropelkową. RNA wirusa wykryto w kale u pacjenta z potwierdzonym zakażeniem, u którego wystąpiły objawami żołądkowo-jelitowe, dlatego nie można wykluczyć transmisji wirusa drogą fekalno-oralną.

Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zarażeń

W świetle aktualnie dostępnych informacji, ECDC uważa, iż obecnie istnieje wysokie ryzyko zarażenia wirusem obywateli UE/EOG i Wielkiej Brytanii zamieszkujących lub odwiedzających obszary z bardziej rozpowszechnioną, lokalną transmisją wirusa.

Informacje dot. regionów/krajów z lokalną transmisją wirusa można znaleźć w raportach dziennych WHO pod adresem:
https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/situation-reports/


Zalecenia dla osób podróżujących po Chinach, Włoszech, Korei Południowej, Iranie oraz innych krajachdotkniętych epidemią spowodowaną nowym koronawirusem SARS-CoV-2:

  • unikanie miejsc publicznych, zatłoczonych,
  • bezwzględne unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego,
  • unikanie odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki,
  • unikanie kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami,
  • ścisłe przestrzeganie zasad higieny rąk – ręce myć często wodą z mydłem lub dezynfekować środkiem na bazie alkoholu,
  • przestrzeganie zasad higieny żywności – jeść tylko w pewnych miejscach, pić wodę konfekcjonowaną.

Koronawirus SARS-CoV-2jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu.


INFORMACJA DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z CHIN, WŁOCH, KOREI POŁUDNIOWEJ I IRANU

oraz innych krajów dotkniętych epidemią spowodowaną nowym koronawirusem SARS-CoV-2

W ostatnich kilku tygodniach w Chinach, we Włoszech, Korei Południowej i Iranie oraz innych krajach (aktualna lista krajów dostępna na stronach: www.who.int, www.ecdc.europa.eu, www.gis.gov.pl) wystąpiły zachorowania z objawami: gorączki, kaszlu, duszności i problemów z oddychaniem.

Jeśli byłeś w tych krajach w ciągu ostatnich 14 dni, w przypadku zaobserwowania u siebie ww. objawów bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do oddziału zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Wszelkie informacje dla podróżujących dostępne są pod adresem gov.pl/koronawirus oraz na stronie gis.gov.pl

Ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej, podróżni powinni otrzymać szczepienia przeciw grypie, co najmniej dwa tygodnie przed podróżą, zgodnie z odpowiednimi zaleceniami krajowymi i międzynarodowymi.

Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

Instrukcja jak poprawnie i skutecznie myć ręce znajduje się poniżej.

Komunikat dla podróżujących nr 42 Warszawa, 6 marca 2020 r. (Opracowano na podstawie danych WHO)

Zachorowania na COVID-19 (zapalenie płuc spowodowane nowym koronawirusem SARS-CoV-2) – aktualizacja

W ostatnich tygodnia obserwuje się rosnącą liczbę zachorowań na COVID-19 – chorobę wywoływaną przez koronawirusa SARS-CoV-2.

Na podstawie danych dotyczących oceny ryzyka opracowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego, Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu, Francji (departament Oise w Regionie Hauts-de-France, region Ile-de France, departament Górna Sabaudia w regionie Owernia-Rodan-Alpy, departament Morbihan w regionie Bretania), Niemiec (Nadrenia Północna-Westfalia) i Japonii.

W przypadku osób przebywających na terenie Niemiec, Francji i Hiszpanii zalecamy zachowanie szczególnych środków ostrożności i unikanie dużych skupisk ludzkich.

Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa w poszczególnych państwach i regionach, w tym potrzebne dane kontaktowe, znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakładce Informacje dla podróżujących.https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesiły rejsy do Chin do dnia 25 kwietnia 2020 r.

Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 6 marca 2020 r. odnotowano 98 171 potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym 3 385 zgonów (3,5%) (Tab.1).

Według stanu na 6 marca 2020 r. zgłoszono 3 385 zgonów z: Chin (3044), Włoch (148), Iranu (107), Korei Południowej (42), Stanów Zjednoczonych Ameryki (12), Francji (7), pokładu międzynarodowego przewoźnika (Japonia) (6), Japonii (6) ), Hiszpanii (3), Australii (2), Iraku (2), Filipin (1), San Marino (1), Szwajcarii (1), Tajwanu (1), Tajlandii (1) i Wielkiej Brytanii (1).

Tab.1. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 6 marca 2020 r.

RegionPlaces reporting casesConfirmed casesDeaths
AsiaChina806673044
AsiaSouth Korea628442
AsiaIran3513107
AsiaJapan3496
AsiaSingapore1170
AsiaKuwait580
AsiaBahrain520
AsiaMalaysia500
AsiaThailand471
AsiaTaiwan441
AsiaIraq382
AsiaUnited Arab Emirates290
AsiaIndia290
AsiaIsrael170
AsiaVietnam160
AsiaLebanon160
AsiaOman160
AsiaQatar80
AsiaPalestine70
AsiaSaudi Arabia50
AsiaPakistan50
AsiaPhilippines31
AsiaIndonesia20
AsiaNepal10
AsiaAfghanistan10
AsiaBhutan10
AsiaSri Lanka10
AsiaCambodia10
AsiaJordan10
EuropeItaly3858148
EuropeFrance4237
EuropeGermany4000
EuropeSpain2613
EuropeUnited Kingdom1151
EuropeSwitzerland871
EuropeNorway860
EuropeNetherlands820
EuropeSweden610
EuropeBelgium500
EuropeAustria410
EuropeIceland350
EuropeGreece320
EuropeSan Marino221
EuropeDenmark200
EuropeIreland130
EuropeCzech Republic120
EuropeFinland120
EuropeCroatia100
EuropePortugal90
EuropeGeorgia90
EuropeSlovenia60
EuropeAzerbaijan60
EuropeBelarus60
EuropeRomania60
EuropeEstonia50
EuropeRussia40
EuropeHungary20
EuropeBosnia and Herzegovina20
EuropeMonaco10
EuropePoland10
EuropeLuxembourg10
EuropeUkraine10
EuropeNorth Macedonia10
EuropeLiechtenstein10
EuropeAndorra10
EuropeArmenia10
EuropeLatvia10
EuropeLithuania10
OtherCases on an international conveyance Japan7056
AmericaUnited States of America23312
AmericaCanada450
AmericaEcuador130
AmericaBrazil80
AmericaMexico50
AmericaChile40
AmericaArgentina20
AmericaDominican Republic10
OceaniaAustralia592
OceaniaNew Zealand40
AfricaAlgeria170
AfricaSenegal40
AfricaEgypt30
AfricaMorocco20
AfricaNigeria10
AfricaSouth Africa10
AfricaTunisia10
 Total981713385

 

Ryc.1. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 6 marca 2020 r.

Objawy COVID-19 obejmowały gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.

Zgodnie z danymi WHO z dnia 1 marca 2020 r., większość pacjentów z COVID-19 to osoby dorosłe. Spośród 44672 pacjentów z Chin z potwierdzoną infekcją, 2,1% było w wieku poniżej 20 lat. Najczęściej zgłaszanymi objawami były gorączka, suchy kaszel i duszność, a większość pacjentów (80%) doświadczyła łagodnej postaci choroby. U około 14% zakażenie przebiegało w postaci ciężkiej choroby, a 5% chorych było w stanie krytycznym. Wczesne doniesienia sugerują, iż nasilenie się choroby powiązane jest z wiekiem (> 60 lat) i chorobą współistniejącą.

Wirus przenosi się drogą kropelkową. RNA wirusa wykryto w kale u pacjenta z potwierdzonym zakażeniem, u którego wystąpiły objawami żołądkowo-jelitowe, dlatego nie można wykluczyć transmisji wirusa drogą fekalno-oralną.

Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zarażeń

W świetle aktualnie dostępnych informacji, ECDC uważa, iż obecnie istnieje wysokie ryzyko  zarażenia wirusem obywateli UE/EOG i Wielkiej Brytanii zamieszkujących lub odwiedzających obszary z bardziej rozpowszechnioną, lokalną transmisją wirusa.

Informacje dot. regionów/krajów z lokalną transmisją wirusa można znaleźć w raportach dziennych WHO pod adresem:
https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/situation-reports/


Zalecenia dla osób podróżujących po Chinach, Włoszech, Korei Południowej, Iranie oraz innych krajach dotkniętych epidemią spowodowaną nowym koronawirusem SARS-CoV-2:

  • unikanie miejsc publicznych, zatłoczonych,
  • bezwzględne unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego,
  • unikanie odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki,
  • unikanie kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami,
  • ścisłe przestrzeganie zasad higieny rąk – ręce myć często wodą z mydłem lub dezynfekować środkiem na bazie alkoholu,
  • przestrzeganie zasad higieny żywności – jeść tylko w pewnych miejscach, pić wodę konfekcjonowaną.

Koronawirus SARS-CoV-2 jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu.


INFORMACJA DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z CHIN, WŁOCH, KOREI POŁUDNIOWEJ I IRANU oraz innych krajów dotkniętych epidemią spowodowaną nowym koronawirusem SARS-CoV-2

W ostatnich kilku tygodniach w Chinach, we Włoszech, Korei Południowej i Iranie oraz innych krajach (aktualna lista krajów dostępna na stronach: www.who.int, www.ecdc.europa.eu, www.gis.gov.pl) wystąpiły zachorowania z objawami: gorączki, kaszlu, duszności i problemów z oddychaniem.

Jeśli byłeś w tych krajach w ciągu ostatnich 14 dni, w przypadku zaobserwowania u siebie ww. objawów bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do oddziału zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Wszelkie informacje dla podróżujących dostępne są pod adresem gov.pl/koronawirus oraz na stronie gis.gov.pl

Ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej, podróżni powinni otrzymać szczepienia przeciw grypie, co najmniej dwa tygodnie przed podróżą, zgodnie z odpowiednimi zaleceniami krajowymi i międzynarodowymi.

Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

Instrukcja jak poprawnie i skutecznie myć ręce znajduje się poniżej.

Komunikat dla podróżujących nr 41 Warszawa, 5 marca 2020 r. (Opracowano na podstawie danych WHO)

Zachorowania na COVID-19 (zapalenie płuc spowodowane nowym koronawirusem SARS-CoV-2) – aktualizacja

W ostatnich tygodnia obserwuje się rosnącą liczbę zachorowań na COVID-19 – chorobę wywoływaną przez koronawirusa SARS-CoV-2.

Na podstawie danych dotyczących oceny ryzyka opracowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego, Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin, Hongkongu oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu i Japonii.

W przypadku osób przebywających na terenie Niemiec, Francji i Hiszpanii zalecamy zachowanie szczególnych środków ostrożności i unikanie dużych skupisk ludzkich.

Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa w poszczególnych państwach i regionach, w tym potrzebne dane kontaktowe, znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakładce Informacje dla podróżujących https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesiły rejsy do Chin do dnia 25 kwietnia 2020 r.

Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 5 marca 2020 r. odnotowano 95 315 potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym 3 282 zgony (3,4%) (Tab.1).

Według stanu na 5 marca 2020 r. zgłoszono 3 282 zgony z: Chin (3014), Włoch (107), Iranu (92), Korei Południowej (35), Stanów Zjednoczonych Ameryki (11), pokładu międzynarodowego przewoźnika (Japonia) (6), Japonii (6), Francji (4), Australii (2), Filipin (1), San Marino (1), Hiszpanii (1), Tajwanu (1) i Tajlandii (1).

Tab.1. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 5 marca 2020 r.

RegionPlaces reporting casesConfirmed casesDeaths 
AsiaChina804973014
AsiaSouth Korea576635
AsiaIran292292
AsiaJapan3176
AsiaSingapore1120
AsiaKuwait560
AsiaBahrain520
AsiaMalaysia500
AsiaThailand471
AsiaTaiwan421
AsiaIraq310
AsiaIndia280
AsiaUnited Arab Emirates270
AsiaVietnam160
AsiaIsrael150
AsiaOman150
AsiaLebanon130
AsiaQatar80
AsiaPakistan50
AsiaPhilippines31
AsiaIndonesia20
AsiaSaudi Arabia10
AsiaJordan10
AsiaCambodia10
AsiaNepal10
AsiaSri Lanka10
AsiaAfghanistan10
EuropeItaly3089107
EuropeFrance2854
EuropeGermany2620
EuropeSpain2001
EuropeUnited Kingdom850
EuropeSwitzerland570
EuropeNorway560
EuropeNetherlands380
EuropeSweden350
EuropeAustria290
EuropeIceland260
EuropeBelgium230
EuropeSan Marino151
EuropeDenmark100
EuropeGreece100
EuropeCroatia90
EuropeCzech Republic80
EuropeFinland70
EuropeIreland60
EuropeBelarus60
EuropePortugal50
EuropeRomania40
EuropeRussia40
EuropeGeorgia30
EuropeAzerbaijan30
EuropeHungary20
EuropeEstonia20
EuropeUkraine10
EuropeLithuania10
EuropeLiechtenstein10
EuropeLuxembourg10
EuropePoland10
EuropeNorth Macedonia10
EuropeArmenia10
EuropeAndorra10
EuropeSlovenia10
EuropeLatvia10
EuropeMonaco10
OtherCases on an international conveyance Japan7056
AmericaUnited States of America15911
AmericaCanada330
AmericaEcuador100
AmericaMexico50
AmericaChile30
AmericaBrazil30
AmericaArgentina10
AmericaDominican Republic10
OceaniaAustralia522
OceaniaNew Zealand30
AfricaAlgeria120
AfricaSenegal30
AfricaEgypt20
AfricaTunisia10
AfricaMorocco10
AfricaNigeria10
 Total953153282

 

Ryc.1. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 5 marca 2020 r.

Objawy COVID-19 obejmowały gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.

Zgodnie z danymi WHO z dnia 1 marca 2020 r., większość pacjentów z COVID-19 to osoby dorosłe. Spośród 44672 pacjentów z Chin z potwierdzoną infekcją, 2,1% było w wieku poniżej 20 lat. Najczęściej zgłaszanymi objawami były gorączka, suchy kaszel i duszność, a większość pacjentów (80%) doświadczyła łagodnej postaci choroby. U około 14% zakażenie przebiegało w postaci ciężkiej choroby, a 5% chorych było w stanie krytycznym. Wczesne doniesienia sugerują, iż nasilenie się choroby powiązane jest z wiekiem (> 60 lat) i chorobą współistniejącą.

Wirus przenosi się drogą kropelkową. RNA wirusa wykryto w kale u pacjenta z potwierdzonym zakażeniem, u którego wystąpiły objawami żołądkowo-jelitowe, dlatego nie można wykluczyć transmisji wirusa drogą fekalno-oralną.

Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zarażeń

W świetle aktualnie dostępnych informacji, ECDC uważa, iż obecnie istnieje wysokie prawdopodobieństwo zarażenia wirusem obywateli UE/EOG i Wielkiej Brytanii zamieszkujących lub odwiedzających obszary, w których podejrzewa się utrzymującą się transmisję wirusa miedzy ludźmi.

Informacje dot. regionów/krajów z lokalną transmisją wirusa można znaleźć w raportach dziennych WHO pod adresem:
https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/situation-reports/

Zalecenia dla osób podróżujących po Chinach, Włoszech, Korei Południowej, Iranie oraz innych krajach dotkniętych epidemią spowodowaną nowym koronawirusem SARS-CoV-2:

  • unikanie miejsc publicznych, zatłoczonych,
  • bezwzględne unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego,
  • unikanie odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki,
  • unikanie kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami,
  • ścisłe przestrzeganie zasad higieny rąk – ręce myć często wodą z mydłem lub dezynfekować środkiem na bazie alkoholu,
  • przestrzeganie zasad higieny żywności – jeść tylko w pewnych miejscach, pić wodę konfekcjonowaną.

Koronawirus SARS-CoV-2 jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu.

INFORMACJA DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z CHIN, WŁOCH, KOREI POŁUDNIOWEJ I IRANU

oraz innych krajów dotkniętych epidemią spowodowaną nowym koronawirusem SARS-CoV-2

W ostatnich kilku tygodniach w Chinach, we Włoszech, Korei Południowej i Iranie oraz innych krajach (aktualna lista krajów dostępna na stronach: www.who.int, www.ecdc.europa.eu, www.gis.gov.pl) wystąpiły zachorowania z objawami: gorączki, kaszlu, duszności i problemów z oddychaniem.

Jeśli byłeś w tych krajach w ciągu ostatnich 14 dni, w przypadku zaobserwowania u siebie ww. objawów bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do oddziału zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Wszelkie informacje dla podróżujących dostępne są pod adresem gov.pl/koronawirus oraz na stronie gis.gov.pl

Ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej, podróżni powinni otrzymać szczepienia przeciw grypie, co najmniej dwa tygodnie przed podróżą, zgodnie z odpowiednimi zaleceniami krajowymi i międzynarodowymi.

Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

Instrukcja jak poprawnie i skutecznie myć ręce znajduje się poniżej.

 

Komunikat dla podróżujących nr 40 Warszawa, 4 marca 2020 r. (Opracowano na podstawie danych WHO)

Zachorowania na COVID-19 (zapalenie płuc spowodowane nowym koronawirusem SARS-CoV-2) – aktualizacja

W ostatnich tygodnia obserwuje się rosnącą liczbę zachorowań na COVID-19 – chorobę wywoływaną przez koronawirusa SARS-CoV-2.

Na podstawie danych dotyczących oceny ryzyka opracowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego, Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin, Hongkongu oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu i Japonii.

W przypadku osób przebywających na terenie Niemiec zalecamy zachowanie szczególnych środków ostrożności i unikanie dużych skupisk ludzkich.

Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa w poszczególnych państwach i regionach, w tym potrzebne dane kontaktowe, znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakładce Informacje dla podróżujących.https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesiły rejsy do Chin do dnia 28 marca 2020 r.

Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 4 marca 2020 r. odnotowano 93 076potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym 3 202zgony (3,4%) (Tab.1).

Według stanu na 4 marca 2020 r. zgłoszono 3 202zgony z: Chin (2983), Włoch (80), Iranu (77), Korei Południowej (32), Stanów Zjednoczonych Ameryki (9), pokładu międzynarodowego przewoźnika (Japonia) (6), Japonii ( 6), Francji (4), Australii (1), Filipin (1), San Marino (1), Tajwanu (1) i Tajlandii (1).

Tab.1. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 4 marca 2020 r.

RegionsPlaces reporting casesConfirmed casesDeaths
AsiaChina804072983
AsiaSouth Korea532832
AsiaIran233677
AsiaJapan2686
AsiaSingapore1100
AsiaKuwait560
AsiaBahrain490
AsiaThailand431
AsiaTaiwan421
AsiaMalaysia360
AsiaUnited Arab Emirates270
AsiaIraq260
AsiaVietnam160
AsiaLebanon130
AsiaIsrael100
AsiaQatar80
AsiaOman70
AsiaIndia60
AsiaPakistan50
AsiaPhilippines31
AsiaIndonesia20
AsiaCambodia10
AsiaJordan10
AsiaSaudi Arabia10
AsiaNepal10
AsiaAfghanistan10
AsiaSri Lanka10
EuropeItaly250280
EuropeFrance2124
EuropeGermany1960
EuropeSpain1510
EuropeUnited Kingdom510
EuropeSwitzerland370
EuropeNorway330
EuropeNetherlands280
EuropeSweden240
EuropeAustria240
EuropeIceland160
EuropeBelgium130
EuropeSan Marino101
EuropeCroatia90
EuropeDenmark80
EuropeGreece70
EuropeFinland70
EuropeCzech Republic50
EuropeBelarus40
EuropePortugal40
EuropeRomania40
EuropeRussia40
EuropeAzerbaijan30
EuropeGeorgia30
EuropeIreland20
EuropeEstonia20
EuropeArmenia10
EuropeLatvia10
EuropeAndorra10
EuropeMonaco10
EuropeUkraine10
EuropePoland10
EuropeLithuania10
EuropeLuxembourg10
EuropeNorth Macedonia10
OtherCases on an international conveyance Japan7056
AmericaUnited States of America1259
AmericaCanada300
AmericaEcuador70
AmericaMexico50
AmericaBrazil20
AmericaArgentina10
AmericaChile10
AmericaDominican Republic10
OceaniaAustralia411
OceaniaNew Zealand20
AfricaAlgeria50
AfricaEgypt20
AfricaTunisia10
AfricaSenegal10
AfricaMorocco10
AfricaNigeria10
 Total931033202

 

Ryc.1. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 4 marca 2020 r.

Objawy COVID-19 obejmowały gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.

Zgodnie z danymi WHO z dnia 1 marca 2020 r., większość pacjentów z COVID-19 to osoby dorosłe. Spośród 44672 pacjentów z Chin z potwierdzoną infekcją, 2,1% było w wieku poniżej 20 lat. Najczęściej zgłaszanymi objawami były gorączka, suchy kaszel i duszność, a większość pacjentów (80%) doświadczyła łagodnej postaci choroby. U około 14% zakażenie przebiegało w postaci ciężkiej choroby, a 5% chorych było w stanie krytycznym. Wczesne doniesienia sugerują, iż nasilenie się choroby powiązane jest z wiekiem (> 60 lat) i chorobą współistniejącą.

Wirus przenosi się drogą kropelkową. RNA wirusa wykryto w kale u pacjenta z potwierdzonym zakażeniem, u którego wystąpiły objawami żołądkowo-jelitowe, dlatego nie można wykluczyć transmisji wirusa drogą fekalno-oralną.

Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zarażeń

W świetle aktualnie dostępnych informacji, ECDC uważa, iż obecnie istnieje wysokie prawdopodobieństwo zarażenia wirusem obywateli UE/EOG i Wielkiej Brytanii zamieszkujących lub odwiedzających obszary, w których podejrzewa się utrzymującą się transmisję wirusa miedzy ludźmi.

Informacje dot. regionów/krajów z lokalną transmisją wirusa można znaleźć w raportach dziennych WHO pod adresem:
https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/situation-reports/

Zalecenia dla osób podróżujących po Chinach, Włoszech, Korei Południowej, Iranie oraz innych krajach dotkniętych epidemią spowodowaną nowym koronawirusem SARS-CoV-2:

  • unikanie miejsc publicznych, zatłoczonych,
  • bezwzględne unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego,
  • unikanie odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki,
  • unikanie kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami,
  • ścisłe przestrzeganie zasad higieny rąk – ręce myć często wodą z mydłem lub dezynfekować środkiem na bazie alkoholu,
  • przestrzeganie zasad higieny żywności – jeść tylko w pewnych miejscach, pić wodę konfekcjonowaną.

Koronawirus SARS-CoV-2 jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu.

INFORMACJA DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z CHIN, WŁOCH, KOREI POŁUDNIOWEJ I IRANU

oraz innych krajów dotkniętych epidemią spowodowaną nowym koronawirusem SARS-CoV-2

W ostatnich kilku tygodniach w Chinach, we Włoszech, Korei Południowej i Iranie oraz innych krajach (aktualna lista krajów dostępna na stronach: www.who.int, www.ecdc.europa.eu, www.gis.gov.pl) wystąpiły zachorowania z objawami: gorączki, kaszlu, duszności i problemów z oddychaniem.

Jeśli byłeś w tych krajach w ciągu ostatnich 14 dni, w przypadku zaobserwowania u siebie ww. objawów bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do oddziału zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Wszelkie informacje dla podróżujących dostępne są pod adresem gov.pl/koronawirus oraz na stronie gis.gov.pl

Ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej, podróżni powinni otrzymać szczepienia przeciw grypie, co najmniej dwa tygodnie przed podróżą, zgodnie z odpowiednimi zaleceniami krajowymi i międzynarodowymi.

Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

Instrukcja jak poprawnie i skutecznie myć ręce znajduje się poniżej.

 

 

Komunikat dla podróżujących nr 39 Warszawa, 3 marca 2020 r. (Opracowano na podstawie danych ECDC oraz WHO)

Zachorowania na COVID-19 (zapalenie płuc spowodowane nowym koronawirusem SARS-CoV-2) – aktualizacja

Aby ograniczyć epidemię, chińskie władze wdrożyły szereg nadzwyczajnych środków, takich jak odwołanie obchodów Nowego Roku Księżycowego oraz zamknięcie kin i parków rozrywki. Ponadto został zawieszony transport publiczny, lotnisko Wuhan Tianhe zostało zamknięte 23 stycznia, a rygorystyczne kontrole wyjazdowe zostały wprowadzone w wielu dużych miastach w prowincji Hubei. Na dzień 24 stycznia 2020 r. cały transport publiczny został zawieszony w co najmniej 10 miastach w pobliżu Wuhan, dotykając ponad 20,5 miliona ludzi. Chińscy touroperatorzy odwołali wszystkie wycieczki grupowe i czasowo wstrzymali sprzedaż biletów lotniczych i pakietów hotelowych. 26 stycznia władze zarządziły tymczasowy zakaz handlu dzikimi zwierzętami w całych Chinach.

W związku z ogniskami COVID-19 w północnych Włoszech, rząd włoski wydał dekret, na mocy, którego zakazano wstępu oraz opuszczania 10 gmin w Lombardii oraz jednej gminy w Wenecji Euganejskiej.
W niektórych miastach odwołano imprezy masowe, zamknięto miejsca spotkań publicznych oraz szkoły.

Z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego, Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin, Hongkongu oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu i Japonii.

Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa w poszczególnych państwach i regionach, w tym potrzebne dane kontaktowe, znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakładce Informacje dla podróżujących. https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesiły rejsy do Chin do dnia 28 marca 2020 r.

Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 3 marca 2020 r. odnotowano 90 663 potwierdzone przypadki COVID-19, w tym 3 124 zgony (3,5 %) (Tab.1).

Według stanu na 3 marca 2020 r. zgłoszono 3 124 zgony z: Chin (2946), Iranu (66), Włoch (52), Korei Południowej (34), pokładu międzynarodowego przewoźnika (Japonia) (6), Japonii (6), Stanów Zjednoczonych Ameryki (6) ), Francji (3), Australii (1), Filipin (1), San Marino (1), Tajwanu (1) i Tajlandii (1).

Tab.1. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 3 marca 2020 r.

RegionsPlaces reporting casesConfirmed casesDeaths
AsiaChina802612946
AsiaRepublic of Korea481234
AsiaIran150166
AsiaJapan2546
AsiaSingapore1080
AsiaKuwait560
AsiaBahrain470
AsiaThailand431
AsiaTaiwan411
AsiaMalaysia290
AsiaIraq210
AsiaUnited Arab Emirates210
AsiaVietnam160
AsiaLebanon130
AsiaIsrael100
AsiaOman70
AsiaIndia50
AsiaPakistan40
AsiaPhilippines31
AsiaQatar30
AsiaIndonesia20
AsiaSaudi Arabia10
AsiaAfghanistan10
AsiaJordan10
AsiaNepal10
AsiaCambodia10
AsiaSri Lanka10
EuropeItaly183552
EuropeFrance1783
EuropeGermany1570
EuropeSpain1140
EuropeUnited Kingdom400
EuropeSwitzerland300
EuropeNorway250
EuropeNetherlands180
EuropeAustria180
EuropeSweden150
EuropeSan Marino81
EuropeCroatia80
EuropeBelgium80
EuropeGreece70
EuropeFinland60
EuropeIceland60
EuropeCzech Republic50
EuropeDenmark50
EuropeRomania30
EuropeRussia30
EuropeAzerbaijan30
EuropeGeorgia30
EuropePortugal20
EuropeAndorra10
EuropeLuxembourg10
EuropeEstonia10
EuropeBelarus10
EuropeNorth Macedonia10
EuropeMonaco10
EuropeLithuania10
EuropeLatvia10
EuropeArmenia10
EuropeIreland10
OtherCases on an international conveyance Japan7056
AmericaUnited States of America1036
AmericaCanada270
AmericaEcuador70
AmericaMexico50
AmericaBrazil20
AmericaDominican Republic10
OceaniaAustralia331
OceaniaNew Zealand10
AfricaAlgeria30
AfricaEgypt20
AfricaTunisia10
AfricaSenegal10
AfricaMorocco10
AfricaNigeria10
 Total906633124

Ryc.1. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 3 marca 2020 r.

Objawy COVID-19 obejmowały gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.

Zgodnie z danymi WHO z dnia 1 marca 2020 r., większość pacjentów z COVID-19 to osoby dorosłe. Spośród 44672 pacjentów z Chin z potwierdzoną infekcją, 2,1% było w wieku poniżej 20 lat. Najczęściej zgłaszanymi objawami były gorączka, suchy kaszel i duszność, a większość pacjentów (80%) doświadczyła łagodnej postaci choroby. U około 14% zakażenie przebiegało w postaci ciężkiej choroby, a 5% chorych było w stanie krytycznym. Wczesne doniesienia sugerują, iż nasilenie się choroby powiązane jest z wiekiem (> 60 lat) i  chorobą współistniejącą.

Wirus przenosi się drogą kropelkową. RNA wirusa wykryto w kale u pacjenta z potwierdzonym zakażeniem, u którego wystąpiły objawami żołądkowo-jelitowe, dlatego nie można wykluczyć transmisji wirusa drogą fekalno-oralną.

Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zarażeń

W świetle aktualnie dostępnych informacji, ECDC uważa, iż obecnie istnieje wysokie prawdopodobieństwo zarażenia wirusem obywateli UE/EOG i Wielkiej Brytanii zamieszkujących lub odwiedzających obszary, w których podejrzewa się utrzymującą się transmisję wirusa miedzy ludźmi.

Zalecenia dla osób podróżujących po Chinach, Włoszech, Korei Południowej, Iranie oraz innych krajach dotkniętych epidemią spowodowaną nowym koronawirusem SARS-CoV-2:

  • unikanie miejsc publicznych, zatłoczonych,
  • bezwzględne unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego,
  • unikanie odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki,
  • unikanie kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami,
  • ścisłe przestrzeganie zasad higieny rąk – ręce myć często wodą z mydłem lub dezynfekować środkiem na bazie alkoholu,
  • przestrzeganie zasad higieny żywności – jeść tylko w pewnych miejscach, pić wodę konfekcjonowaną.

Koronawirus SARS-CoV-2 jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu.

INFORMACJA DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z CHIN, WŁOCH, KOREI POŁUDNIOWEJ I IRANU

oraz innych krajów dotkniętych epidemią spowodowaną nowym koronawirusem SARS-CoV-2

W ostatnich kilku tygodniach w Chinach, we Włoszech, Korei Południowej i Iranie oraz innych krajach (aktualna lista krajów dostępna na stronach: www.who.int, www.ecdc.europa.eu, www.gis.gov.pl) wystąpiły zachorowania z objawami: gorączki, kaszlu, duszności i problemów z oddychaniem.

Jeśli byłeś w tych krajach w ciągu ostatnich 14 dni, w przypadku zaobserwowania u siebie ww. objawów bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do oddziału zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Wszelkie informacje dla podróżujących dostępne są pod adresem gov.pl/koronawirus oraz na stronie gis.gov.pl

Ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej, podróżni powinni otrzymać szczepienia przeciw grypie, co najmniej dwa tygodnie przed podróżą, zgodnie z odpowiednimi zaleceniami krajowymi i międzynarodowymi.

Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

Instrukcja jak poprawnie i skutecznie myć ręce znajduje się poniżej.

 

 

Komunikat dla podróżujących nr 38 Warszawa, 2 marca 2020 r. (Opracowano na podstawie danych ECDC oraz WHO)

Zachorowania na COVID-19 (zapalenie płuc spowodowane nowym koronawirusem SARS-CoV-2) – aktualizacja

Aby ograniczyć epidemię, chińskie władze wdrożyły szereg nadzwyczajnych środków, takich jak odwołanie obchodów Nowego Roku Księżycowego oraz zamknięcie kin i parków rozrywki. Ponadto został zawieszony transport publiczny, lotnisko Wuhan Tianhe zostało zamknięte 23 stycznia, a rygorystyczne kontrole wyjazdowe zostały wprowadzone w wielu dużych miastach w prowincji Hubei. Na dzień 24 stycznia 2020 r. cały transport publiczny został zawieszony w co najmniej 10 miastach w pobliżu Wuhan, dotykając ponad 20,5 miliona ludzi. Chińscy touroperatorzy odwołali wszystkie wycieczki grupowe i czasowo wstrzymali sprzedaż biletów lotniczych i pakietów hotelowych. 26 stycznia władze zarządziły tymczasowy zakaz handlu dzikimi zwierzętami w całych Chinach.

W związku z ogniskami COVID-19 w północnych Włoszech, rząd włoski wydał dekret, na mocy, którego zakazano wstępu oraz opuszczania 10 gmin w Lombardii oraz jednej gminy w Wenecji Euganejskiej.
W niektórych miastach odwołano imprezy masowe, zamknięto miejsca spotkań publicznych oraz szkoły.

Z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego, Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin, Hongkongu oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii, Tajlandii, Singapuru i Tajwanu.

Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa w poszczególnych państwach i regionach, w tym potrzebne dane kontaktowe, znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakładce Informacje dla podróżujących. https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesiły rejsy do Chin do dnia 28 marca 2020 r.

Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 2 marca 2020 r. odnotowano 89 068 potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym 3 046 zgonów (3,4 %) (Tab.1).

Według stanu na 2 marca 2020 r. zgłoszono 3 046 zgonów z : Chin (2912), Hongkongu (2), Iranu (54), Korei Południowej (22), Włoch (35), pokładu międzynarodowego przewoźnika (Japonia) (6), Japonii (5), Francji (2), Australii (1), Tajwanu (1), Tajlandii (1), Stanów Zjednoczonych Ameryki (2), San Marino (1) i Filipin (1).

Tab.1. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 2 marca 2020 r.

 RegionsPlaces reporting casesConfirmed casesDeathsComments
AsiaChina801342914Including 67103 cases from Hubei province
AsiaRepublic of Korea421222 
AsiaIran97854 
AsiaJapan2546 
AsiaSingapore1060 
AsiaBahrain470 
AsiaKuwait460 
AsiaThailand431 
AsiaTaiwan401 
AsiaMalaysia290 
AsiaUnited Arab Emirates210 
AsiaIraq190 
AsiaVietnam160 
AsiaLebanon100 
AsiaIsrael100 
AsiaOman60 
AsiaPakistan40 
AsiaQatar30 
AsiaIndia30 
AsiaPhilippines31 
AsiaIndonesia20 
AsiaNepal10 
AsiaAfghanistan10 
AsiaCambodia10 
AsiaSri Lanka10 
EuropeItaly168935 
EuropeFrance1302 
EuropeGermany1290 
EuropeSpain830 
EuropeUnited Kingdom360 
EuropeSwitzerland240 
EuropeNorway190 
EuropeSweden140 
EuropeAustria140 
EuropeNetherlands130 
EuropeSan Marino81 
EuropeGreece70 
EuropeCroatia70 
EuropeFinland60 
EuropeDenmark40 
EuropeIceland30 
EuropeAzerbaijan30 
EuropeCzech Republic30 
EuropeGeorgia30 
EuropeRomania30 
EuropeBelgium20 
EuropeRussia20 
EuropeMonaco10 
EuropeLithuania10 
EuropeArmenia10 
EuropeIreland10 
EuropeLuxembourg10 
EuropeNorth Macedonia10 
EuropeBelarus10 
EuropeEstonia10 
OtherCases on an international conveyance Japan7056 
AmericaUnited States of America892 
AmericaCanada240 
AmericaEcuador60 
AmericaMexico50 
AmericaBrazil20 
AmericaDominican Republic10 
OceaniaAustralia291 
OceaniaNew Zealand10 
AfricaAlgeria30 
AfricaEgypt20 
AfricaNigeria10 
 Total890683046 

Ryc.1. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 2 marca 2020 r.

Objawy COVID-19 obejmowały gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.

 

Zgodnie z danymi WHO z dnia 1 marca 2020 r., większość pacjentów z COVID-19 to osoby dorosłe. Spośród 44672 pacjentów z Chin z potwierdzoną infekcją, 2,1% było w wieku poniżej 20 lat. Najczęściej zgłaszanymi objawami były gorączka, suchy kaszel i duszność, a większość pacjentów (80%) doświadczyła łagodnej postaci choroby. U około 14% zakażenie przebiegało w postaci ciężkiej choroby, a 5% chorych było w stanie krytycznym. Wczesne doniesienia sugerują, iż nasilenie się choroby powiązane jest z wiekiem (> 60 lat) i  chorobą współistniejącą.

Wirus przenosi się drogą kropelkową. RNA wirusa wykryto w kale u pacjenta z potwierdzonym zakażeniem, u którego wystąpiły objawami żołądkowo-jelitowe, dlatego nie można wykluczyć transmisji wirusa drogą fekalno-oralną.

Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zarażeń

W świetle aktualnie dostępnych informacji, ECDC uważa, iż obecnie istnieje wysokie prawdopodobieństwo zarażenia wirusem obywateli UE/EOG i Wielkiej Brytanii zamieszkujących lub odwiedzających obszary, w których podejrzewa się utrzymującą się transmisję wirusa miedzy ludźmi.

Zalecenia dla osób podróżujących po Chinach, Włoszech, Korei Południowej, Iranie oraz innych krajach dotkniętych epidemią spowodowaną nowym koronawirusem SARS-CoV-2:

  • unikanie miejsc publicznych, zatłoczonych,
  • bezwzględne unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego,
  • unikanie odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki,
  • unikanie kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami,
  • ścisłe przestrzeganie zasad higieny rąk – ręce myć często wodą z mydłem lub dezynfekować środkiem na bazie alkoholu,
  • przestrzeganie zasad higieny żywności – jeść tylko w pewnych miejscach, pić wodę konfekcjonowaną.

Koronawirus SARS-CoV-2 jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu.

INFORMACJA DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z CHIN, WŁOCH, KOREI POŁUDNIOWEJ I IRANU

oraz innych krajów dotkniętych epidemią spowodowaną nowym koronawirusem SARS-CoV-2

W ostatnich kilku tygodniach w Chinach, we Włoszech, Korei Południowej i Iranie oraz innych krajach (aktualna lista krajów dostępna na stronach: www.who.int, www.ecdc.europa.eu, www.gis.gov.pl) wystąpiły zachorowania z objawami: gorączki, kaszlu, duszności i problemów z oddychaniem.

Jeśli byłeś w tych krajach w ciągu ostatnich 14 dni, w przypadku zaobserwowania u siebie ww. objawów bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do oddziału zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Wszelkie informacje dla podróżujących dostępne są pod adresem gov.pl/koronawirus oraz na stronie gis.gov.pl

Ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej, podróżni powinni otrzymać szczepienia przeciw grypie, co najmniej dwa tygodnie przed podróżą, zgodnie z odpowiednimi zaleceniami krajowymi i międzynarodowymi.

Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

Instrukcja jak poprawnie i skutecznie myć ręce znajduje się poniżej.

 

Komunikat dla podróżujących (nr 37) Warszawa, 1 marca 2020 r. (Opracowano na podstawie danych ECDC oraz WHO)

Zachorowania na COVID-19 (zapalenie płuc spowodowane nowym koronawirusem SARS-CoV-2) – aktualizacja

Aby ograniczyć epidemię, chińskie władze wdrożyły szereg nadzwyczajnych środków, takich jak odwołanie obchodów Nowego Roku Księżycowego oraz zamknięcie kin i parków rozrywki. Ponadto został zawieszony transport publiczny, lotnisko Wuhan Tianhe zostało zamknięte 23 stycznia, a rygorystyczne kontrole wyjazdowe zostały wprowadzone w wielu dużych miastach w prowincji Hubei. Na dzień 24 stycznia 2020 r. cały transport publiczny został zawieszony w co najmniej 10 miastach w pobliżu Wuhan, dotykając ponad 20,5 miliona ludzi. Chińscy touroperatorzy odwołali wszystkie wycieczki grupowe i czasowo wstrzymali sprzedaż biletów lotniczych i pakietów hotelowych. 26 stycznia władze zarządziły tymczasowy zakaz handlu dzikimi zwierzętami w całych Chinach.

W związku z ogniskami COVID-19 w północnych Włoszech, rząd włoski wydał dekret, na mocy, którego zakazano wstępu oraz opuszczania 10 gmin w Lombardii oraz jednej gminy w Wenecji Euganejskiej.
W niektórych miastach odwołano imprezy masowe, zamknięto miejsca spotkań publicznych oraz szkoły.

Z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego, Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin, Hongkongu oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.

Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa w poszczególnych państwach i regionach, w tym potrzebne dane kontaktowe, znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakładce Informacje dla podróżujących. https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesiły rejsy do Chin, do odwołania.

Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 1 marca 2020 r. odnotowano 87 024 potwierdzone przypadki COVID-19, w tym 2 979 zgonów (3,4 %) (Tab.1).

Według stanu na 1 marca 2020 r. zgłoszono 2 979 zgonów: z Chin (2 870), Hongkongu (2), Iranu (43), Korei Południowej (17), Włoch (29), pokładu międzynarodowego przewoźnika (Japonia) (6), Tajwanu (1), Filipin (1), Japonii (3), Francji (2), Australii (1), Tajlandii (1), Stanów Zjednoczonych Ameryki (1).

Tab.1. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 1 marca 2020

RegionsPlaces reporting casesConfirmed casesDeaths Comments
AsiaChina799292872Including 66907 cases from Hubei province
AsiaRepublic of Korea352617 
AsiaIran59343 
AsiaJapan2395 
AsiaSingapore1020 
AsiaKuwait450 
AsiaThailand421 
AsiaBahrain410 
AsiaTaiwan401 
AsiaMalaysia250 
AsiaUnited Arab Emirates210 
AsiaVietnam160 
AsiaIraq130 
AsiaIsrael70 
AsiaOman60 
AsiaLebanon40 
AsiaPakistan40 
AsiaIndia30 
AsiaPhilippines31 
AsiaSri Lanka10 
AsiaAfghanistan10 
AsiaQatar10 
AsiaNepal10 
AsiaCambodia10 
EuropeItaly112829 
EuropeGermany1110 
EuropeFrance1002 
EuropeSpain660 
EuropeUnited Kingdom230 
EuropeSwitzerland180 
EuropeNorway150 
EuropeSweden130 
EuropeAustria100 
EuropeGreece70 
EuropeNetherlands70 
EuropeCroatia50 
EuropeFinland30 
EuropeGeorgia30 
EuropeDenmark30 
EuropeRomania30 
EuropeRussia20 
EuropeMonaco10 
EuropeAzerbaijan10 
EuropeNorth Macedonia10 
EuropeIreland10 
EuropeEstonia10 
EuropeIceland10 
EuropeLithuania10 
EuropeArmenia10 
EuropeBelarus10 
EuropeLuxembourg10 
EuropeBelgium10 
EuropeSan Marino10 
OtherCases on an international conveyance Japan7056 
AmericaUnited States of America691 
AmericaCanada200 
AmericaMexico40 
AmericaBrazil20 
AmericaEcuador10 
OceaniaAustralia261 
OceaniaNew Zealand10 
AfricaEgypt10 
AfricaNigeria10 
AfricaAlgeria10 
 Total870242979 

 

Ryc.1. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 1 marca 2020 r.

 

Objawy COVID-19 obejmowały gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.

Zgodnie z danymi WHO z dnia 12 lutego 2020, u 18 % potwierdzonych przypadków wystąpiła ciężka postać choroby. Wszystkie przypadki pochodziły z obszaru Chin.

Wirus przenosi się drogą kropelkową. RNA wirusa wykryto w kale u pacjenta z potwierdzonym zakażeniem, u którego wystąpiły objawami żołądkowo-jelitowe, dlatego nie można wykluczyć transmisji wirusa drogą fekalno-oralną.

Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zarażeń

W świetle aktualnie dostępnych informacji, ECDC uważa, iż obecnie istnieje wysokie prawdopodobieństwo zarażenia wirusem obywateli UE/EOG i Wielkiej Brytanii zamieszkujących lub odwiedzających obszary, w których podejrzewa się utrzymującą się transmisję wirusa miedzy ludźmi.

Zalecenia dla osób podróżujących po Chinach, Włoszech, Korei Południowej oraz innych krajach dotkniętych epidemią spowodowaną nowym koronawirusem SARS-CoV-2:

  • unikanie miejsc publicznych, zatłoczonych,
  • bezwzględne unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego,
  • unikanie odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki,
  • unikanie kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami,
  • ścisłe przestrzeganie zasad higieny rąk – ręce myć często wodą z mydłem lub dezynfekować środkiem na bazie alkoholu,
  • przestrzeganie zasad higieny żywności – jeść tylko w pewnych miejscach, pić wodę konfekcjonowaną.

Koronawirus SARS-CoV-2 jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu.

INFORMACJA DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z CHIN, Z WŁOCH, KOREI POŁUDNIOWEJ

oraz innych krajów dotkniętych epidemią spowodowaną nowym koronawirusem SARS-CoV-2

W ostatnich kilku tygodniach w Chinach, we Włoszech, Korei Południowej oraz innych krajach (aktualna lista krajów dostępna na stronach: www.who.int, www.ecdc.europa.eu, www.gis.gov.pl) wystąpiły zachorowania z objawami: gorączki, kaszlu, duszności i problemów z oddychaniem.

Jeśli byłeś w tych krajach w ciągu ostatnich 14 dni, w przypadku zaobserwowania u siebie ww. objawów bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do oddziału zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Wszelkie informacje dla podróżujących dostępne są pod adresem gov.pl/koronawirus oraz na stronie gis.gov.pl

Ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej, podróżni powinni otrzymać szczepienia przeciw grypie, co najmniej dwa tygodnie przed podróżą, zgodnie z odpowiednimi zaleceniami krajowymi i międzynarodowymi.

Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

Instrukcja jak poprawnie i skutecznie myć ręce znajduje się poniżej

.

Komunikat dla podróżujących (nr 36) Warszawa, 29 lutego 2020 r. (Opracowano na podstawie danych ECDC oraz WHO)

Zachorowania na COVID-19 (zapalenie płuc spowodowane nowym koronawirusem SARS-CoV-2) – aktualizacja

Aby ograniczyć epidemię, chińskie władze wdrożyły szereg nadzwyczajnych środków, takich jak odwołanie obchodów Nowego Roku Księżycowego oraz zamknięcie kin i parków rozrywki. Ponadto został zawieszony transport publiczny, lotnisko Wuhan Tianhe zostało zamknięte 23 stycznia, a rygorystyczne kontrole wyjazdowe zostały wprowadzone w wielu dużych miastach w prowincji Hubei. Na dzień 24 stycznia 2020 r. cały transport publiczny został zawieszony w co najmniej 10 miastach w pobliżu Wuhan, dotykając ponad 20,5 miliona ludzi. Chińscy touroperatorzy odwołali wszystkie wycieczki grupowe i czasowo wstrzymali sprzedaż biletów lotniczych i pakietów hotelowych. 26 stycznia władze zarządziły tymczasowy zakaz handlu dzikimi zwierzętami w całych Chinach.

W związku z ogniskami COVID-19 w północnych Włoszech, rząd włoski wydał dekret, na mocy, którego zakazano wstępu oraz opuszczania 10 gmin w Lombardii oraz jednej gminy w Wenecji Euganejskiej.
W niektórych miastach odwołano imprezy masowe, zamknięto miejsca spotkań publicznych oraz szkoły.

Na obecny moment, nie zgłoszono przypadków zakażenia SARS-CoV-2 na pokładzie samolotu.

Z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego, Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin, Hongkongu oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.

Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa w poszczególnych państwach i regionach, w tym potrzebne dane kontaktowe, znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakładce Informacje dla podróżujących. https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesiły rejsy do Chin, do odwołania.

Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 29 lutego 2020 r. odnotowano 85 203 potwierdzone przypadki COVID-19, w tym 2 921 zgonów (3,4 %) (Tab.1).

Według stanu na 29 lutego 2020 r. zgłoszono 2 921 zgonów: z Chin (2 835), Hongkongu (2), Iranu (34), Korei Południowej (16), Włoch (21), pokładu międzynarodowego przewoźnika (Japonia) (6), Tajwanu (1), Filipin (1), Japonii (3) i Francji (2)

Tab.1. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 29 lutego 2020

RegionPlaces reporting casesConfirmed casesDeaths Comments
AsiaChina793552837Including 66337 cases from Hubei province
AsiaRepublic of Korea293116 
AsiaIran38834 
AsiaJapan2303 
AsiaSingapore980 
AsiaKuwait450 
AsiaThailand420 
AsiaTaiwan391 
AsiaBahrain380 
AsiaMalaysia250 
AsiaUnited Arab Emirates190 
AsiaVietnam160 
AsiaIsrael70 
AsiaIraq70 
AsiaOman60 
AsiaIndia30 
AsiaLebanon30 
AsiaPhilippines31 
AsiaPakistan20 
AsiaAzerbaijan10 
AsiaCambodia10 
AsiaAfghanistan10 
AsiaSri Lanka10 
AsiaNepal10 
EuropeItaly88821 
EuropeGermany570 
EuropeFrance572 
EuropeSpain340 
Europeunited Kingdom180 
EuropeSwitzerland120 
EuropeSweden120 
EuropeAustria70 
EuropeNorway60 
EuropeCroatia50 
EuropeGreece40 
EuropeRomania30 
EuropeFinland30 
EuropeRussia20 
EuropeNetherlands20 
EuropeDenmark20 
EuropeGeorgia20 
EuropeBelarus10 
EuropeSan Marino10 
EuropeIceland10 
EuropeEstonia10 
EuropeMonaco10 
EuropeLithuania10 
EuropeBelgium10 
EuropeNorth Macedonia10 
OtherCases on an international conveyance Japan7056 
AmericaUnited States of America660 
Americacanada160 
AmericaMexico20 
AmericaBrazil10 
OceaniaAustralia250 
OceaniaNew Zealand10 
AfricaEgypt10 
AfricaNigeria10 
AfricaAlgeria10 
 Total852032921 

Ryc.1. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 29 lutego 2020 r.

Objawy COVID-19 obejmowały gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.

Zgodnie z danymi WHO z dnia 12 lutego 2020, u 18 % potwierdzonych przypadków wystąpiła ciężka postać choroby. Wszystkie przypadki pochodziły z obszaru Chin.

Wirus przenosi się drogą kropelkową. RNA wirusa wykryto w kale u pacjenta z potwierdzonym zakażeniem, u którego wystąpiły objawami żołądkowo-jelitowe, dlatego nie można wykluczyć transmisji wirusa drogą fekalno-oralną.

Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zarażeń

W świetle aktualnie dostępnych informacji, ECDC uważa, iż obecnie istnieje wysokie prawdopodobieństwo zarażenia wirusem obywateli UE/EOG i Wielkiej Brytanii zamieszkujących lub odwiedzających obszary, w których podejrzewa się utrzymującą się transmisję wirusa miedzy ludźmi.

Zalecenia dla osób podróżujących po Chinach, Włoszech, Korei Południowej oraz innych krajach dotkniętych epidemią spowodowaną nowym koronawirusem SARS-CoV-2:

  • unikanie miejsc publicznych, zatłoczonych,
  • bezwzględne unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego,
  • unikanie odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki,
  • unikanie kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami,
  • ścisłe przestrzeganie zasad higieny rąk – ręce myć często wodą z mydłem lub dezynfekować środkiem na bazie alkoholu,
  • przestrzeganie zasad higieny żywności – jeść tylko w pewnych miejscach, pić wodę konfekcjonowaną.

Koronawirus SARS-CoV-2 jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu.

INFORMACJA DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z CHIN, Z WŁOCH, KOREI POŁUDNIOWEJ

oraz innych krajów dotkniętych epidemią spowodowaną nowym koronawirusem SARS-CoV-2

W ostatnich kilku tygodniach w Chinach, we Włoszech, Korei Południowej oraz innych krajach (aktualna lista krajów dostępna na stronach: www.who.int, www.ecdc.europa.eu, www.gis.gov.pl) wystąpiły zachorowania z objawami: gorączki, kaszlu, duszności i problemów z oddychaniem.

Jeśli byłeś w tych krajach w ciągu ostatnich 14 dni, w przypadku zaobserwowania u siebie ww. objawów bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do oddziału zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Wszelkie informacje dla podróżujących dostępne są pod adresem gov.pl/koronawirus oraz na stronie gis.gov.pl

Ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej, podróżni powinni otrzymać szczepienia przeciw grypie, co najmniej dwa tygodnie przed podróżą, zgodnie z odpowiednimi zaleceniami krajowymi i międzynarodowymi.

Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

Instrukcja jak poprawnie i skutecznie myć ręce znajduje się poniżej.

Komunikat dla podróżujących (nr 35) Warszawa, 28 lutego 2020 r. (Opracowano na podstawie danych ECDC oraz WHO)

Zachorowania na COVID-19 (zapalenie płuc spowodowane nowym koronawirusem SARS-CoV-2) – aktualizacja

Aby ograniczyć epidemię, chińskie władze wdrożyły szereg nadzwyczajnych środków, takich jak odwołanie obchodów Nowego Roku Księżycowego oraz zamknięcie kin i parków rozrywki. Ponadto został zawieszony transport publiczny, lotnisko Wuhan Tianhe zostało zamknięte 23 stycznia, a rygorystyczne kontrole wyjazdowe zostały wprowadzone w wielu dużych miastach w prowincji Hubei. Na dzień 24 stycznia 2020 r. cały transport publiczny został zawieszony w co najmniej 10 miastach w pobliżu Wuhan, dotykając ponad 20,5 miliona ludzi. Chińscy touroperatorzy odwołali wszystkie wycieczki grupowe i czasowo wstrzymali sprzedaż biletów lotniczych i pakietów hotelowych. 26 stycznia władze zarządziły tymczasowy zakaz handlu dzikimi zwierzętami w całych Chinach.

W związku z ogniskami COVID-19 w północnych Włoszech, rząd włoski wydał dekret, na mocy, którego zakazano wstępu oraz opuszczania 10 gmin w Lombardii oraz jednej gminy w Wenecji Euganejskiej.
W niektórych miastach odwołano imprezy masowe, zamknięto miejsca spotkań publicznych oraz szkoły.

Na obecny moment, nie zgłoszono przypadków zakażenia SARS-CoV-2 na pokładzie samolotu.

Z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego, Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin, Hongkongu oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.

Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa w poszczególnych państwach i regionach, w tym potrzebne dane kontaktowe, znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakładce Informacje dla podróżujących. https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesiły rejsy do Chin, do odwołania.

Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 28 lutego 2020 r. odnotowano 83 365 potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym 2 857 zgonów (3,4 %) (Tab.1).

Według stanu na 28 lutego 2020 r. zgłoszono 2 857 zgonów: z Chin (2 788), Hongkongu (2), Iranu (26), Korei Południowej (13), Włoch (17), pokładu międzynarodowego przewoźnika (Japonia) (4), Tajwanu (1), Filipin (1), Japonii (3) i Francji (2).

Tab.1. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 28 lutego 2020 r.

RegionPlaces reporting casesConfirmed casesDeaths Comments
AsiaChina789272790Including 65914 cases from Hubei province
AsiaRepublic of Korea202213 
AsiaIran24526 
AsiaJapan2103 
AsiaSingapore960 
AsiaKuwait430 
AsiaThailand400 
AsiaTaiwan341 
AsiaBahrain330 
AsiaMalaysia230 
AsiaUnited Arab Emirates190 
AsiaVietnam160 
AsiaIraq60 
AsiaOman60 
AsiaPhilippines31 
AsiaIndia30 
AsiaLebanon30 
AsiaIsrael30 
AsiaPakistan20 
AsiaSri Lanka10 
AsiaAfghanistan10 
AsiaCambodia10 
AsiaNepal10 
EuropeItaly65017 
EuropeGermany470 
EuropeFrance382 
EuropeSpain250 
EuropeUnited Kingdom160 
EuropeSwitzerland80 
EuropeSweden70 
EuropeAustria50 
EuropeNorway40 
EuropeCroatia30 
EuropeGreece30 
EuropeFinland20 
EuropeRussia20 
EuropeBelarus10 
EuropeEstonia10 
EuropeSan Marino10 
EuropeRomania10 
EuropeLithuania10 
EuropeBelgium10 
EuropeNetherlands10 
EuropeGeorgia10 
EuropeDenmark10 
EuropeNorth Macedonia10 
OtherCases on an international conveyance Japan7054 
AmericaUnited States of America600 
AmericaCanada140 
AmericaBrazil10 
OceaniaAustralia230 
OceaniaNew Zealand10 
AfricaEgypt10 
AfricaNigeria10 
AfricaAlgeria10 
 Total833652857 

Ryc.1. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 28 lutego 2020 r.

Objawy COVID-19 obejmowały gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.

Zgodnie z danymi WHO z dnia 12 lutego 2020, u 18 % potwierdzonych przypadków wystąpiła ciężka postać choroby. Wszystkie przypadki pochodziły z obszaru Chin.

Wirus przenosi się drogą kropelkową. RNA wirusa wykryto w kale u pacjenta z potwierdzonym zakażeniem, u którego wystąpiły objawami żołądkowo-jelitowe, dlatego nie można wykluczyć transmisji wirusa drogą fekalno-oralną.

Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zarażeń

W świetle aktualnie dostępnych informacji, ECDC uważa, iż obecnie istnieje wysokie prawdopodobieństwo zarażenia wirusem obywateli UE/EOG i Wielkiej Brytanii zamieszkujących lub odwiedzających obszary, w których podejrzewa się utrzymującą się transmisję wirusa miedzy ludźmi.

Zalecenia dla osób podróżujących po Chinach, Włoszech, Korei Południowej oraz innych krajach dotkniętych epidemią spowodowaną nowym koronawirusem SARS-CoV-2:

  • unikanie miejsc publicznych, zatłoczonych,
  • bezwzględne unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego,
  • unikanie odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki,
  • unikanie kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami,
  • ścisłe przestrzeganie zasad higieny rąk – ręce myć często wodą z mydłem lub dezynfekować środkiem na bazie alkoholu,
  • przestrzeganie zasad higieny żywności – jeść tylko w pewnych miejscach, pić wodę konfekcjonowaną.

Koronawirus SARS-CoV-2 jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu.

INFORMACJA DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z CHIN, Z WŁOCH, KOREI POŁUDNIOWEJ

oraz innych krajów dotkniętych epidemią spowodowaną nowym koronawirusem SARS-CoV-2

W ostatnich kilku tygodniach w Chinach, we Włoszech, Korei Południowej oraz innych krajach (aktualna lista krajów dostępna na stronach: www.who.int, www.ecdc.europa.eu, www.gis.gov.pl) wystąpiły zachorowania z objawami: gorączki, kaszlu, duszności i problemów z oddychaniem.

Jeśli byłeś w tych krajach w ciągu ostatnich 14 dni, w przypadku zaobserwowania u siebie ww. objawów bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do oddziału zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Wszelkie informacje dla podróżujących dostępne są pod adresem gov.pl/koronawirus oraz na stronie gis.gov.pl

Ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej, podróżni powinni otrzymać szczepienia przeciw grypie, co najmniej dwa tygodnie przed podróżą, zgodnie z odpowiednimi zaleceniami krajowymi i międzynarodowymi.

Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

Instrukcja jak poprawnie i skutecznie myć ręce znajduje się poniżej.

Komunikat dla podróżujących nr 34 Warszawa, 27 lutego 2020 r. (Opracowano na podstawie danych ECDC oraz WHO)

Zachorowania na COVID-19 (zapalenie płuc spowodowane nowym koronawirusem SARS-CoV-2) – aktualizacja

Aby ograniczyć epidemię, chińskie władze wdrożyły szereg nadzwyczajnych środków, takich jak odwołanie obchodów Nowego Roku Księżycowego oraz zamknięcie kin i parków rozrywki. Ponadto został zawieszony transport publiczny, lotnisko Wuhan Tianhe zostało zamknięte 23 stycznia, a rygorystyczne kontrole wyjazdowe zostały wprowadzone w wielu dużych miastach w prowincji Hubei. Na dzień 24 stycznia 2020 r. cały transport publiczny został zawieszony w co najmniej 10 miastach w pobliżu Wuhan, dotykając ponad 20,5 miliona ludzi. Chińscy touroperatorzy odwołali wszystkie wycieczki grupowe i czasowo wstrzymali sprzedaż biletów lotniczych i pakietów hotelowych. 26 stycznia władze zarządziły tymczasowy zakaz handlu dzikimi zwierzętami w całych Chinach.

W związku z ogniskami COVID-19 w północnych Włoszech, rząd włoski wydał dekret, na mocy, którego zakazano wstępu oraz opuszczania 10 gmin w Lombardii oraz jednej gminy w Wenecji Euganejskiej.
W niektórych miastach odwołano imprezy masowe, zamknięto miejsca spotkań publicznych oraz szkoły.

Na obecny moment, nie zgłoszono przypadków zakażenia SARS-CoV-2 na pokładzie samolotu.

Z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego, Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin, Hongkongu oraz Korei Południowej, Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Liguria), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.

Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa w poszczególnych państwach i regionach, w tym potrzebne dane kontaktowe, znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakładce Informacje dla podróżujących. https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesiły rejsy do Chin, do odwołania.

Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 27 lutego 2020 r. odnotowano 82 132 potwierdzone przypadki COVID-19, w tym 2 801 zgonów (3,4 %) (Tab.1).

Według stanu na 27 lutego 2020 r. zgłoszono 2 801 zgonów z Chin (2 745), Hongkongu (2), Iranu (19), Korei Południowej (12), Włoch (12), pokładu międzynarodowego przewoźnika (Japonia) (4), Taiwanu (1), Filipin (1), Japonii (3) i Francji (2).

Tab.1. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 27 lutego 2020 r.

ContinentCountry / Territory / AreaConfirmed casesDeaths Comments
AsiaChina786292747Including 65596 cases from Hubei povince
AsiaRepublic of Korea159512 
AsiaJapan1863 
AsiaIran13919 
AsiaSingapore930 
AsiaThailand400 
AsiaBahrain330 
AsiaTaiwan321 
AsiaKuwait260 
AsiaMalaysia220 
AsiaVietnam160 
AsiaUnited Arab Emirates130 
AsiaIraq50 
AsiaOman40 
AsiaPhilippines31 
AsiaIndia30 
AsiaIsrael20 
AsiaLebanon20 
AsiaPakistan20 
AsiaNepal10 
AsiaGeorgia10 
AsiaCambodia10 
AsiaSri Lanka10 
AsiaAfghanistan10 
OtherCases on an international conveyance Japan7054 
EuropeItaly40012 
EuropeGermany210 
EuropeFrance172 
EuropeUnited Kingdom130 
EuropeSpain120 
EuropeRussia20 
EuropeFinland20 
EuropeAustria20 
EuropeSweden20 
EuropeCroatia20 
EuropeDenmark10 
EuropeNorway10 
EuropeRomania10 
EuropeNorth Macedonia10 
EuropeBelgium10 
EuropeGreece10 
EuropeSwitzerland10 
AmericaUnited States of America590 
AmericaCanada120 
AmericaBrazil10 
OceaniaAustralia230 
AfricaAlgeria10 
AfricaEgypt10 
 Total821322801 

Ryc.1. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 27 lutego 2020 r.

Objawy zakażenia obejmowały gorączkę, kasze, duszności, ból mięśni, zmęczenie. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.

Zgodnie z danymi WHO z dnia 12 lutego 2020, u 18 % potwierdzonych przypadków wystąpiła ciężka postać choroby. Wszystkie przypadki pochodziły z obszaru Chin.

Wirus przenosi się drogą kropelkową. RNA wirusa wykryto w kale u pacjenta z potwierdzonym zakażeniem, u którego wystąpiły objawami żołądkowo-jelitowe, dlatego nie można wykluczyć przeniesienia zakażenia drogą fekalno-oralną.

Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zakażeń

W świetle aktualnie dostępnych informacji, ECDC uważa, iż obecnie istnieje wysokie prawdopodobieństwo zakażenia wirusem obywateli UE/EOG i Wielkiej Brytanii zamieszkujących lub odwiedzających obszary, w których podejrzewa się utrzymującą się transmisję wirusa miedzy ludźmi.

Zalecenia dla osób podróżujących po Chinach, Włoszech, Korei Południowej oraz innych krajach dotkniętych epidemią spowodowaną nowym koronawirusem SARS-CoV-2:

  • unikanie miejsc publicznych, zatłoczonych,
  • bezwzględne unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego,
  • unikanie odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki,
  • unikanie kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami,
  • ścisłe przestrzeganie zasad higieny rąk – ręce myć często wodą z mydłem lub dezynfekować środkiem na bazie alkoholu,
  • przestrzeganie zasad higieny żywności – jeść tylko w pewnych miejscach, pić wodę konfekcjonowaną.

Koronawirus SARS-CoV-2 jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu.

INFORMACJA DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z CHIN, Z PÓŁNOCNYCH WŁOCH, KOREI POŁUDNIOWEJ

oraz innych krajów dotkniętych epidemią spowodowaną nowym koronawirusem SARS-CoV-2

W ostatnich kilku tygodniach w Chinach, we Włoszech, Korei Południowej oraz innych krajach (aktualna lista krajów dostępna na stronach: www.who.int, www.ecdc.europa.eu, www.gis.gov.pl) wystąpiły zachorowania z objawami: gorączki, kaszlu, duszności i problemów z oddychaniem.

Jeśli byłeś w tych krajach w ciągu ostatnich 14 dni, w przypadku zaobserwowania u siebie ww. objawów bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do oddziału zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Wszelkie informacje dla podróżujących dostępne są pod adresem gov.pl/koronawirus oraz na stronie gis.gov.pl

Ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej, podróżni powinni otrzymać szczepienia przeciw grypie, co najmniej dwa tygodnie przed podróżą, zgodnie z odpowiednimi zaleceniami krajowymi i międzynarodowymi.

Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

Instrukcja jak poprawnie i skutecznie myć ręce znajduje się poniżej.

Komunikat dla podróżujących nr 33 Warszawa, 26 lutego 2020 r. (Opracowano na podstawie danych ECDC oraz WHO)

Zachorowania na COVID-19 (zapalenie płuc spowodowane nowym koronawirusem SARS-CoV-2) – aktualizacja

Aby ograniczyć epidemię, chińskie władze wdrożyły szereg nadzwyczajnych środków, takich jak odwołanie obchodów Nowego Roku Księżycowego oraz zamknięcie kin i parków rozrywki. Ponadto został zawieszony transport publiczny, lotnisko Wuhan Tianhe zostało zamknięte 23 stycznia, a rygorystyczne kontrole wyjazdowe zostały wprowadzone w wielu dużych miastach w prowincji Hubei. Na dzień 24 stycznia 2020 r. cały transport publiczny został zawieszony w co najmniej 10 miastach w pobliżu Wuhan, dotykając ponad 20,5 miliona ludzi. Chińscy touroperatorzy odwołali wszystkie wycieczki grupowe i czasowo wstrzymali sprzedaż biletów lotniczych i pakietów hotelowych. 26 stycznia władze zarządziły tymczasowy zakaz handlu dzikimi zwierzętami w całych Chinach.

W związku z ogniskami COVID-19 w północnych Włoszech, rząd włoski wydał dekret, na mocy, którego zakazano wstępu oraz opuszczania 10 gmin w Lombardii oraz jednej gminy w Wenecji Euganejskiej.
W niektórych miastach odwołano imprezy masowe, zamknięto miejsca spotkań publicznych oraz szkoły.

Na obecny moment, nie zgłoszono przypadków zakażenia SARS-CoV-2 na pokładzie samolotu.

Z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego, Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin oraz Korei Południowej, Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.

Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa w poszczególnych państwach i regionach, w tym potrzebne dane kontaktowe, znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakładce Informacje dla podróżujących. https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesiły rejsy do Chin, do odwołania.

Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 26 lutego 2020 r. odnotowano 81 027 potwierdzone przypadki COVID-19, w tym 2 763 zgonów (3,4 %) (Tab.1).

Według stanu na 26 lutego 2020 r. zgłoszono 2 763 zgonów z Chin (2716), HongKongu (2), Iranu (15), Korei Południowej (11), Włoch (11), pokładu międzynarodowego przewoźnika (Japonia)  (4), Taiwanu (1), Filipin (1), Japonii  (1) i Francji (1).

Tab.1. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 26 lutego 2020 r.

ContinentCountry / Territory / AreaConfirmed casesDeaths Comments
AsiaChina781902718Including 65187 cases from Hubei povince
AsiaRepublic of Korea114611 
AsiaJapan1641 
AsiaIran9515 
AsiaSingapore910 
AsiaThailand400 
AsiaTaiwan311 
AsiaBahrain230 
AsiaMalaysia220 
AsiaVietnam160 
AsiaUnited Arab Emirates130 
AsiaKuwait110 
AsiaIraq50 
AsiaOman40 
AsiaPhilippines31 
AsiaIndia30 
AsiaIsrael20 
AsiaCambodia10 
AsiaNepal10 
AsiaSri Lanka10 
AsiaLebanon10 
AsiaAfghanistan10 
OtherCases on an international conveyance Japan6914 
EuropeItaly32211 
EuropeGermany180 
EuropeFrance141 
EuropeUnited Kingdom130 
EuropeSpain70 
EuropeAustria20 
EuropeRussia20 
EuropeSwitzerland10 
EuropeBelgium10 
EuropeSweden10 
EuropeFinland10 
EuropeCroatia10 
AmericaUnited States of America530 
AmericaCanada110 
AmericaBrazil10 
AustriaAustralia220 
AfricaAlgeria10 
AfricaEgypt10 
Total 810272763 

 

Ryc.1. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 26 lutego 2020 r.

Objawy zakażenia obejmowały gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.

Zgodnie z danymi WHO z dnia 12 lutego 2020, u 18 % potwierdzonych przypadków wystąpiła ciężka postać choroby. Wszystkie przypadki pochodziły z obszaru Chin.

Wirus przenosi się drogą kropelkową. RNA wirusa wykryto w kale u pacjenta z potwierdzonym zakażeniem, u którego wystąpiły objawami żołądkowo-jelitowe, dlatego nie można wykluczyć przeniesienia zakażenia drogą fekalno-oralną.

Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zakażeń.

W świetle aktualnie dostępnych informacji, ECDC uważa, iż obecnie istnieje wysokie prawdopodobieństwo zakażenia wirusem obywateli UE/EOG i Wielkiej Brytanii zamieszkujących lub odwiedzających obszary, w których podejrzewa się utrzymującą się transmisję wirusa miedzy ludźmi.

Zalecenia dla osób podróżujących po Chinach,  Włoszech, Korei Południowej oraz innych krajach dotkniętych epidemią spowodowaną nowym koronawirusem SARS-CoV-2:

  • unikanie miejsc publicznych, zatłoczonych,
  • bezwzględne unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego,
  • unikanie odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki,
  • unikanie kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami,
  • ścisłe przestrzeganie zasad higieny rąk – ręce myć często wodą z mydłem lub dezynfekować środkiem na bazie alkoholu,
  • przestrzeganie zasad higieny żywności – jeść tylko w pewnych miejscach, pić wodę konfekcjonowaną.

Koronawirus SARS-CoV-2 jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu.

INFORMACJA DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z CHIN, Z PÓŁNOCNYCH WŁOCH, KOREI POŁUDNIOWEJ

oraz innych krajów dotkniętych epidemią spowodowaną nowym koronawirusem SARS-CoV-2

W ostatnich kilku tygodniach w Chinach, we Włoszech, Korei Południowej oraz innych krajach (aktualna lista krajów dostępna na stronach: www.who.int, www.ecdc.europa.eu, www.gis.gov.pl) wystąpiły zachorowania z objawami: gorączki, kaszlu, duszności i problemów z oddychaniem.

Jeśli byłeś w tych krajach w ciągu ostatnich 14 dni, w przypadku zaobserwowania u siebie ww. objawów bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do oddziału zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Wszelkie informacje dla podróżujących dostępne są pod adresem gov.pl/koronawirus oraz na stronie gis.gov.pl

Ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej, podróżni powinni otrzymać szczepienia przeciw grypie, co najmniej dwa tygodnie przed podróżą, zgodnie z odpowiednimi zaleceniami krajowymi i międzynarodowymi.

Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

Instrukcja jak poprawnie i skutecznie myć ręce znajduje się poniżej

 

 

Komunikat dla podróżujących (nr 32) Warszawa, 25 lutego 2020 r. (Opracowano na podstawie danych ECDC oraz WHO)

Zachorowania na COVID-19 (zapalenie płuc spowodowane nowym koronawirusem SARS-CoV-2) – aktualizacja

Aby ograniczyć epidemię, chińskie władze wdrożyły szereg nadzwyczajnych środków, takich jak odwołanie obchodów Nowego Roku Księżycowego oraz zamknięcie kin i parków rozrywki. Ponadto został zawieszony transport publiczny, lotnisko Wuhan Tianhe zostało zamknięte 23 stycznia, a rygorystyczne kontrole wyjazdowe zostały wprowadzone w wielu dużych miastach w prowincji Hubei. Na dzień 24 stycznia 2020 r. cały transport publiczny został zawieszony w co najmniej 10 miastach w pobliżu Wuhan, dotykając ponad 20,5 miliona ludzi. Chińscy touroperatorzy odwołali wszystkie wycieczki grupowe i czasowo wstrzymali sprzedaż biletów lotniczych i pakietów hotelowych. 26 stycznia władze zarządziły tymczasowy zakaz handlu dzikimi zwierzętami w całych Chinach.

W związku z ogniskami COVID-19 w północnych Włoszech, rząd włoski wydał dekret, na mocy którego zakazano wstępu oraz opuszczania 10 gmin w Lombardii oraz jednej gminy w Wenecji Euganejskiej.
W niektórych miastach odwołano imprezy masowe, zamknięto miejsca spotkań publicznych oraz szkoły.
Na obecny moment, nie zgłoszono przypadków zakażenia SARS-CoV-2 na pokładzie samolotu.

Z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego, Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin oraz Korei Południowej, Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.

Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa w poszczególnych państwach i regionach, w tym potrzebne dane kontaktowe, znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakładce Informacje dla podróżujących. https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesiły rejsy do Chin, do odwołania.

Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 25 lutego 2020 r. odnotowano 80 134 potwierdzone przypadki COVID-19, w tym 2 698 zgonów (3,4 %) (Tab.1).

Według stanu na 25 lutego 2020 r. zgłoszono 2 698 zgonów z Chin (2663), Hongkongu (2), Iranu (12), Korei Południowej (8), pokładu międzynarodowego przewoźnika (Japonia) (3), Włoch (6) , Tajwanu (1), Filipin (1), Japonii (1) i Francji (1).

 

Tab.1. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 25 lutego 2020 r.

Continent Country / Territory / AreaConfirmed casesDeathsComments
AsiaChina777492665Including 64786 cases from Hubei province
AsiaRepublic of Korea8938 
AsiaJapan1441 
AsiaSingapore900 
AsiaIran6112 
AsiaThailand370 
AsiaTaiwan301 
AsiaMalaysia220 
AsiaVietnam160 
AsiaUnited Arab Emirates130 
AsiaKuwait50 
AsiaPhilippines31 
AsiaIndia30 
AsiaBahrain20 
AsiaOman20 
AsiaIsrael20 
AsiaAfghanistan10 
AsiaIraq10 
AsiaCambodia10 
AsiaLebanon10 
AsiaSri Lanka10 
AsiaNepal10 
OtherCases on an international conveyance Japan6913 
EuropeItaly2296 
EuropeGermany160 
EuropeUnited Kingdom130 
EuropeFrance121 
EuropeSpain30 
EuropeRussia20 
EuropeSweden10 
EuropeFinland10 
EuropeBelgium10 
AmericaUnited States of America530 
AmericaCanada110 
OceaniaAustralia220 
AfricaEgypt10 
 Total801342698 

Ryc.1. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 25 lutego 2020 r.

Objawy zakażenia obejmowały gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.

Zgodnie z danymi WHO z dnia 12 lutego 2020, u 18 % potwierdzonych przypadków wystąpiła ciężka postać choroby. Wszystkie przypadki pochodziły z obszaru Chin.

Wirus przenosi się drogą kropelkową. RNA wirusa wykryto w kale u pacjenta z potwierdzonym zakażeniem, u którego wystąpiły objawami żołądkowo-jelitowe, dlatego nie można wykluczyć przeniesienia zakażenia drogą fekalno-oralną.

Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zakażeń.

W świetle aktualnie dostępnych informacji, ECDC uważa, iż obecnie istnieje wysokie prawdopodobieństwo zakażenia wirusem obywateli UE/EOG i Wielkiej Brytanii zamieszkujących lub odwiedzających obszary, w których podejrzewa się utrzymującą się transmisję wirusa miedzy ludźmi.

Zalecenia dla osób podróżujących po Chinach,  Włoszech, Korei Południowej oraz innych krajach dotkniętych epidemią spowodowaną nowym koronawirusem SARS-CoV-2:

  • unikanie miejsc publicznych, zatłoczonych,
  • bezwzględne unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego,
  • unikanie odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki,
  • unikanie kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami,
  • ścisłe przestrzeganie zasad higieny rąk – ręce myć często wodą z mydłem lub dezynfekować środkiem na bazie alkoholu,
  • przestrzeganie zasad higieny żywności – jeść tylko w pewnych miejscach, pić wodę konfekcjonowaną.

Koronawirus SARS-CoV-2 jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu.

INFORMACJA DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z CHIN, Z PÓŁNOCNYCH WŁOCH, KOREI POŁUDNIOWEJ

oraz innych krajów dotkniętych epidemią spowodowaną nowym koronawirusem SARS-CoV-2

W ostatnich kilku tygodniach w Chinach, we Włoszech, Korei Południowej oraz innych krajach (aktualna lista krajów dostępna na stronach: www.who.int, www.ecdc.europa.eu, www.gis.gov.pl) wystąpiły zachorowania z objawami: gorączki, kaszlu, duszności i problemów z oddychaniem.

Jeśli byłeś w tych krajach w ciągu ostatnich 14 dni, w przypadku zaobserwowania u siebie ww. objawów bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do oddziału zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Wszelkie informacje dla podróżujących dostępne są pod adresem gov.pl/koronawirus oraz na stronie gis.gov.pl

Ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej, podróżni powinni otrzymać szczepienia przeciw grypie, co najmniej dwa tygodnie przed podróżą, zgodnie z odpowiednimi zaleceniami krajowymi i międzynarodowymi.

Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

Instrukcja jak poprawnie i skutecznie myć ręce znajduje się poniżej.

Komunikat dla podróżujących (nr 30), 23 lutego 2020 r. (Opracowano na podstawie danych ECDC oraz WHO)

INFORMACJA GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z  PÓŁNOCNYCH WŁOCH

(Opracowano na podstawie danych ECDC oraz WHO) Warszawa, 24.02.2020 r.

W ostatnich kilku dniach na obszarze północnych Włoch (regiony Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum) obserwuje się rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

Jeśli byłeś w Północnych Włoszech w ciągu ostatnich 14 dni i:

1) zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to:

  • bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną
  • lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

2) nie zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni kontroluj swój stan zdrowia, czyli codziennie mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).

  1. a) Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpiły wyżej wymienione objawy, zakończ kontrolę.
  2. b) Jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji zaobserwujesz wyżej wymienione objawy to:
  • bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną
  • lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

3) miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2
to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną.

Na chwilę obecną, nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z regionów Północnych Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół.

Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą
z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

Instrukcja jak poprawnie i skutecznie myć ręce znajduje się poniżej.

Ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej w krajach Półkuli Północnej należy pamiętać o zaszczepieniu się przeciw grypie sezonowej.

 

Komunikat dla podróżujących (nr 31), 24 lutego 2020 r. (Opracowano na podstawie danych ECDC oraz WHO)

Zachorowania na COVID-19 (zapalenie płuc spowodowane nowym koronawirusem SARS-CoV-2) – aktualizacja

Aby ograniczyć epidemię, chińskie władze wdrożyły szereg nadzwyczajnych środków, takich jak odwołanie obchodów Nowego Roku Księżycowego oraz zamknięcie kin i parków rozrywki. Ponadto został zawieszony transport publiczny, lotnisko Wuhan Tianhe zostało zamknięte 23 stycznia, a rygorystyczne kontrole wyjazdowe zostały wprowadzone w wielu dużych miastach w prowincji Hubei. Na dzień 24 stycznia 2020 r. cały transport publiczny został zawieszony w co najmniej 10 miastach w pobliżu Wuhan, dotykając ponad 20,5 miliona ludzi. Chińscy touroperatorzy odwołali wszystkie wycieczki grupowe i czasowo wstrzymali sprzedaż biletów lotniczych i pakietów hotelowych. 26 stycznia władze zarządziły tymczasowy zakaz handlu dzikimi zwierzętami w całych Chinach.

W związku z ogniskami COVID-19 w północnych Włoszech, rząd włoski wydał dekret, na mocy którego zakazano wstępu oraz opuszczania 10 gmin w Lombardii oraz jednej gminy w Wenecji Euganejskiej.
W niektórych miastach odwołano imprezy masowe, zamknięto miejsca spotkań publicznych oraz szkoły.

Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin oraz Korei Południowej, Włoch
(w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu (ze względu na szerzenie się wirusa w populacji).

Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesiły rejsy do Chin, do odwołania.

Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 23 lutego 2020 r. odnotowano 78 833  potwierdzone przypadki COVID-19, w tym 2 463  zgony (3,1%) (Tab.1).

Według stanu na 23 lutego 2020 r. zgłoszono 2 463 zgony z Chin(2 443), Hongkongu (2), Iranu (5), Korei  Południowej (5), Włoch (2) , pokładu międzynarodowego przewoźnika  (Japonia) (2), Tajwanu (1), Filipin (1), Japonii (1) i Francji (1).

Tab.1. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 23 lutego 2020 r.

ContinentCountry / Territory / AreaConfirmed casesDeathsComments
Asia 780092458 
AsiaChina770352445Including 64084 cases from Hubei povince
AsiaRepublic of Korea6025 
AsiaJapan1321 
Asiasingapore890 
AsiaThailand350 
AsiaIran  (Islamic Republic of)285 
AsiaTaiwan261 
AsiaMalaysia220 
AsiaVietnam160 
AsiaUnited Arab Emirates130 
AsiaPhilippines31 
AsiaIndia30 
AsiaCambodia10 
AsiaLebanon10 
AsiaIsrael10 
AsiaNepal10 
AsiaSri Lanka10 
Other 6342 
OtherCases on an international conveyance Japan6342 
Europe 1233 
EuropeItaly792 
EuropeGermany160 
EuropeFrance121 
EuropeUnited Kingdom90 
EuropeSpain20 
EuropeRussia20 
EuropeSweden10 
EuropeFinland10 
EuropeBelgium10 
America 440 
AmericaUnited States of America350 
AmericaCanada90 
Oceania 220 
OceaniaAustralia220 
Africa 10 
AfricaEgypt10 
 Total788332463 

Ryc.1. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 2020 r.

Objawy zakażenia obejmowały gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.

Zgodnie z danymi WHO z dnia 12 lutego 2020, u 18 % potwierdzonych przypadków wystąpiła ciężka postać choroby. Wszystkie przypadki pochodziły z obszaru Chin.

Wirus przenosi się drogą kropelkową. RNA wirusa wykryto w kale u pacjenta z potwierdzonym zakażeniem, u którego wystąpiły objawami żołądkowo-jelitowe, dlatego nie można wykluczyć przeniesienia zakażenia drogą fekalno-oralną.

Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zakażeń.

W świetle aktualnie dostępnych informacji, ECDC uważa, iż obecnie istnieje wysokie prawdopodobieństwo zakażenia wirusem obywateli UE/EOG i Wielkiej Brytanii zamieszkujących lub odwiedzających obszary, w których podejrzewa się utrzymującą się transmisję wirusa miedzy ludźmi.

Zalecenia dla osób podróżujących po Chinach:

  • unikanie miejsc publicznych, zatłoczonych,
  • bezwzględne unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego,
  • unikanie odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki,
  • unikanie kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami,
  • ścisłe przestrzeganie zasad higieny rąk – ręce myć często wodą z mydłem lub dezynfekować środkiem na bazie alkoholu,
  • przestrzeganie zasad higieny żywności – jeść tylko w pewnych miejscach, pić wodę konfekcjonowaną.

Koronawirus SARS-CoV-2 jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu.

INFORMACJA DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z CHIN

W ostatnich kilku tygodniach w Chinach oraz innych krajach (aktualna lista krajów dostępna na stronach: www.who.intwww.ecdc.europa.eu, www.gis.gov.pl ) wystąpiły zachorowania z objawami: gorączki, kaszlu, duszności i problemów z oddychaniem.

Jeśli byłeś w Chinach w ciągu ostatnich 14 dni, w przypadku zaobserwowania tych objawów u siebie bezzwłocznie telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do szpitala z oddziałem zakaźnym, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej w Chinach, podróżni powinni otrzymać szczepienia przeciw grypie, co najmniej dwa tygodnie przed podróżą, zgodnie z odpowiednimi zaleceniami krajowymi i międzynarodowymi.

Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

Instrukcja jak poprawnie i skutecznie myć ręce znajduje się poniżej.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 – ZALECENIA (Aktualizacja na dzień 21 lutego 2020 r.)

Podstawowe środki ochronne przeciwko nowemu koronawirusowi wywołującemu chorobę COVID-19 (Opracowano na podstawie danych WHO, ECDC i CDC)

Główny Inspektorat Sanitarny, Warszawa Aktualizacja na dzień 21 lutego 2020 r.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie  dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon, są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe. Najwięcej potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem zarejestrowano w Chinach (99%), głównie w prowincji Hubei. Pozostałe osoby „zawlekły” wirusa do innych krajów Azji, Europy, Oceanii i Ameryki Północnej
i zakaziły (np. w Niemczech, we Francji, w Wielkiej Brytanii) kolejne osoby.

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

ZALECENIA

Często myj ręce
Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
Dlaczego? Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.

Stosuj odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania
Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).

Dlaczego? Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby.

Zachowaj bezpieczną odległość
Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę.

Dlaczego? Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego, taką jak COVID-19, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, istnieje ryzyko, że możesz wdychać wirusa.

Unikaj dotykania oczu, nosa i ust
Dlaczego? Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.

Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej
Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej zgodnie z  informacją zamieszczoną na stronie Ministerstwa Zdrowia https://www.gov.pl/web/zdrowie
Dlaczego? Objawy ze strony układu oddechowego z towarzyszącą gorączką mogą mieć wiele przyczyn np. wirusową (wirusy grypy, adenowirusy, rynowirusy,  koronawirusy, wirusy paragrypy) czy bakteryjną (pałeczka Haemophilus influenzaea, pałeczka krztuśca, chlamydia, mykoplazama).

Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do Chin
Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do Chin, pamiętaj
o stosowaniu podstawowych zasad ochrony podczas kaszlu, kichania oraz higieny rąk i pozostań w domu do czasu powrotu do zdrowia, jeśli to możliwe.

Chroń siebie i innych przed zachorowaniem

Nie zaleca się używania masek na twarz przez zdrowych ludzi w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się SARS-Cov-2

Noszenie maseczki zasłaniającej usta i nos może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się niektórych chorób układu oddechowego.  Jednak stosowanie samej maseczki nie gwarantuje powstrzymania infekcji i powinno być połączone ze stosowaniem innych środków zapobiegawczych, w tym higieną rąk i zasadami ochrony podczas kaszlu czy kichania (patrz wyżej) oraz unikaniem bliskiego kontaktu
z innymi ludźmi (co najmniej 1 metr odległości).

Światowa Organizacja Zdrowia doradza racjonalne stosowanie maseczek.

Używaj  maseczek tylko wtedy, gdy masz objawy ze strony układu oddechowego (kaszel lub kichanie), podejrzewasz u siebie infekcję SARS-Cov-2 przebiegającą z łagodnymi objawami lub opiekujesz się osobą z podejrzeniem infekcji SARS-Cov-2.

Podejrzenie zakażenie SARS-Cov-2 jest powiązane:

– z podróżowaniem po obszarze Chin, w którym zgłoszono przypadki zakażenia SARS-Cov-2,
lub
– bliskim kontaktem z kimś, kto podróżował po Chinach i ma objawy ze strony układu oddechowego.

Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) ocenia, iż ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 dla obywateli UE/EOG i Wielkiej Brytanii przebywających w Europie jest obecnie niskie.

Zachęcamy do zapoznania się informacjami zamieszczanymi  na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego pod adresem www.gis.gov.pl, m.in. „Komunikat dla podróżujących”, „Zasady postępowania epidemiologicznego i medycznego w związku z ryzykiem zawleczenia na obszar Polski nowego koronawirusa (SARS-CoV-2)”” oraz „ Zasady postępowania w PODRÓŻY LOTNICZEJ oraz w portach lotniczych w związku z ryzykiem zawleczenia na obszar Polski nowego koronawirusa (SARS-CoV-2)”.  Zachęcamy również do odwiedzania strony Głównego Inspektoratu Sanitarnego na Facebooku, gdzie zamieszczane są najnowsze informacje.

Instrukcja jak poprawnie i skutecznie myć ręce znajduje się poniżej.

mycie rak

Komunikat dla podróżujących (nr 28), 20 lutego 2020 r. (Opracowano na podstawie danych ECDC oraz WHO)

Zachorowania na COVID-19 (zapalenie płuc spowodowane nowym koronawirusem SARS-CoV-2) – aktualizacja

Aby ograniczyć epidemię, chińskie władze wdrożyły szereg nadzwyczajnych środków, takich jak odwołanie obchodów Nowego Roku Księżycowego oraz zamknięcie kin i parków rozrywki. Ponadto został zawieszony transport publiczny, lotnisko Wuhan Tianhe zostało zamknięte 23 stycznia, a rygorystyczne kontrole wyjazdowe zostały wprowadzone w wielu dużych miastach w prowincji Hubei. Na dzień 24 stycznia 2020 r. cały transport publiczny został zawieszony w co najmniej 10 miastach w pobliżu Wuhan, dotykając ponad 20,5 miliona ludzi. Chińscy touroperatorzy odwołali wszystkie wycieczki grupowe i czasowo wstrzymali sprzedaż biletów lotniczych i pakietów hotelowych. 26 stycznia władze zarządziły tymczasowy zakaz handlu dzikimi zwierzętami w całych Chinach.

Na obecny moment, nie zgłoszono przypadków zakażenia SARS-CoV-2 na pokładzie samolotu.

Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin i krajów Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej.

Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesiły rejsy do Chin, do odwołania.

Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 20 lutego 2020 r. odnotowano 75 744 potwierdzone przypadki COVID-19, w tym 2 128 zgonów (2,8%) (Tab.1).

Według stanu na dzień 20 lutego 2020 r. zgłoszono 2 128 zgonów z Chin (2 118), Hongkongu (2), Iranu (2), międzynarodowego przewoźnika (Japonia) (2), Tajwanu (1), Filipin (1) , Japonii (1) i Francji (1).

Tab.1. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 20 lutego 2020 r.

ContinentCountry / Territory / AreaConfirmed casesDeathsComments
AsiaChina746702120Including 62031 cases from Hubei povince
AsiaJapan841 
AsiaSingapore840 
AsiaRepublic of Korea820 
AsiaThailand350 
AsiaTaiwan241 
AsiaMalaysia220 
AsiaVietnam160 
AsiaUnited Arab Emirates90 
AsiaPhilippines31 
AsiaIndia30 
AsiaIran  (Islamic Republic of)22 
AsiaSri Lanka10 
AsiaCambodia10 
AsiaNepal10 
OtherCases on an international conveyance Japan6212 
EuropeGermany160 
EuropeFrance121 
EuropeUnited Kingdom90 
EuropeItaly30 
EuropeSpain20 
EuropeRussia20 
EuropeSweden10 
EuropeFinland10 
EuropeBelgium10 
AmericaUnited States of America150 
AmericaCanada80 
OceaniaAustralia150 
AfricaEgypt10 
TotalTotal757442128 

 

Ryc.1. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 20 lutego 2020 r.

Objawy zakażenia obejmowały gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.

Zgodnie z danymi WHO z dnia 12 lutego 2020, u 18 % potwierdzonych przypadków wystąpiła ciężka postać choroby. Wszystkie przypadki pochodziły z obszaru Chin.

Wirus przenosi się drogą kropelkową. RNA wirusa wykryto w kale u pacjenta z potwierdzonym zakażeniem, u którego wystąpiły objawami żołądkowo-jelitowe, dlatego nie można wykluczyć przeniesienia zakażenia drogą fekalno-oralną.

Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zakażeń.

W świetle aktualnie dostępnych informacji, ECDC uważa, iż obecnie istnieje wysokie prawdopodobieństwo zakażenia wirusem obywateli UE/EOG i Wielkiej Brytanii zamieszkujących lub odwiedzających obszary, w których podejrzewa się utrzymującą się transmisję wirusa miedzy ludźmi.

Zalecenia dla osób podróżujących po Chinach:

  • unikanie miejsc publicznych, zatłoczonych,
  • bezwzględne unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego,
  • unikanie odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki,
  • unikanie kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami,
  • ścisłe przestrzeganie zasad higieny rąk – ręce myć często wodą z mydłem lub dezynfekować środkiem na bazie alkoholu,
  • przestrzeganie zasad higieny żywności – jeść tylko w pewnych miejscach, pić wodę konfekcjonowaną.

Koronawirus SARS-CoV-2 jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu.


INFORMACJA DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z CHIN

W ostatnich kilku tygodniach w Chinach oraz innych krajach (aktualna lista krajów dostępna na stronach: www.who.intwww.ecdc.europa.eu, www.gis.gov.pl) wystąpiły zachorowania z objawami: gorączki, kaszlu, duszności i problemów z oddychaniem.

Jeśli byłeś w Chinach w ciągu ostatnich 14 dni, w przypadku zaobserwowania tych objawów u siebie bezzwłocznie telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do szpitala z oddziałem zakaźnym, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej w Chinach, podróżni powinni otrzymać szczepienia przeciw grypie, co najmniej dwa tygodnie przed podróżą, zgodnie z odpowiednimi zaleceniami krajowymi i międzynarodowymi.

Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

Instrukcja jak poprawnie i skutecznie myć ręce znajduje się poniżej.

mycie rak

Komunikat dla podróżujących (nr 27 Warszawa), 19 lutego 2020r.

Komunikat dla podróżujących nr 27, Warszawa, 19 lutego 2020 r. (Opracowano na podstawie danych ECDC oraz WHO)

Zachorowania na COVID-19 (zapalenie płuc spowodowane nowym koronawirusem SARS-CoV-2) – aktualizacja

Aby ograniczyć epidemię, chińskie władze wdrożyły szereg nadzwyczajnych środków, takich jak odwołanie obchodów Nowego Roku Księżycowego oraz zamknięcie kin i parków rozrywki. Ponadto został zawieszony transport publiczny, lotnisko Wuhan Tianhe zostało zamknięte 23 stycznia, a rygorystyczne kontrole wyjazdowe zostały wprowadzone w wielu dużych miastach w prowincji Hubei. Na dzień 24 stycznia 2020 r. cały transport publiczny został zawieszony w co najmniej 10 miastach w pobliżu Wuhan, dotykając ponad 20,5 miliona ludzi. Chińscy touroperatorzy odwołali wszystkie wycieczki grupowe i czasowo wstrzymali sprzedaż biletów lotniczych i pakietów hotelowych. 26 stycznia władze zarządziły tymczasowy zakaz handlu dzikimi zwierzętami w całych Chinach.

Na obecny moment, nie zgłoszono przypadków zakażenia SARS-CoV-2 na pokładzie samolotu.

Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin i krajów Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej.

Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesiły rejsy do Chin, do odwołania.

Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 19 lutego 2020 r. odnotowano 75 192 potwierdzone przypadki COVID-19, w tym 2 012 zgonów (2,7%) (Tab.1).
17 przypadków zakażeń dotyczyło personelu medycznego.

Z 2 012 zgonów, 2 006 pochodziło z Chin. Dwa zgony zgłoszono w Hongkongu (Specjalny Region Administracyjny), jeden na Tajwanie, jeden na Filipinach, jeden w Japonii, oraz jeden we Francji.

Tab.1. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 19 lutego 2020 r.

ContinentCountry / Territory / AreaConfirmed casesDeaths Comments
AsiaChina742582008Including 61682 cases from Hubei povince
AsiaSingapore810 
AsiaJapan661 
AsiaRepublic of Korea460 
AsiaThailand350 
AsiaTaiwan221 
AsiaMalaysia220 
AsiaVietnam160 
AsiaUnited Arab Emirates90 
AsiaIndia30 
AsiaPhilippines31 
AsiaNepal10 
AsiaSri Lanka10 
AsiaCambodia10 
OtherCases on an international conveyance Japan5420 
EuropeGermany160 
EuropeFrance121 
EuropeUnited Kingdom90 
EuropeItaly30 
EuropeSpain20 
EuropeRussia20 
EuropeSweden10 
EuropeFinland10 
EuropeBelgium10 
AmericaUnited States of America150 
AmericaCanada80 
OceaniaAustralia150 
AfricaEgypt10 
Total 751922012 

Ryc.1. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 19 lutego 2020 r.

Objawy zakażenia obejmowały gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.

Zgodnie z danymi WHO z dnia 12 lutego 2020, u 18 % potwierdzonych przypadków wystąpiła ciężka postać choroby. Wszystkie przypadki pochodziły z obszaru Chin.

Wirus przenosi się drogą kropelkową. RNA wirusa wykryto w kale u pacjenta z potwierdzonym zakażeniem, u którego wystąpiły objawami żołądkowo-jelitowe, dlatego nie można wykluczyć przeniesienia zakażenia drogą fekalno-oralną.

Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zakażeń.

W świetle aktualnie dostępnych informacji, ECDC uważa, iż obecnie istnieje wysokiego prawdopodobieństwo zakażenia wirusem obywateli UE/EOG i Wielkiej Brytanii zamieszkujących lub odwiedzających obszary, w których podejrzewa się utrzymującą się transmisję wirusa miedzy ludźmi.

Zalecenia dla osób podróżujących po Chinach:

  • unikanie miejsc publicznych, zatłoczonych,
  • bezwzględne unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego,
  • unikanie odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki,
  • unikanie kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami,
  • ścisłe przestrzeganie zasad higieny rąk – ręce myć często wodą z mydłem lub dezynfekować środkiem na bazie alkoholu,
  • przestrzeganie zasad higieny żywności – jeść tylko w pewnych miejscach, pić wodę konfekcjonowaną.

Koronawirus SARS-CoV-2 jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu.

INFORMACJA DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z CHIN

W ostatnich kilku tygodniach w Chinach oraz innych krajach (aktualna lista krajów dostępna na stronach: www.who.intwww.ecdc.europa.eu, www.gis.gov.pl) wystąpiły zachorowania z objawami: wysokiej temperatury ciała powyżej 380C, kaszlu, duszności i problemów z oddychaniem.

Jeśli byłeś w Chinach w ciągu ostatnich 14 dni, w przypadku zaobserwowania tych objawów u siebie bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do szpitala z oddziałem zakaźnym, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej w Chinach, podróżni powinni otrzymać szczepienia przeciw grypie, co najmniej dwa tygodnie przed podróżą, zgodnie z odpowiednimi zaleceniami krajowymi i międzynarodowymi.

Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

Instrukcja jak poprawnie i skutecznie myć ręce znajduje się poniżej.

Komunikat dla podróżujących (nr 26), 18 lutego 2020 r. (Opracowano na podstawie danych ECDC oraz WHO)

Zachorowania na COVID-19 (zapalenie płuc spowodowane nowym koronawirusem SARS-CoV-2) – aktualizacja

Aby ograniczyć epidemię, chińskie władze wdrożyły szereg nadzwyczajnych środków, takich jak odwołanie obchodów Nowego Roku Księżycowego oraz zamknięcie kin i parków rozrywki. Ponadto został zawieszony transport publiczny, lotnisko Wuhan Tianhe zostało zamknięte 23 stycznia, a rygorystyczne kontrole wyjazdowe zostały wprowadzone w wielu dużych miastach w prowincji Hubei. Na dzień 24 stycznia 2020 r. cały transport publiczny został zawieszony w co najmniej 10 miastach w pobliżu Wuhan, dotykając ponad 20,5 miliona ludzi. Chińscy touroperatorzy odwołali wszystkie wycieczki grupowe i czasowo wstrzymali sprzedaż biletów lotniczych i pakietów hotelowych. 26 stycznia władze zarządziły tymczasowy zakaz handlu dzikimi zwierzętami w całych Chinach.

Na obecny moment, nie zgłoszono przypadków zakażenia SARS-CoV-2 na pokładzie samolotu.

Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin i krajów Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej.

Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesiły rejsy do Chin, do odwołania.

Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 18 lutego 2020 r. odnotowano 73 328 potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym 1 873 zgony (2,6%) (Tab.1). 17 przypadków zakażeń dotyczyło personelu medycznego.

Z 1 873 zgonów, 1 868 pochodziło z Chin. Jeden zgon zgłoszono w Hongkongu (Specjalny Region Administracyjny), jeden na Tajwanie, jeden na Filipinach, jeden w Japonii, oraz jeden we Francji.

Tab.1. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 18 lutego 2020 r.

ContinentCountry / Territory / AreaConfirmed casesDeaths Comments
AsiaChina725081869Including 59989 cases from Hubei povince
AsiaSingapore770 
AsiaJapan591 
AsiaThailand350 
AsiaRepublic of Korea310 
AsiaTaiwan221 
AsiaMalaysia220 
AsiaVietnam160 
AsiaUnited Arab Emirates90 
AsiaIndia30 
AsiaPhilippines31 
AsiaNepal10 
AsiaSri Lanka10 
AsiaCambodia10 
OtherCases on an international conveyance Japan4540 
EuropeGermany160 
EuropeFrance121 
EuropeUnited Kingdom90 
EuropeItaly30 
EuropeSpain20 
EuropeRussia20 
EuropeSweden10 
EuropeFinland10 
EuropeBelgium10 
AmericaUnited States of America150 
AmericaCanada80 
OceaniaAustralia150 
AfricaEgypt10 
Total 733281873 

 

Ryc.1. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 18 lutego 2020 r.

Objawy zakażenia obejmowały gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.

Zgodnie z danymi WHO z dnia 12 lutego 2020, u 18 % potwierdzonych przypadków wystąpiła ciężka postać choroby. Wszystkie przypadki pochodziły z obszaru Chin.

Wirus przenosi się drogą kropelkową. RNA wirusa wykryto w kale u pacjenta z potwierdzonym zakażeniem, u którego wystąpiły objawami żołądkowo-jelitowe, dlatego nie można wykluczyć przeniesienia zakażenia drogą fekalno-oralną.

Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zakażeń.

W świetle aktualnie dostępnych informacji, ECDC uważa, iż obecnie istnieje wysokiego prawdopodobieństwo zakażenia wirusem obywateli UE/EOG i Wielkiej Brytanii zamieszkujących lub odwiedzających obszary, w  których podejrzewa się  utrzymującą się transmisję wirusa miedzy ludźmi.

Zalecenia dla osób podróżujących po Chinach:

  • unikanie miejsc publicznych, zatłoczonych,
  • bezwzględne unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego,
  • unikanie odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki,
  • unikanie kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami,
  • ścisłe przestrzeganie zasad higieny rąk – ręce myć często wodą z mydłem lub dezynfekować środkiem na bazie alkoholu,
  • przestrzeganie zasad higieny żywności – jeść tylko w pewnych miejscach, pić wodę konfekcjonowaną.

Koronawirus SARS-CoV-2 jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu.


INFORMACJA DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z CHIN

W ostatnich kilku tygodniach w Chinach oraz innych krajach (aktualna lista krajów dostępna na stronach: www.who.int, www.ecdc.europa.eu, www.gis.gov.pl) wystąpiły zachorowania z objawami: wysokiej temperatury ciała powyżej 380C, kaszlu, duszności i problemów z oddychaniem.

Jeśli byłeś w Chinach w ciągu ostatnich 14 dni, w przypadku zaobserwowania tych objawów u siebie bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do szpitala z oddziałem zakaźnym, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej w Chinach, podróżni powinni otrzymać szczepienia przeciw grypie, co najmniej dwa tygodnie przed podróżą, zgodnie z odpowiednimi zaleceniami krajowymi i międzynarodowymi.

Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

Instrukcja jak poprawnie i skutecznie myć ręce znajduje się poniżej.

mycie rak

 

Zasady postępowania w PODRÓŻY LOTNICZEJ oraz w portach lotniczych w związku z ryzykiem zawleczenia na obszar Polski nowego koronawirusa (SARS-CoV-2) [18 lutego 2020 r.]

Zasady postępowania w PODRÓŻY LOTNICZEJ oraz w portach lotniczych w związku z ryzykiem zawleczenia na obszar Polski nowego koronawirusa (SARS-CoV-2)
Główny Inspektorat Sanitarny, Warszawa, 18 lutego 2020 r.

I. Ogólne zasady postępowania podczas lotów międzynarodowych

  1. W przypadku lotów BEZPOŚREDNICH z Chin:
  1. Wszyscy pasażerowie samolotu

– otrzymują od personelu pokładowego ULOTKĘ informacyjną

ORAZ

– wypełniają czytelnie KARTĘ LOKALIZACJI PASAŻERA (podając w szczególności imię, nazwisko, numer miejsca zajmowanego w samolocie oraz numer telefonu kontaktowego oraz adres planowanego miejsca pobytu).

b. Personel pokładowy powinien pouczyć pasażerów o konieczności czytelnego wypełnienia karty lokalizacji pasażera.
c. Wypełnione Karty Lokalizacji Pasażera są zbierane, sprawdzane pod kątem czytelności i przeliczane przez personel pokładowy, a następnie przekazywane służbom lotniskowym razem z wypełnioną Ogólną Deklaracją Zdrowia, w której wskazuje się liczbę kart zebranych od pasażerów.

2. W przypadku lotów POŚREDNICH (którymi mogą podróżować osoby rozpoczynające swą podróż w Chinach):

  1. Podczas lotu międzynarodowego na lotnisko w Polsce personel prosi pasażerów, którzy w ciągu ostatnich 14 dni przebywali w Chinach o zgłoszenie im tego faktu.
  2. W przypadku zgłoszenia przez pasażera pobytu w Chinach, personel pokładowy pyta pasażera o stan zdrowia.
  3. W przypadku zgłoszenia przez jednego lub więcej pasażerów pobytu
    w Chinach, WSZYSCY pasażerowie samolotu otrzymują ulotki oraz Kartę Lokalizacji Pasażera, którą czytelnie wypełniają ((podając w szczególności imię, nazwisko, numer miejsca zajmowanego w samolocie oraz numer telefonu kontaktowego, adres planowanego miejsca pobytu ORAZ informację czy w ciągu ostatnich 14 dni przebywali w Chinach lub innych krajach uznanych za obszary utrzymującej się transmisji wirusa[1]).
  4. Personel pokładowy powinien pouczyć pasażerów o konieczności czytelnego wypełnienia Karty Lokalizacji Pasażera.
  5. Wypełnione Karty Lokalizacji Pasażera są zbierane, sprawdzane pod kątem czytelności, przeliczane przez personel pokładowy, a następnie przekazywane służbom lotniskowym razem z wypełnioną Ogólną Deklaracją Zdrowia, w której wskazuje się liczbę kart zebranych od pasażerów.

II. Postępowanie wobec osoby z gorączką, kaszlem lub dusznością, która przebywała w Chinach lub miała kontakt z osobą zakażoną nowym koronawirusem (SARS-CoV-2)

  1. Personel pokładowy samolotów oraz personel międzynarodowych portów lotniczych powinien zwracać szczególną uwagę na obecność na pokładzie samolotu oraz na terenie lotnisk osób gorączkujących i z dolegliwościami ze strony układu oddechowego, szczególnie, jeśli podróżują z Chin.
  2. Rekomenduje się, aby odpowiednie zapasy masek osłaniających nos i usta znajdowały się do ew. użycia na pokładach samolotów i w portach lotniczych, z przeznaczeniem dla pasażerów (w pierwszej kolejności podejrzanych o zachorowanie) oraz personelu pokładowego i lotniskowego, w razie podejrzenia, że na pokładzie lub na terenie lotniska może przebywać pasażer zakażony. Założenie maseczki przez osobę podejrzaną o zachorowanie ma na celu ograniczenie lub zniesienie aerolizacji (rozprzestrzeniania w powietrzu) potencjalnych patogenów podczas kaszlu, kichania lub rozmowy. Tym samym może zabezpieczyć innych pasażerów przed potencjalnym zakażeniem.
  3. W przypadku złego stanu zdrowia pasażera, którzy w ciągu ostatnich 14 dni przebywał w Chinach, personel przekazuje pacjentowi maseczkę do założenia na twarz. Maseczka powinna być zmienia minimum raz na 2 godziny. Maseczkę z twarzy pasażera zdejmuje personel pokładowy, po wcześniejszym założeniu rękawiczek ochronnych. Po zdjęciu maseczka a potem rękawiczki powinny zostać wyrzucone do worka przeznaczonego i opisanego jako „odpady medyczne zakaźne”. Po zdjęciu pasażerowi maseczki należy przekazać mu kolejną maseczkę, którą nałoży sobie na twarz. Niezwłocznie zdezynfekować ręce lub umyć je wodą
    z mydłem.
  4. W miarę możliwości, chorego pacjenta powinno się odizolować od reszty podróżnych (najlepiej w odległości 2 metrów). Personel pokładowy nie powinien mieć utrudnionego dostępu do chorego (pacjent powinien siedzieć od strony korytarza). Jeśli jest taka możliwość, miejsce uprzednio zajmowane przez chorego pasażera powinno pozostawać puste.
  5. Z personelu pokładowego, w miarę możliwości, powinna zostać wyznaczona osoba, która będzie się zajmować wyłącznie chorym pasażerem.

Podczas obsługi chorego, kontaktu z jego wydzielinami, dotykania powierzchni, z którymi miał kontakt chory, personel pokładowy powinien używać rękawiczek ochronnych. Rękawiczki powinny być zmieniane po zakończeniu każdej z wyżej wymienionych czynności i wyrzucane do worka na odpady medyczne zakaźne (worek czerwony, albo dedykowany do tego rodzaju odpadów).

  1. W przypadku gdy chory wraca z regionu objętego epidemią, ma gorączkę, uporczywy kaszel lub problemy z oddychaniem, obsługa może rozważyć dodatkowe środki ochrony osobistej w postaci maseczki, ochrony oczu i fartucha zabezpieczającego ubranie.
  2. W przypadku zaobserwowania objawów chorobowych/ złego/ pogorszonego stanu zdrowia u pasażera przed wejściem na pokład, powinno się dokonać konsultacji medycznej (nawet ponownej), a w przypadku wątpliwości co do stanu zdrowia wycofać pasażera z rejsu i przekazać służbie medycznej lotniska.
  3. O obecności osoby podejrzanej o zakażenie nowym koronawirusem (SARS-CoV-2) na pokładzie samolotu załoga ma obowiązek zawiadomić lotniskowy organ kontroli ruchu lotniczego oraz centrum operacyjne przewoźnika (OCC), które przekażą informacje odpowiednim władzom portowym, które to zawiadomią służby medyczne portu lotniczego, m.in. w celu ew. wezwania transportu medycznego i natychmiastowego powiadomienia odpowiedniej stacji sanitarno-epidemiologicznej, sprawującej nadzór nad portem lotniczym.
  4. Podczas lotu z pasażerem podejrzanym o zakażenie nowym koronawirusem (SARS-CoV-2), który wykazuje objawy chorobowe, należy wyznaczyć toaletę dedykowaną tylko dla niego i w miarę możliwości dokonywać jej bieżącej dezynfekcji, pamiętając o wszystkich powierzchniach, których mógł dotykać pasażer, również klamek.
  5. Przed opuszczeniem samolotu przez pasażerów, osoba podejrzana o zakażenie nowym koronawirusem (SARS-CoV-2) powinna mieć założoną maseczkę ochronną na twarz i zostać poproszona o przejście do pomieszczenia na lotnisku zapewniającego izolację od innych osób, nie związanych ze zdarzeniem. Tam należy poddać ją badaniu przez personel medyczny, który podejmie decyzję co do dalszego postępowania. Zasada ta dotyczy także osób, które podczas pobytu zagranicą miały kontakt z osobami podejrzanymi o zakażenie nowym koronawirusem (SARS-CoV-2).
  6. Personel kontaktujący się z chorym, powinien być zabezpieczony w środki ochrony indywidualnej jednorazowego użycia, przynajmniej rękawiczki i maseczki na twarz).
  7. Pozostali pasażerowie bez objawów chorobowych, w przypadku niemożności wypełnienia karty lokalizacji pasażera w samolocie, powinni zostać skierowani do osobnego pomieszczenia lub obszaru wydzielonego przez służby lotniskowe, gdzie będą mogli wypełnić deklaracje i udzielić informacji o aktualnym stanie zdrowia.
  8. Pasażer podejrzany o zakażenie/chory opuszcza pokład samolotu w pierwszej kolejności i poddawany jest ocenie medycznej.
  9. O poddaniu pasażerów nadzorowi epidemiologicznemu lub wprowadzeniu obowiązku kwarantanny decyduje właściwy dla portu lotniczego Państwowy Inspektor Sanitarny.
  10. Samolot w którym przebywała osoba z podejrzeniem nowym koronawirusem (SARS-CoV-2) powinien zostać być zdezynfekowany zgodnie z procedurami agentów obsługi naziemnej. Wyjątek stanowią przedmioty zanieczyszczone wydzielinami dróg oddechowych lub płynami ustrojowymi osoby podejrzanej o zakażenie nowym koronawirusem (SARS-CoV-2). Takie przedmioty i powierzchnie wymagają gruntownego czyszczenia i dezynfekcji środkami wirusobójczymi.
  11. Pomieszczenia lotniskowe, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie nowym koronawirusem (SARS-CoV-2) powinny być poddane dezynfekcji zgodnie z procedurami sprzątania i dezynfekcji pomieszczeń podmiotów wykonujących działalność leczniczą danego lotniska.
  12. Pasażerom przyjeżdżającym z Chin i krajów Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej, którzy w trakcie pobytu, w tych krajach nie mieli kontaktu z osobami podejrzanymi o zakażenie nowym koronawirusem (SARS-CoV-2) i u których nie występują objawy chorobowe w trakcie odprawy paszportowej należy wręczyć ulotkę informacyjną o treści:
INFORMACJA DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z CHIN

W ostatnich kilku tygodniach w Chinach oraz innych krajach (aktualna lista krajów dostępna na stronach: www.who.int, www.ecdc.europa.eu, www.gis.gov.pl ) wystąpiły zachorowania z objawami: gorączki, kaszlu, duszności i problemów z oddychaniem.

Jeśli byłeś w Chinach w ciągu ostatnich 14 dni, w przypadku zaobserwowania tych objawów u siebie bezzwłocznie telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do szpitala z oddziałem zakaźnym, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Główny Inspektor Sanitarny

III. Postępowanie personelu medycznego na lotnisku z osobą objawową
  1. Pacjent manifestujący objawy takie jak gorączka, kaszel lub duszność i spełniający kryteria przypadku podejrzanego[2] powinien być hospitalizowany w oddziale zakaźnym (obserwacyjno-zakaźnym), z zapewnieniem warunków izolacji oddechowej i ścisłego reżimu sanitarnego.
  2. Jeśli w mieście, w którym znajduje się lotnisko międzynarodowe i nie ma oddziału zakaźnego, należy skontaktować się z Centrum Powiadamiania Ratunkowego lub wojewódzkim wydziałem zarządzania kryzysowego i ustalić docelowe miejsce transportu pacjenta.
  3. W razie potrzeby konsultowania podejrzanych przypadków należy przede wszystkim wzywać telefonicznie, jako konsultantów, doświadczonych lekarzy chorób zakaźnych lub pulmonologów.
  4. Lekarz lub lekarz konsultant ustala następujący tryb postępowania:
  • w przypadku nie budzącym wątpliwości, że przypadek nie jest podejrzany o zakażenie nowym koronawirusem (SARS-CoV-2) odwołuje zastosowane zalecenia i ustala inny odpowiadający sytuacji tryb postępowania,
  • w przypadku budzącym podejrzenie decyduje o natychmiastowym transporcie do wytypowanego oddziału zakaźnego, celem hospitalizacji w warunkach izolacji oddechowej.
  1. Każdą informację o przypadku podejrzanym o zakażenie nowym koronawirusem (SARS-CoV-2) należy w trybie natychmiastowym zgłosić do właściwego, ze względu na miejsce podejrzenia, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego lub innego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
  2. Personel medyczny mający bezpośrednią styczność z osobą podejrzaną, w tym lekarze konsultujący, powinni być zabezpieczeni w środki ochrony indywidualnej jednorazowego użycia.
  3. Zalecane działania należy stosować odpowiednio w stosunku do osób przekraczających granicę RP, także na przejściach granicznych lądowych
    i morskich, jeśli z oceny ryzyka będzie wynikać, że mogą je przekraczać osoby powracające z krajów Azji, np. lądujący w portach lotniczych krajów ościennych.

[1] Informacje o krajach/regionach z utrzymującą się transmisją SARS-CoV-2 są dostępne pod linkiem:
https://www.ecdc.europa.eu/en/areas-presumed-ongoing-community-transmission-2019-ncov

[2] Zasady postępowania epidemiologicznego i medycznego w związku z ryzykiem zawleczenia na obszar Polski nowego koronawirusa (SARS-CoV-2) są dostępne pod linkiem:
https://gis.gov.pl/aktualnosci/zasady-postepowania-z-osobami-podejrzanymi-o-zakazenie-nowym-koronawirusem-2019-ncov/

Komunikat dla podróżujących (nr 25), 17 lutego 2020 r. (Opracowano na podstawie danych ECDC oraz WHO)

Zachorowania na COVID-19 (zapalenie płuc spowodowane nowym koronawirusem SARS-CoV-2) – aktualizacja

Aby ograniczyć epidemię, chińskie władze wdrożyły szereg nadzwyczajnych środków, takich jak odwołanie obchodów Nowego Roku Księżycowego oraz zamknięcie kin i parków rozrywki. Ponadto został zawieszony transport publiczny, lotnisko Wuhan Tianhe zostało zamknięte 23 stycznia, a rygorystyczne kontrole wyjazdowe zostały wprowadzone w wielu dużych miastach w prowincji Hubei. Na dzień 24 stycznia 2020 r. cały transport publiczny został zawieszony w co najmniej 10 miastach w pobliżu Wuhan, dotykając ponad 20,5 miliona ludzi. Chińscy touroperatorzy odwołali wszystkie wycieczki grupowe i czasowo wstrzymali sprzedaż biletów lotniczych i pakietów hotelowych. 26 stycznia władze zarządziły tymczasowy zakaz handlu dzikimi zwierzętami w całych Chinach.

Na obecny moment, nie zgłoszono przypadków zakażenia SARS-CoV-2 na pokładzie samolotu.

Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin i krajów Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej.

Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesiły rejsy do Chin, do odwołania.

Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 17 lutego 2020 r. odnotowano 71 333 potwierdzone przypadki COVID-19, w tym 1 775 zgonów (2,5%) (Tab.1). 17 przypadków zakażeń dotyczyło personelu medycznego.

Z 1 775 zgonów, 1 770 pochodziło z Chin. Jeden zgon zgłoszono w Hongkongu (Specjalny Region Administracyjny), jeden na Tajwanie, jeden na Filipinach, jeden w Japonii, oraz jeden we Francji.

Tab.1. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 17 lutego 2020 r.

ContinentCountry / Territory / AreaConfirmed casesDeaths Comments
AsiaChina706181771Including 58182 cases from Hubei povince
AsiaSingapore750 
AsiaJapan591 
AsiaThailand340 
AsiaRepublic of Korea300 
AsiaMalaysia220 
AsiaTaiwan201 
AsiaVietnam160 
AsiaUnited Arab Emirates90 
AsiaIndia30 
AsiaPhilippines31 
AsiaNepal10 
AsiaSri Lanka10 
AsiaCambodia10 
OtherCases on an international conveyance Japan3550 
EuropeGermany160 
EuropeFrance121 
EuropeUnited Kingdom90 
EuropeItaly30 
EuropeSpain20 
EuropeRussia20 
EuropeSweden10 
EuropeFinland10 
EuropeBelgium10 
AmericaUnited States of America150 
AmericaCanada80 
OceaniaAustralia150 
AfricaEgypt10 
Total 713331775 

 

 

Ryc.1. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 17 lutego 2020 r.

Objawy zakażenia obejmowały gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.

Zgodnie z danymi WHO z dnia 12 lutego 2020,  u 18 % potwierdzonych przypadków wystąpiła ciężka postać choroby. Wszystkie przypadki pochodziły z obszaru Chin.

Wirus przenosi się drogą kropelkową. RNA wirusa wykryto w kale u pacjenta z potwierdzonym zakażeniem, u którego wystąpiły objawami żołądkowo-jelitowe, dlatego nie można wykluczyć przeniesienia zakażenia drogą fekalno-oralną.

Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zakażeń.

W świetle aktualnie dostępnych informacji, ECDC uważa, iż obecnie istnieje wysokiego prawdopodobieństwo zakażenia wirusem obywateli UE/EOG i Wielkiej Brytanii zamieszkujących lub odwiedzających obszary, w  których podejrzewa się  utrzymującą się transmisję wirusa miedzy ludźmi.

Zalecenia dla osób podróżujących po Chinach:

  • unikanie miejsc publicznych, zatłoczonych,
  • bezwzględne unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego,
  • unikanie odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki,
  • unikanie kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami,
  • ścisłe przestrzeganie zasad higieny rąk – ręce myć często wodą z mydłem lub dezynfekować środkiem na bazie alkoholu,
  • przestrzeganie zasad higieny żywności – jeść tylko w pewnych miejscach, pić wodę konfekcjonowaną.

Koronawirus SARS-CoV-2 jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu.


INFORMACJA DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z CHIN

W ostatnich kilku tygodniach w Chinach oraz innych krajach (aktualna lista krajów dostępna na stronach: www.who.intwww.ecdc.europa.eu, www.gis.gov.pl) wystąpiły zachorowania z objawami: wysokiej temperatury ciała powyżej 380C, kaszlu, duszności i problemów z oddychaniem.

Jeśli byłeś w Chinach w ciągu ostatnich 14 dni, w przypadku zaobserwowania tych objawów u siebie bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do szpitala z oddziałem zakaźnym, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej w Chinach, podróżni powinni otrzymać szczepienia przeciw grypie co najmniej dwa tygodnie przed podróżą, zgodnie z odpowiednimi zaleceniami krajowymi i międzynarodowymi.

Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

Instrukcja jak poprawnie i skutecznie myć ręce znajduje się poniżej.

mycie rak

Zasady postępowania epidemiologicznego i medycznego w związku z ryzykiem zawleczenia na obszar Polski nowego koronawirusa (SARS-CoV-2). Aktualizacja na dzień 14 lutego 2020 r.

Zasady postępowania epidemiologicznego i medycznego w związku z ryzykiem zawleczenia na obszar Polski nowego koronawirusa (SARS-CoV-2) Aktualizacja* na dzień 14 lutego 2020 r.

I. Kryteria kwalifikacji do dalszego postępowania: (1) osób potencjalnie narażonych w związku z powrotem z obszarów utrzymującej się transmisji wirusa LUB (2) osób ze styczności z zakażonym

Postępowaniu podlega osoba, która spełnia kryteria kliniczne ORAZ kryteria epidemiologiczne:

Kryteria kliniczne

Każda osoba u której wystąpił co najmniej jeden z wymienionych objawów ostrej infekcji układu oddechowego:

– gorączka

– kaszel

– duszność

Kryteria epidemiologiczne

Każda osoba, która  w okresie 14 dni przed wystąpieniem objawów spełniała
co najmniej jedno z następujących kryteriów:

– podróżowała/przebywała w regionie, w którym podejrzewa się  utrzymującą się transmisję SARS-CoV-2[1]

– miała bliski kontakt[2] z osobą, u której stwierdzono zakażenie SARS-CoV-2 (kontakt z przypadkiem potwierdzonym[3] lub przypadkiem prawdopodobnym[4])

– pracowała lub przebywała jako odwiedzający[5] w jednostce opieki zdrowotnej,
w której leczono pacjentów zakażonych SARS-CoV-2

II.  Algorytm kwalifikacji osób do postępowania epidemiologicznego oraz medycznego (nie obejmuje ustawowej kwarantanny stosowanej na podstawie art. 35 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi):

III. Ogólne zasady postępowania medycznego w przypadku podejrzenia zakażenia nowym koronawirusem (SARS-CoV-2):

  1. Pacjent manifestujący objawy powinien być hospitalizowany w oddziale zakaźnym (obserwacyjno-zakaźnym) z zapewnieniem warunków izolacji oddechowej i ścisłego reżimu sanitarnego.
  2. Każdą informację o stwierdzonym przypadku, podejrzanym o zakażenie
    2019-nCoV należy w trybie natychmiastowym zgłosić do właściwego, ze względu na miejsce podejrzenia, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego lub innego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
  1. Personel medyczny mający bezpośrednią styczność z osobą podejrzaną, w tym lekarze konsultujący, powinni być zabezpieczeni w środki ochrony indywidualnej jednorazowego użycia.

 

Główny Inspektor Sanitarny

 

*Aktualizacja przygotowana na podstawie danych ECDC

[1] Informacje o krajach/regionach z utrzymującą się transmisją SARS-CoV-2 są dostępne pod linkiem: https://www.ecdc.europa.eu/en/areas-presumed-ongoing-community-transmission-2019-ncov

[2] Bliski kontakt jest definiowany jako narażenie personelu w jednostkach opieki zdrowotnej w związku z opieką nad chorymi  z SARS-CoV-2, zamieszkiwanie z pacjentem COVID19, praca w bliskiej odległości, przebywanie w tej samej klasie szkolnej z pacjentem COVID19, podróżowanie wspólnie z pacjentem COVID19 dowolnym środkiem transportu

[3] Przypadek potwierdzony (kryteria laboratoryjne):

wykrycie kwasu nukleinowego SARS-CoV-2 z materiału klinicznego  potwierdzone badaniem molekularnym ukierunkowanym na inny obszar genomu wirusa.

[4] Przypadek prawdopodobny (kryteria laboratoryjne) co najmniej jedno z następujących kryteriów:

– dodatni wynik testu w kierunku obecności koronawirusów (pan-coronavirus test),

– niejednoznaczny wynik badania wykrywającego kwas nukleinowy SARS-CoV-2.

[5] na obecnym etapie dotyczy to przede wszystkim zagranicznych jednostek opieki zdrowotnej w których hospitalizowano osoby z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2.

Komunikat dla podróżujących nr 24 Warszawa, 14 lutego 2020 r. (Opracowano na podstawie danych ECDC oraz WHO)

Zachorowania na COVID-19  (zapalenie płuc spowodowane nowym koronawirusem SARS-CoV-2) – aktualizacja

Aby ograniczyć epidemię, chińskie władze wdrożyły szereg nadzwyczajnych środków, takich jak odwołanie obchodów Nowego Roku Księżycowego oraz zamknięcie kin i parków rozrywki. Ponadto został zawieszony transport publiczny, lotnisko Wuhan Tianhe zostało zamknięte 23 stycznia, a rygorystyczne kontrole wyjazdowe zostały wprowadzone w wielu dużych miastach w prowincji Hubei. Na dzień 24 stycznia 2020 r. cały transport publiczny został zawieszony w co najmniej 10 miastach w pobliżu Wuhan, dotykając ponad 20,5 miliona ludzi. Chińscy touroperatorzy odwołali wszystkie wycieczki grupowe i czasowo wstrzymali sprzedaż biletów lotniczych i pakietów hotelowych. 26 stycznia władze zarządziły tymczasowy zakaz handlu dzikimi zwierzętami w całych Chinach.

Na obecny moment, nie zgłoszono przypadków zakażenia SARS-CoV-2 na pokładzie samolotu.

Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin i krajów Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej.

Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesiły rejsy do Chin, do odwołania.

Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 14 lutego 2020 r. odnotowano 64 544 potwierdzone przypadki COVID-19, w tym 1 383 zgony (2,1%) (Tab.1).
17 przypadków zakażeń dotyczyło personelu medycznego.

Z 1 383 zgonów, 1 380  pochodziło z Chin. Jeden zgon zgłoszono w Hongkongu (Specjalny Region Administracyjny), jeden na Filipinach oraz jeden w Japonii.

Tab.1. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 14 lutego 2020 r.

ContinentCountry / Territory / AreaConfirmed casesDeaths Comments
AsiaChina640211381Including 51986 cases from Hubei povince
AsiaSingapore580 
AsiaThailand330 
AsiaJapan301 
AsiaRepublic of Korea280 
AsiaMalaysia190 
AsiaTaiwan180 
AsiaVietnam160 
AsiaUnited Arab Emirates80 
AsiaIndia30 
AsiaPhilippines31 
AsiaNepal10 
AsiaSri Lanka10 
AsiaCambodia10 
OtherCases on an international conveyance Japan2210 
EuropeGermany160 
EuropeFrance110 
EuropeUnited Kingdom90 
EuropeItaly30 
EuropeSpain20 
EuropeRussia20 
EuropeSweden10 
EuropeFinland10 
EuropeBelgium10 
AmericaUnited States of America150 
AmericaCanada70 
OceaniaAustralia150 
Total 645441383 

Ryc.1. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 14 lutego 2020 r.

Objawy zakażenia obejmowały gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.

Zgodnie z danymi WHO z dnia 12 lutego 2020,  u 18 % potwierdzonych przypadków wystąpiła ciężka postać choroby. Wszystkie przypadki pochodziły z obszaru Chin.

Wirus przenosi się drogą kropelkową. RNA wirusa wykryto w kale u pacjenta z potwierdzonym zakażeniem, u którego wystąpiły objawami żołądkowo-jelitowe, dlatego nie można wykluczyć przeniesienia zakażenia drogą fekalno-oralną.

Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zakażeń.

W świetle aktualnie dostępnych informacji, ECDC uważa, iż obecnie istnieje wysokiego prawdopodobieństwo zakażenia wirusem obywateli UE/EOG i Wielkiej Brytanii zamieszkujących lub odwiedzających obszary, w  których podejrzewa się  utrzymującą się transmisję wirusa miedzy ludźmi.

Zalecenia dla osób podróżujących po Chinach:

  • unikanie miejsc publicznych, zatłoczonych,
  • bezwzględne unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego,
  • unikanie odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki,
  • unikanie kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami,
  • ścisłe przestrzeganie zasad higieny rąk – ręce myć często wodą z mydłem lub dezynfekować środkiem na bazie alkoholu,
  • przestrzeganie zasad higieny żywności – jeść tylko w pewnych miejscach, pić wodę konfekcjonowaną.

Koronawirus SARS-CoV-2 jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu.

 

INFORMACJA DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z CHIN

W ostatnich kilku tygodniach w Chinach oraz innych krajach (aktualna lista krajów dostępna na stronach: www.who.intwww.ecdc.europa.eu, www.gis.gov.pl) wystąpiły zachorowania z objawami: wysokiej temperatury ciała powyżej 380C, kaszlu, duszności i problemów z oddychaniem.

Jeśli byłeś w Chinach w ciągu ostatnich 14 dni, w przypadku zaobserwowania tych objawów u siebie bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do szpitala z oddziałem zakaźnym, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej w Chinach, podróżni powinni otrzymać szczepienia przeciw grypie co najmniej dwa tygodnie przed podróżą, zgodnie z odpowiednimi zaleceniami krajowymi i międzynarodowymi.

Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

Instrukcja jak poprawnie i skutecznie myć ręce znajduje się poniżej.

SARS-CoV-2 – informacje

Od 31 grudnia 2019 roku do 13 lutego 2020 roku odnotowano 60 330 laboratoryjnie potwierdzonych przypadków zarażenia wirusem SARS-CoV-2 i 1369 zgonów.

 

 

ŚWIAT

  • Podczas konferencji prasowej Światowej Organizacji Zdrowia, która odbyła się 12 lutego, Dyrektor Generalny zwrócił uwagę na stabilizującą się liczbę nowo zgłoszonych, potwierdzonych przypadków zarażenia SARS-CoV-2 w Chinach. Podkreślił, że trend ten należy interpretować z ogromną ostrożnością, ponieważ dalszy przebieg epidemii jest wciąż nieprzewidywalny[1]. Liczba państw zgłaszających przypadki COVID-19 nie wzrosła od 4 lutego. Według stanu aktualnego na dzień 12 lutego 3 statkom wycieczkowym odmówiono wejścia do portu lub opóźniono ich odprawę portową, często bez przeprowadzenia opartej na dowodach oceny ryzyka. WHO razem z Międzynarodową Organizacją Morską (IMO) planują wydać komunikat o respektowanie Prawa Wolności Ruchu (free pratique[2]). Dyrektor Generalny zapewnił o pozostawaniu w kontakcie z IMO, Cruise Lines International Association oraz głównymi operatorami statków wycieczkowych. Kambodża, do której portu wpłynie 13 lutego statek Westerdam, została podana za przykład międzynarodowej solidarności, do której wzywa WHO. Wcześniej zgody na zawinięcie statku do portu odmówiono w Japonii, Tajwanie, Guam, Filipinach i Tajlandii.
  • Światowy Związek Pocztowy, główne międzynarodowe forum współpracy między operatorami pocztowymi, zwrócił uwagę na fakt, że zawieszenie lotów do Chin związane z SARS-CoV-2 wpływa na usługi pocztowe na całym świecie.

 

EUROPA

  • Według oceny ECDC ryzyko zarażenia się SARS-CoV-2 dla populacji UE/EOG i Wielkiej Brytanii w Europie jest niskie.
  • Przeprowadzono ocenę przygotowania laboratoriów w państwach UE/EOG, w tym możliwości diagnostyczne w związku z epidemią COVID-19. Jej wyniki przedstawiono w artykule pt.:”Laboratory readiness and response for novel coronavirus (2019-nCoV) in expert laboratories in 30 EU/EEA countries, January 2020” dostępnym pod adresem: https://eurosurveillance.org/content/10.2807/1560-7917.ES.2020.25.6.2000082
  • 13 lutego o godz. 10:00 w związku z epidemią COVID-19 w Brukseli odbyło się spotkanie Rady ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Ochrony Konsumentów pod przewodnictwem chorwackiego Ministra Zdrowia, Vili Beroša.
    • Komisarz ds. zdrowia, Stella Kyriakidou, powiedziała, że podejście państw członkowskich UE musi być skoordynowane, zgodne, oparte na faktach i spójne z zaleceniami WHO. Poinformowała, że 12 lutego stworzono protokół wymiany informacji fachowej.
    • Komisarz ds. zarządzania kryzysowego, Janez Lenarcic, podkreślił, że koordynacja działań jest kwestią zdrowia publicznego, która wymaga spójnej odpowiedzi i stworzenia miejsca do zgromadzenia różnych polityk. Stworzono Komitet Koordynacji Kryzysowej, aby zapewnić ponadsektorową kooperację. Do podjętych działań w ramach obrony cywilnej należała koordynacja repatriacji z Wuhan ponad 900 osób, z czego 600 było obywatelami państw UE. Koszty transportu były w 75% współfinansowane. Lenarcic zwrócił uwagę na 3 kwestie w kontekście epidemii COVID-19:
      • potrzeby wewnątrzunijne – wspólne zamówienia,
      • wspieranie Chin,
      • pomoc innym państwom.
    • Według badań przytoczonych przez włoskiego ministra zdrowia, Roberta Speranzę, ok. 25% osób z COVID-19 może wymagać wspomagania oddychania. Minister poinformował o zastosowaniu we Włoszech zasady pełnej ostrożności – zawieszono wszystkie połączenia lotnicze z Chinami, a na granicach prowadzone są surowe kontrole. Zwrócił uwagę na odpowiedzialność za sytuację w Afryce.
    • Salvador Illa Roca, hiszpański minister zdrowia, zapewnił, że jest gotowy podjąć skoordynowane działania, popiera inicjatywę na rzecz zrównoważonych polityk zapobiegających delokalizacji substancji czynnych, aby zapewnić dostępność leków wewnątrz UE.
    • Minister spraw społecznych i zdrowia publicznego Belgii, Maggie de Block, podkreśliła konieczność podejmowania działań proporcjonalnych do zagrożenia, opartych na faktach i zwalczania rasizmu.
    • Minister solidarności i zdrowia Francji, Agnes Buzyn, zwróciła uwagę na znaczenie posiadania aktualnych danych, które można modelować, harmonizację procedur w portach lotniczych (zwłaszcza dot. osób przybywających). Powiedziała, że w tym zakresie nie powinno być licytowania się między państwami. Padła propozycja, aby Komisja Europejska wskazała sektory, które mogą ucierpieć w związku z przerwami w dostawach z Chin. Należy przewidzieć przerwy w dostawach leków. Komisja mogłaby konsolidować dane i koordynować działania solidarnościowe. Minister zaproponowała, aby państwa przeanalizowały sytuację i poinformowały o posiadanych zapasach leków.
    • Minister zdrowia Niemiec, Jens Spahn, powiedział, że Niemcom udało się powstrzymać rozwój epidemii w Europie. Zadał pytanie czy ECDC potrzebuje więcej środków finansowych lub osobowych, aby skuteczniej odpowiadać na zagrożenie epidemią. Postulował o udostępnienie budżetu europejskiego Światowej Organizacji Zdrowia.
    • Minister zdrowia Słowenii, Aleš Šabeder, zaproponował stworzenie wspólnego, unijnego laboratorium, które mogłoby szybko reagować w podobnych do obecnej sytuacjach w przyszłości. Ponadto wnioskował o wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw produkujących leki na terenie UE.
    • Minister zdrowia Czech, Adam Vojtech, poinformował o przekazaniu 400 000 euro w celu zwalczania epidemii w Chinach, z czego połowa była przeznaczona na realizowanie planu WHO, a reszta – na środki ochrony osobistej. Wnioskował o zapewnienie odpowiedniej motywacji do produkcji leków w UE.
    • Minister spraw społecznych Estonii, Tanel Kiik, zwrócił uwagę na potrzebę unikania sprzecznych informacji, aby nie tworzyć nieporozumień w społeczeństwie. Minister nie uważa COVID-19 za zagrożenie dla Estonii, gdzie nie wprowadzono ograniczeń w handlu i podróży, ani punktów kontroli na lotniskach.
    • Minister zdrowia Finlandii, Krista Kiuru, poinformowała o zachowaniu pełnego potencjału gotowości. Chiński turysta w Laponii, u którego potwierdzono COVID-19 wyzdrowiał i wrócił do Chin bez dalszej transmisji choroby.
    • Minister zdrowia Szwecji, Lena Hallengren, podziękowała za koordynację między państwami członkowskimi a Unią Europejską. Zwróciła uwagę na potrzebę wzmocnienia krajowych systemów opieki zdrowotnej i gotowość, aby stawić czoło pojawiającym się zagrożeniom. Zauważyła, że wysiłki branży farmaceutycznej na rzecz obcięcia kosztów doprowadziły do kruchości łańcucha dystrybucji leków. Zadała pytanie – jak Unia Europejska może odpowiedzieć na problemy w ramach wyspecjalizowanych łańcuchów produkcji?
    • Luksemburska minister zdrowia, Paulette Lenert, podziękowała Holandii i Niemcom za współpracę. Zwróciła uwagę na potrzebę poprawy komunikacji ze społeczeństwem, przekazywania informacji opartych na danych naukowych, zapobiegania panice, walki z dezinformacją, która rozwija się w sieciach społecznościowych. Potępiła niegodne czyny wobec chińskich obywateli. Poinformowała, że na terenie Luksemburga nie ma fabryk farmaceutycznych, państwo zależy od państw trzecich, jest bardzo narażony na przerwy w dostawach. Zaapelowała, aby wzmocnić system dostaw środków ochrony osobistej i wyrobów farmaceutycznych.
    • Minister zdrowia Irlandii, Simon Harris, poinformował o uruchomieniu systemu alarmowego, który koordynuje prace Ministerstwa Zdrowia (MZ) i służb opieki zdrowotnej w kraju. Powołano grupę doradczą w MZ, złożoną z ekspertów. MZ stoi na czele kryzysowej koordynacji rządowej. Stosowne informacje przekazywane są służbom zdrowotnym, w tym lekarzom pierwszego kontaktu. MZ wspólnie z innymi resortami śledzi rozwój epidemii. Minister postulował, aby państwa członkowskie ujednoliciły podejście do postępowania w epidemii oraz aby Komisja Europejska rozsyłała państwom najaktualniejsze informacje naukowe.

FRANCJA

Francuskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że dwie z jedenastu hospitalizowanych osób z powodu COVID-19 zostały wyleczone i wypisane ze szpitala 12 lutego. Była to para trzydziestolatków z Chin.

 

HISZPANIA

Oświadczenia hiszpańskich i katalońskich organów ds. zdrowia o braku przeciwskazań ze strony zdrowia publicznego do udziału w targach telekomunikacyjnych w Barcelonie nie przekonały potencjalnych uczestników. Z uwagi na rosnącą liczbę wycofujących się firm w obawie o bezpieczeństwo pracowników GSM Association odwołała Mobile World Congress.

 

JAPONIA

13 lutego odnotowano pierwszy zgon z powodu COVID-19 w Japonii. Była to 80-letnia kobieta z prefektury Kanagawa, która graniczy z Tokio.

 

[1] Według danych z 13 lutego liczba zgonów w Chinach z powodu COVID-19 wzrosła o 242 osoby.

[2] free pratique oznacza pozwolenie na wejście statku do portu, wprowadzenie lub wysadzenie osób, rozładunek lub załadunek; pozwolenie wydawane statkom lotniczym po wylądowaniu na wprowadzenie lub wysadzenie osób, rozładunek lub załadunek; pozwolenie wydawane pojazdom transportu lądowego po przyjeździe, na wprowadzenie lub wysadzenie osób, rozładunek lub załadunek

Komunikat dla podróżujących (nr 23), 13 lutego 2020 r. (Opracowano na podstawie danych ECDC oraz WHO)

Aby ograniczyć epidemię, chińskie władze wdrożyły szereg nadzwyczajnych środków, takich jak odwołanie obchodów Nowego Roku Księżycowego oraz zamknięcie kin i parków rozrywki. Ponadto został zawieszony transport publiczny, lotnisko Wuhan Tianhe zostało zamknięte 23 stycznia, a rygorystyczne kontrole wyjazdowe zostały wprowadzone w wielu dużych miastach w prowincji Hubei. Na dzień 24 stycznia 2020 r. cały transport publiczny został zawieszony w co najmniej 10 miastach w pobliżu Wuhan, dotykając ponad 20,5 miliona ludzi. Chińscy touroperatorzy odwołali wszystkie wycieczki grupowe i czasowo wstrzymali sprzedaż biletów lotniczych i pakietów hotelowych. 26 stycznia władze zarządziły tymczasowy zakaz handlu dzikimi zwierzętami w całych Chinach.

Na obecny moment, nie zgłoszono przypadków zakażenia SARS-CoV-2 na pokładzie samolotu.

Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin i krajów Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej.

Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesiły rejsy do Chin, do odwołania.

Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 13 lutego 2020 r. odnotowano 60 330 laboratoryjnie potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym 1 369 zgonów (2,3%) (Tab.1). 17 przypadków zakażeń dotyczyło personelu medycznego.

Z 1 369 zgonów, 1 368  pochodziło z Chin: Hubei (1 310), Henan (10), Heilongjiang (9), Anhui (5), Hainan (4), Pekin (3), Chongqing (3), Tianjin (3), Hebei (3), Gansu (2), Guangdong (2), Guangxi (2), Hunan (2), Shandong (2), Guizhou (1), Jiangxi (1), Jilin (1), Shanghai (1), Sichuan (1), Liaoning (1), Xinjiang (1);

Jeden zgon zgłoszono w Hongkongu (Specjalny Region Administracyjny), oraz jeden na Filipinach.

Tab.1. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 13 lutego 2020 r.

Continent Country / Territory / AreaConfirmed casesDeathsComments
AsiaChina598651368Including 48206 cases from Hubei povince
AsiaSingapore500 
AsiaThailand330 
AsiaJapan290 
AsiaRepublic of Korea280 
AsiaTaiwan180 
AsiaMalaysia180 
AsiaVietnam160 
AsiaUnited Arab Emirates80 
AsiaIndia30 
AsiaPhilippines31 
AsiaNepal10 
AsiaSri Lanka10 
AsiaCambodia10 
OtherCases on an international conveyance Japan1740 
EuropeGermany160 
EuropeFrance110 
EuropeUnited Kingdom90 
EuropeItaly30 
EuropeSpain20 
EuropeRussia20 
EuropeSweden10 
EuropeFinland10 
EuropeBelgium10 
AmericaUnited States of America140 
AmericaCanada70 
OceaniaAustralia150 
Total 60 3301 369 

 

Ryc.1. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 13 lutego 2020 r.

mapa 13-02

Objawy zakażenia obejmowały gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.

Zgodnie z danymi WHO z dnia 12 lutego 2020,  u 18 % potwierdzonych przypadków wystąpiła ciężka postać choroby. Wszystkie przypadki pochodzą z obszaru Chin.

Wirus przenosi się drogą kropelkową. RNA wirusa wykryto w kale u pacjenta z potwierdzonym zakażeniem, u którego wystąpiły objawami żołądkowo-jelitowe, dlatego nie można wykluczyć przeniesienia zakażenia drogą fekalno-oralną.

Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zakażeń.

W świetle aktualnie dostępnych informacji, ECDC uważa, iż obecnie istnieje wysokiego prawdopodobieństwo zakażenia wirusem obywateli UE/EOG i Wielkiej Brytanii zamieszkujących lub odwiedzających obszary, w  których podejrzewa się  utrzymującą się transmisję wirusa miedzy ludźmi.

Zalecenia dla osób podróżujących po Chinach:

  • unikanie miejsc publicznych, zatłoczonych,
  • bezwzględne unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego,
  • unikanie odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki,
  • unikanie kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami,
  • ścisłe przestrzeganie zasad higieny rąk – ręce myć często wodą z mydłem lub dezynfekować środkiem na bazie alkoholu,
  • przestrzeganie zasad higieny żywności – jeść tylko w pewnych miejscach, pić wodę konfekcjonowaną.

Koronawirus SARS-CoV-2 jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu.


INFORMACJA DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z CHIN

W ostatnich kilku tygodniach w Chinach oraz innych krajach (aktualna lista krajów dostępna na stronach: www.who.intwww.ecdc.europa.eu, www.gis.gov.pl) wystąpiły zachorowania z objawami: wysokiej temperatury ciała powyżej 380C, kaszlu, duszności i problemów z oddychaniem.

Jeśli byłeś w Chinach w ciągu ostatnich 14 dni, w przypadku zaobserwowania tych objawów u siebie bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do szpitala z oddziałem zakaźnym, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej w Chinach, podróżni powinni otrzymać szczepienia przeciw grypie co najmniej dwa tygodnie przed podróżą, zgodnie z odpowiednimi zaleceniami krajowymi i międzynarodowymi.

Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

Instrukcja jak poprawnie i skutecznie myć ręce znajduje się poniżej.

mycie rak

Komunikat dla podróżujących (nr 22), 12 lutego 2020 r. (Opracowano na podstawie danych ECDC oraz WHO)

Zachorowania na COVID-19 (zapalenie płuc spowodowane nowym koronawirusem SARS-CoV-2) – aktualizacja

Aby ograniczyć epidemię, chińskie władze wdrożyły szereg nadzwyczajnych środków, takich jak odwołanie obchodów Nowego Roku Księżycowego oraz zamknięcie kin i parków rozrywki. Ponadto został zawieszony transport publiczny, lotnisko Wuhan Tianhe zostało zamknięte 23 stycznia, a rygorystyczne kontrole wyjazdowe zostały wprowadzone w wielu dużych miastach w prowincji Hubei. Na dzień 24 stycznia 2020 r. cały transport publiczny został zawieszony w co najmniej 10 miastach w pobliżu Wuhan, dotykając ponad 20,5 miliona ludzi. Chińscy touroperatorzy odwołali wszystkie wycieczki grupowe i czasowo wstrzymali sprzedaż biletów lotniczych i pakietów hotelowych. 26 stycznia władze zarządziły tymczasowy zakaz handlu dzikimi zwierzętami w całych Chinach.

Na obecny moment, nie zgłoszono przypadków zakażenia SARS-CoV-2 na pokładzie samolotu.

Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin i krajów Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej.

Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesiły rejsy do Chin, do odwołania.

Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 12 lutego 2020 r. odnotowano 45 179 laboratoryjnie potwierdzonych przypadków zakażeń SARS-CoV-2, w tym 1 115 zgonów (2,5%) (Tab.1).
17 przypadków zakażeń dotyczyło personelu medycznego.

Z 1 115  zgonów, 1 113 pochodziło z Chin: Hubei (1068), Heilongjiang (8), Henan (8),  Anhui (4), Pekin (3), Chongqing (3), Hainan (3), Gansu (2), Hebei (2), Hunan (2), Tianjin (2), Guangdong (1), Guangxi Zhuangzu (1), Guizhou (1), Jiangxi (1), Jilin (1), Shandong (1), Shanghai (1), Sichuan (1).

Jeden zgon zgłoszono w Hongkongu (Specjalny Region Administracyjny), oraz jeden na Filipinach.

Tab.1. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 12 lutego 2020 r.

ContinentCountry / Territory / AreaConfirmed casesDeathsComments
AsiaChina44 7241 114Including 33366 cases from Hubei povince
AsiaSingapore470 
AsiaThailand330 
AsiaRepublic of Korea280 
AsiaJapan250 
AsiaTaiwan180 
AsiaMalaysia180 
AsiaVietnam150 
AsiaUnited Arab Emirates80 
AsiaIndia30 
AsiaPhilippines31 
AsiaNepal10 
AsiaSri Lanka10 
AsiaCambodia10 
OtherCases on an international conveyance Japan1740 
EuropeGermany160 
EuropeFrance110 
EuropeUnited Kingdom80 
EuropeItaly30 
EuropeSpain20 
EuropeRussia20 
EuropeSweden10 
EuropeFinland10 
EuropeBelgium10 
AmericaUnited States of America130 
AmericaCanada70 
OceaniaAustralia150 
Total 45 1791 115 

 

Ryc.1. Geograficzna dystrybucja przypadków COVID-19 w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 12 lutego 2020 r

Objawy zakażenia obejmowały gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.

Zgodnie z danymi WHO z dnia 11 lutego 2020,  u 17 % potwierdzonych laboratoryjnie przypadków wystąpiła ciężka postać choroby. Wszystkie przypadki pochodzą z obszaru Chin.

Wirus przenosi się drogą kropelkową. RNA wirusa wykryto w kale u pacjenta z potwierdzonym zakażeniem, u którego wystąpiły objawami żołądkowo-jelitowe, dlatego nie można wykluczyć przeniesienia zakażenia drogą fekalno-oralną.

Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zakażeń.

W świetle aktualnie dostępnych informacji, ECDC uważa, iż obecnie istnieje wysokie prawdopodobieństwo zarażenia obywateli UE/EOG zamieszkujących lub odwiedzających prowincję Hubei w Chinach.

Prawdopodobieństwo zakażenia obywateli UE/EOG w innych prowincjach chińskich i innych miejscach, w których zgłoszono przypadki, jest umiarkowane i będzie rosnąć.

Zalecenia dla osób podróżujących po Chinach:

  • unikanie miejsc publicznych, zatłoczonych,
  • bezwzględne unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego,
  • unikanie odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki,
  • unikanie kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami,
  • ścisłe przestrzeganie zasad higieny rąk – ręce myć często wodą z mydłem lub dezynfekować środkiem na bazie alkoholu,
  • przestrzeganie zasad higieny żywności – jeść tylko w pewnych miejscach, pić wodę konfekcjonowaną.

 

Koronawirus SARS-CoV-2 jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu.

 

INFORMACJA DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z CHIN

W ostatnich kilku tygodniach w Chinach oraz innych krajach (aktualna lista krajów dostępna na stronach: www.who.int, www.ecdc.europa.eu, www.gis.gov.pl) wystąpiły zachorowania
z objawami: wysokiej temperatury ciała powyżej 380C, kaszlu, duszności i problemów
z oddychaniem.

Jeśli byłeś w Chinach w ciągu ostatnich 14 dni, w przypadku zaobserwowania tych objawów
u siebie bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się
do szpitala z oddziałem zakaźnym, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej w Chinach, podróżni powinni otrzymać szczepienia przeciw grypie co najmniej dwa tygodnie przed podróżą, zgodnie z odpowiednimi zaleceniami krajowymi i międzynarodowymi.

Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

Instrukcja jak poprawnie i skutecznie myć ręce znajduje się poniżej.

Komunikat dla podróżujących (nr 21), 11 lutego 2020 r. (Opracowano na podstawie danych ECDC oraz WHO)

Zachorowania na zapalenie płuc spowodowane nowym koronawirusem 2019-nCoV – aktualizacja

Aby ograniczyć epidemię, chińskie władze wdrożyły szereg nadzwyczajnych środków, takich jak odwołanie obchodów Nowego Roku Księżycowego oraz zamknięcie kin i parków rozrywki. Ponadto został zawieszony transport publiczny, lotnisko Wuhan Tianhe zostało zamknięte 23 stycznia, a rygorystyczne kontrole wyjazdowe zostały wprowadzone w wielu dużych miastach w prowincji Hubei. Na dzień 24 stycznia 2020 r. cały transport publiczny został zawieszony w co najmniej 10 miastach w pobliżu Wuhan, dotykając ponad 20,5 miliona ludzi. Chińscy touroperatorzy odwołali wszystkie wycieczki grupowe i czasowo wstrzymali sprzedaż biletów lotniczych i pakietów hotelowych. 26 stycznia władze zarządziły tymczasowy zakaz handlu dzikimi zwierzętami w całych Chinach.

Na obecny moment, nie zgłoszono przypadków zakażenia 2019-nCoV na pokładzie samolotu.

Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin i krajów Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej.

Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesiły rejsy do Chin, do odwołania.

Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 11 lutego 2020 r. odnotowano 43 118   laboratoryjnie potwierdzonych przypadków zakażeń 2019-nCoV, w tym 1 018 zgonów (2,4%) (Tab.1). 17 przypadków zakażeń dotyczyło personelu medycznego.

Z 1 018  zgonów, 1 016 pochodziło z Chin: Hubei (974), Heilongjiang (8), Henan (7), Anhui (4), Pekin (3), Hainan (3), Chongqing (2), Hebei (2), Gansu (2), Tianjin (2), Guangdong (1), Guangxi (1), Guizhou (1), Hunan (1), Jiangxi (1), Jilin (1), Shandong (1), Szanghaj (1), Sichuan (1).

Jeden zgon zgłoszono w Hongkongu (Specjalny Region Administracyjny), oraz jeden na Filipinach.

Tab.1. Geograficzna dystrybucja przypadków 2019-nCoV w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 11 lutego 2020 r.

ContinentCountry / Territory / AreaConfirmed casesDeathsComments
AsiaChina427061017Including 31728 cases from Hubei povince
AsiaSingapore450 
AsiaThailand320 
AsiaRepublic of Korea280 
AsiaJapan260 
AsiaTaiwan180 
AsiaMalaysia180 
AsiaVietnam150 
AsiaUnited Arab Emirates80 
AsiaIndia30 
AsiaPhilippines31 
AsiaNepal10 
AsiaSri Lanka10 
AsiaCambodia10 
OtherCases on an international conveyance Japan1350 
EuropeGermany140 
EuropeFrance110 
EuropeUnited Kingdom80 
EuropeItaly30 
EuropeSpain20 
EuropeRussia20 
EuropeSweden10 
EuropeFinland10 
EuropeBelgium10 
AmericaUnited States of America130 
AmericaCanada70 
OceaniaAustralia150 
Total 43 1181018 

 

Ryc.1. Geograficzna dystrybucja przypadków 2019-nCoV w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 11 lutego 2020 r.

 

Objawy zakażenia obejmowały gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.

Zgodnie z danymi WHO z dnia 10 lutego 2020,  u 16 % potwierdzonych laboratoryjnie przypadków wystąpiła ciężka postać choroby. Wszystkie przypadki pochodzą z obszaru Chin.

Potwierdzono transmisję wirusa z człowieka na człowieka, ale potrzebnych jest więcej informacji, aby móc w pełni ocenić zakres tego rodzaju transmisji.

Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zakażeń.

W świetle aktualnie dostępnych informacji, ECDC uważa, iż obecnie istnieje wysokie prawdopodobieństwo zarażenia obywateli UE/EOG zamieszkujących lub odwiedzających prowincję Hubei w Chinach.

Prawdopodobieństwo zakażenia obywateli UE/EOG w innych prowincjach chińskich i innych miejscachw których zgłoszono przypadkijest umiarkowane i będzie rosnąć.

Zalecenia dla osób podróżujących po Chinach:

  • unikanie miejsc publicznych, zatłoczonych,
  • bezwzględne unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego,
  • unikanie odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki,
  • unikanie kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami,
  • ścisłe przestrzeganie zasad higieny rąk – ręce myć często wodą z mydłem lub dezynfekować środkiem na bazie alkoholu,
  • przestrzeganie zasad higieny żywności – jeść tylko w pewnych miejscach, pić wodę konfekcjonowaną.

Koronawirus 2019-nCoV jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu.


INFORMACJA DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z CHIN

W ostatnich kilku tygodniach w Chinach oraz innych krajach (aktualna lista krajów dostępna na stronach: www.who.intwww.ecdc.europa.eu, www.gis.gov.pl) wystąpiły zachorowania z objawami: wysokiej temperatury ciała powyżej 380C, kaszlu, duszności i problemów z oddychaniem.

Jeśli byłeś w Chinach w ciągu ostatnich 14 dni, w przypadku zaobserwowania tych objawów u siebie bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do szpitala z oddziałem zakaźnym, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej w Chinach, podróżni powinni otrzymać szczepienia przeciw grypie co najmniej dwa tygodnie przed podróżą, zgodnie z odpowiednimi zaleceniami krajowymi i międzynarodowymi.

Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

Instrukcja jak poprawnie skutecznie ręce znajduje się poniżej.

Komunikat dla podróżujących (nr 20), 10 lutego 2020 r. (Opracowano na podstawie danych ECDC oraz WHO)

Zachorowania na zapalenie płuc spowodowane nowym koronawirusem 2019-nCoV – aktualizacja

Aby ograniczyć epidemię, chińskie władze wdrożyły szereg nadzwyczajnych środków, takich jak odwołanie obchodów Nowego Roku Księżycowego oraz zamknięcie kin i parków rozrywki. Ponadto został zawieszony transport publiczny, lotnisko Wuhan Tianhe zostało zamknięte 23 stycznia, a rygorystyczne kontrole wyjazdowe zostały wprowadzone w wielu dużych miastach w prowincji Hubei. Na dzień 24 stycznia 2020 r. cały transport publiczny został zawieszony w co najmniej 10 miastach w pobliżu Wuhan, dotykając ponad 20,5 miliona ludzi. Chińscy touroperatorzy odwołali wszystkie wycieczki grupowe i czasowo wstrzymali sprzedaż biletów lotniczych i pakietów hotelowych. 26 stycznia władze zarządziły tymczasowy zakaz handlu dzikimi zwierzętami w całych Chinach.

Na obecny moment, nie zgłoszono przypadków zakażenia 2019-nCoV na pokładzie samolotu.

Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin i krajów Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej.

Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesiły rejsy do Chin, do odwołania.

Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 10 lutego 2020 r. odnotowano 40 553 laboratoryjnie potwierdzone przypadki zakażeń 2019-nCoV, w tym 910 zgonów (2,2%) (Tab.1).
17 przypadków zakażeń dotyczyło personelu medycznego.

Z 910 zgonów, 908 pochodziło z Chin: Hubei (871), Heilongjiang (7), Henan (6), Anhui (3), Hainan (3), Pekin (2), Chongqing (2), Gansu (2), Hebei (2), Guangdong (1), Guangxi (1), Guizhou (1), Hunan (1), Jiangxi (1), Jilin (1), Shandong (1), Shanghai (1), Sichuan (1) i Tianjin (1).

Jeden zgon zgłoszono w Hongkongu (Specjalny Region Administracyjny), oraz jeden na Filipinach.

Tab.1. Geograficzna dystrybucja przypadków 2019-nCoV w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 10 lutego 2020 r.

ContinentCountry / Territory / AreaConfirmed casesDeaths
AsiaChina40216909
AsiaSingapore430
AsiaThailand320
AsiaRepublic of Korea270
AsiaJapan260
AsiaTaiwan180
AsiaMalaysia180
AsiaVietnam140
AsiaUnited Arab Emirates70
AsiaIndia30
AsiaPhilippines31
AsiaNepal10
AsiaSri Lanka10
AsiaCambodia10
OtherCases on an international conveyance Japan700
EuropeGermany140
EuropeFrance110
EuropeUnited Kingdom40
EuropeItaly30
EuropeSpain20
EuropeRussia20
EuropeSweden10
EuropeFinland10
EuropeBelgium10
AmericaUnited States of America120
AmericaCanada70
OceaniaAustralia150
Total 40553910

 

Ryc.1. Geograficzna dystrybucja przypadków 2019-nCoV w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 10 lutego 2020 r.

 

Objawy zakażenia obejmowały gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.

Zgodnie z danymi WHO z dnia 9 lutego 2020,  u 16,5 % potwierdzonych laboratoryjnie przypadków wystąpiła ciężka postać choroby. Wszystkie przypadki pochodzą z obszaru Chin.

Potwierdzono transmisję wirusa z człowieka na człowieka, ale potrzebnych jest więcej informacji, aby móc w pełni ocenić zakres tego rodzaju transmisji.

Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zakażeń.

W świetle aktualnie dostępnych informacji, ECDC uważa, iż obecnie istnieje wysokie prawdopodobieństwo zarażenia obywateli UE/EOG zamieszkujących lub odwiedzających prowincję Hubei w Chinach.

Prawdopodobieństwo zakażenia obywateli UE/EOG w innych prowincjach chińskich i innych miejscachw których zgłoszono przypadki, jest umiarkowane i będzie rosnąć.

Zalecenia dla osób podróżujących po Chinach:

  • unikanie miejsc publicznych, zatłoczonych,
  • bezwzględne unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego,
  • unikanie odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki,
  • unikanie kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami,
  • ścisłe przestrzeganie zasad higieny rąk – ręce myć często wodą z mydłem lub dezynfekować środkiem na bazie alkoholu,
  • przestrzeganie zasad higieny żywności – jeść tylko w pewnych miejscach, pić wodę konfekcjonowaną.

Koronawirus 2019-nCoV jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu.

Komunikat dla podróżujących nr (19), 8 lutego 2020 r. (Opracowano na podstawie danych ECDC oraz WHO)

Zachorowania na zapalenie płuc spowodowane nowym koronawirusem 2019-nCoV – aktualizacja

Aby ograniczyć epidemię, chińskie władze wdrożyły szereg nadzwyczajnych środków, takich jak odwołanie obchodów Nowego Roku Księżycowego oraz zamknięcie kin i parków rozrywki. Ponadto został zawieszony transport publiczny, lotnisko Wuhan Tianhe zostało zamknięte 23 stycznia, a rygorystyczne kontrole wyjazdowe zostały wprowadzone w wielu dużych miastach w prowincji Hubei. Na dzień 24 stycznia 2020 r. cały transport publiczny został zawieszony w co najmniej 10 miastach w pobliżu Wuhan, dotykając ponad 20,5 miliona ludzi. Chińscy touroperatorzy odwołali wszystkie wycieczki grupowe i czasowo wstrzymali sprzedaż biletów lotniczych i pakietów hotelowych. 26 stycznia władze zarządziły tymczasowy zakaz handlu dzikimi zwierzętami w całych Chinach.

Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin i krajów Azji Wschodniej i Południowo – Wschodniej.

Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesiły rejsy do Chin, do odwołania.

Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 8 lutego 2020 r. odnotowano 34945 laboratoryjnie potwierdzone przypadki zakażeń 2019-nCoV, w tym 724 zgony (2%). 17 przypadków zakażeń dotyczyło personelu medycznego.

723 zgony odnotowano w Chinach, a 1 przypadek na Filipinach.

Przypadki: Chiny, w tym Hongkong i Makau (34635), Tajwan (17), Tajlandia (32), Australia (15), Malezja (15), Singapur (33), Japonia (89), Korea Płd. (24), US (12), Kanada (7), Wietnam (13), Nepal (1), Sri Lanka (10), Kambodża (1), Zjednoczone Emiraty Arabskie (7), Filipiny (3), Indie (3), Francja (11), Niemcy (14), Włochy (3), WB (3), Finlandia (1), Szwecja (1), Hiszpania (1), Belgia (1), Rosja (2).

Łącznie na terenie UE/EOG odnotowano 35 przypadków.

Objawy zakażenia obejmowały gorączkę, kaszel oraz duszności. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.

Zgodnie z danymi WHO z dnia 6 lutego 2020, u 13,6 % potwierdzonych laboratoryjnie przypadków wystąpiła ciężka postać choroby. Wszystkie przypadki pochodzą z obszaru Chin.

Potwierdzono transmisję wirusa z człowieka na człowieka, ale potrzebnych jest więcej informacji, aby móc w pełni ocenić zakres tego rodzaju transmisji.

Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zakażeń.

W świetle aktualnie dostępnych informacji, ECDC uważa, iż obecnie istnieje wysokie prawdopodobieństwo zarażenia obywateli UE/EOG zamieszkujących lub odwiedzających prowincję Hubei w Chinach.

Prawdopodobieństwo zakażenia obywateli UE/EOG w innych prowincjach chińskich i innych miejscachw których zgłoszono przypadki, jest umiarkowane i będzie rosnąć.

Zalecenia dla osób podróżujących po Chinach:

  • unikanie miejsc publicznych, zatłoczonych,
  • bezwzględne unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego,
  • unikanie odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki,
  • unikanie kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami,
  • ścisłe przestrzeganie zasad higieny rąk – ręce myć często wodą z mydłem lub dezynfekować środkiem na bazie alkoholu,
  • przestrzeganie zasad higieny żywności – jeść tylko w pewnych miejscach, pić wodę konfekcjonowaną.

Koronawirus 2019-nCoV jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu.

INFORMACJA DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z CHIN

W ostatnich kilku tygodniach w Chinach oraz innych krajach (aktualna lista krajów dostępna na stronach: www.who.intwww.ecdc.europa.eu, www.gis.gov.pl) wystąpiły zachorowania
z objawami: wysokiej temperatury ciała powyżej 380C, kaszlu, duszności i problemów
z oddychaniem.

Jeśli byłeś w Chinach w ciągu ostatnich 14 dni, w przypadku zaobserwowania tych objawów
u siebie bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się
do szpitala z oddziałem zakaźnym, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej w Chinach, podróżni powinni otrzymać szczepienia przeciw grypie co najmniej dwa tygodnie przed podróżą, zgodnie z odpowiednimi zaleceniami krajowymi i międzynarodowymi.

Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

Instrukcja jak poprawnie skutecznie ręce znajduje się poniżej.

Komunikat dla podróżujących (nr 18), 7 lutego 2020 r. (Opracowano na podstawie danych ECDC oraz WHO)

Zachorowania na zapalenie płuc spowodowane nowym koronawirusem 2019-nCoV – aktualizacja

Aby ograniczyć epidemię, chińskie władze wdrożyły szereg nadzwyczajnych środków, takich jak odwołanie obchodów Nowego Roku Księżycowego oraz zamknięcie kin i parków rozrywki. Ponadto został zawieszony transport publiczny, lotnisko Wuhan Tianhe zostało zamknięte 23 stycznia, a rygorystyczne kontrole wyjazdowe zostały wprowadzone w wielu dużych miastach w prowincji Hubei. Na dzień 24 stycznia 2020 r. cały transport publiczny został zawieszony w co najmniej 10 miastach w pobliżu Wuhan, dotykając ponad 20,5 miliona ludzi. Chińscy touroperatorzy odwołali wszystkie wycieczki grupowe i czasowo wstrzymali sprzedaż biletów lotniczych i pakietów hotelowych. 26 stycznia władze zarządziły tymczasowy zakaz handlu dzikimi zwierzętami w całych Chinach.

Na obecny moment, nie zgłoszono przypadków zakażenia 2019-nCoV na pokładzie samolotu.

Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin i krajów Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesiły rejsy do Chin, do odwołania.

Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 7 lutego 2020 r. odnotowano 31 503 laboratoryjnie potwierdzone przypadki zakażeń 2019-nCoV, w tym 638 zgonów (2%) (Tab.1).
17 przypadków zakażeń dotyczyło personelu medycznego.

Z 638 zgonów, 637 pochodziło z Chin: Hubei (618), Heilongjiang (3), Henan (3), Chongqing (2), Pekin (1), Guangdong (1), Hainan (2), Hebei (1), Hongkong (1), Jilin (1), Szanghaj (1), Syczuan (1), Tianjin (1) i Guizhou (1).

Jeden zgon pochodził z Filipin.

Tab.1. Geograficzna dystrybucja przypadków 2019-nCoV w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 7 lutego 2020 r.

ContinentPlaces reporting casesConfirmed casesDeaths
AsiaChina31217637
AsiaJapan860
AsiaSingapore300
AsiaThailand250
AsiaRepublic of Korea240
AsiaTaiwan160
AsiaMalaysia140
AsiaVietnam120
AsiaUnited Arab Emirates50
AsiaIndia30
AsiaPhilippines31
AsiaNepal10
AsiaSri Lanka10
AsiaCambodia10
EuropeGermany130
EuropeFrance60
EuropeItaly30
EuropeUnited Kingdom30
EuropeRussia20
EuropeFinland10
EuropeBelgium10
EuropeSpain10
EuropeSweden10
AmericaUnited States of America120
AmericaCanada70
OceaniaAustralia150
Total 31503638

Ryc.1. Geograficzna dystrybucja przypadków 2019-nCoV w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 7 lutego 2020 r.

Objawy zakażenia obejmowały gorączkę, kaszel oraz duszności. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.

Zgodnie z danymi WHO z dnia 6 lutego 2020,  u 13,6 % potwierdzonych laboratoryjnie przypadków wystąpiła ciężka postać choroby. Wszystkie przypadki pochodzą z obszaru Chin.

Potwierdzono transmisję wirusa z człowieka na człowieka, ale potrzebnych jest więcej informacji, aby móc w pełni ocenić zakres tego rodzaju transmisji.

Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zakażeń.

W świetle aktualnie dostępnych informacji, ECDC uważa, iż obecnie istnieje wysokie prawdopodobieństwo zarażenia obywateli UE/EOG zamieszkujących lub odwiedzających prowincję Hubei w Chinach.

Prawdopodobieństwo zakażenia obywateli UE/EOG w innych prowincjach chińskich i innych miejscachw których zgłoszono przypadkijest umiarkowane i będzie rosnąć.

Zalecenia dla osób podróżujących po Chinach:

  • unikanie miejsc publicznych, zatłoczonych,
  • bezwzględne unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego,
  • unikanie odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki,
  • unikanie kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami,
  • ścisłe przestrzeganie zasad higieny rąk – ręce myć często wodą z mydłem lub dezynfekować środkiem na bazie alkoholu,
  • przestrzeganie zasad higieny żywności – jeść tylko w pewnych miejscach, pić wodę konfekcjonowaną.

Koronawirus 2019-nCoV jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu.

Instrukcja jak poprawnie myć ręce znajduje się poniżej.

Ponadto, ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej w Chinach, podróżni powinni otrzymać szczepienia przeciw grypie co najmniej dwa tygodnie przed podróżą, zgodnie z odpowiednimi zaleceniami krajowymi i międzynarodowymi.

Główny Inspektorat Sanitarny na bieżąco monitoruje sytuację epidemiologiczną.

INFORMACJA DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z CHIN

W ostatnich kilku tygodniach w Chinach oraz innych krajach (aktualna lista krajów dostępna na stronach: www.who.intwww.ecdc.europa.eu, www.gis.gov.pl) wystąpiły zachorowania z objawami: wysokiej temperatury ciała powyżej 380C, kaszlu, duszności i problemów z oddychaniem.

Jeśli byłeś w Chinach w ciągu ostatnich 14 dni, w przypadku zaobserwowania tych objawów u siebie bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do szpitala z oddziałem zakaźnym, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Komunikat dla podróżujących (nr 17), 6 lutego 2020 r. (Opracowano na podstawie danych ECDC oraz WHO)

Zachorowania na zapalenie płuc spowodowane nowym koronawirusem 2019-nCoV – aktualizacja

Aby ograniczyć epidemię, chińskie władze wdrożyły szereg nadzwyczajnych środków, takich jak odwołanie obchodów Nowego Roku Księżycowego oraz zamknięcie kin i parków rozrywki. Ponadto został zawieszony transport publiczny, lotnisko Wuhan Tianhe zostało zamknięte 23 stycznia, a rygorystyczne kontrole wyjazdowe zostały wprowadzone w wielu dużych miastach w prowincji Hubei. Na dzień 24 stycznia 2020 r. cały transport publiczny został zawieszony w co najmniej 10 miastach w pobliżu Wuhan, dotykając ponad 20,5 miliona ludzi. Chińscy touroperatorzy odwołali wszystkie wycieczki grupowe i czasowo wstrzymali sprzedaż biletów lotniczych i pakietów hotelowych. 26 stycznia władze zarządziły tymczasowy zakaz handlu dzikimi zwierzętami w całych Chinach.

Na obecny moment, nie zgłoszono przypadków zakażenia 2019-nCoV na pokładzie samolotu.

Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin i krajów Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesiły rejsy do Chin, do odwołania.

Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 6 lutego 2020 r. odnotowano 28 284 laboratoryjnie potwierdzone przypadki zakażeń 2019-nCoV, w tym 565 zgonów (2%) (Tab.1).
17 przypadków zakażeń dotyczyło personelu medycznego.

Z 565 zgonów, 564 pochodziły z Chin: Hubei (549), Heilongjiang (3), Chongqing (2), Henan (2), Pekin (1), Hainan (1), Hebei (1), Hongkong (1), Szanghaj (1), Syczuan (1), Tianjin (1) i Guizhou (1).

Jeden zgon pochodził z Filipin.

Tab.1. Geograficzna dystrybucja przypadków 2019-nCoV w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 6 lutego 2020 r.

ContinentCountry / Territory / AreaConfirmed casesDeaths
AsiaChina28057564
AsiaJapan450
AsiaSingapore280
AsiaThailand250
AsiaRepublic of Korea230
AsiaMalaysia120
AsiaTaiwan110
AsiaVietnam100
AsiaUnited Arab Emirates50
AsiaIndia30
AsiaPhilippines31
AsiaNepal10
AsiaSri Lanka10
AsiaCambodia10
EuropeGermany120
EuropeFrance60
EuropeItaly20
EuropeUnited Kingdom20
EuropeRussia20
EuropeFinland10
EuropeBelgium10
EuropeSpain10
EuropeSweden10
AmericaUnited States of America120
AmericaCanada50
OceaniaAustralia140
Total 28284565

Ryc.1. Geograficzna dystrybucja przypadków 2019-nCoV w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 6 lutego 2020 r.

Objawy zakażenia obejmowały gorączkę, kaszel oraz duszności. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.

Zgodnie z danymi WHO z dnia 5 lutego 2020,  u 13 % potwierdzonych laboratoryjnie przypadków wystąpiła ciężka postać choroby. Wszystkie przypadki pochodzą z obszaru Chin.

Potwierdzono transmisję wirusa z człowieka na człowieka, ale potrzebnych jest więcej informacji, aby móc w pełni ocenić zakres tego rodzaju transmisji.

Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zakażeń.

W świetle aktualnie dostępnych informacji, ECDC uważa, iż obecnie istnieje wysokie prawdopodobieństwo zarażenia obywateli UE/EOG zamieszkujących lub odwiedzających prowincję Hubei w Chinach.

Prawdopodobieństwo zakażenia obywateli UE/EOG w innych prowincjach chińskich i innych miejscachw których zgłoszono przypadki, jest umiarkowane i będzie rosnąć.

Zalecenia dla osób podróżujących po Chinach:

  • unikanie miejsc publicznych, zatłoczonych,
  • bezwzględne unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego,
  • unikanie odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki,
  • unikanie kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami,
  • ścisłe przestrzeganie zasad higieny rąk – ręce myć często wodą z mydłem lub dezynfekować środkiem na bazie alkoholu,
  • przestrzeganie zasad higieny żywności – jeść tylko w pewnych miejscach, pić wodę konfekcjonowaną.

Ponadto, ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej w Chinach, podróżni powinni otrzymać szczepienia przeciw grypie co najmniej dwa tygodnie przed podróżą, zgodnie z odpowiednimi zaleceniami krajowymi i międzynarodowymi.

Główny Inspektorat Sanitarny na bieżąco monitoruje sytuację epidemiologiczną.

Komunikat dla podróżujących (nr 16), 5 lutego 2020 r. (Opracowano na podstawie danych ECDC oraz WHO)

Zachorowania na zapalenie płuc spowodowane nowym koronawirusem 2019-nCoV – aktualizacja

Aby ograniczyć epidemię, chińskie władze wdrożyły szereg nadzwyczajnych środków, takich jak odwołanie obchodów Nowego Roku Księżycowego oraz zamknięcie kin i parków rozrywki. Ponadto został zawieszony transport publiczny, lotnisko Wuhan Tianhe zostało zamknięte 23 stycznia, a rygorystyczne kontrole wyjazdowe zostały wprowadzone w wielu dużych miastach w prowincji Hubei. Na dzień 24 stycznia 2020 r. cały transport publiczny został zawieszony w co najmniej 10 miastach w pobliżu Wuhan, dotykając ponad 20,5 miliona ludzi. Chińscy touroperatorzy odwołali wszystkie wycieczki grupowe i czasowo wstrzymali sprzedaż biletów lotniczych i pakietów hotelowych. 26 stycznia władze zarządziły tymczasowy zakaz handlu dzikimi zwierzętami w całych Chinach.

Na obecny moment, nie zgłoszono przypadków zakażenia 2019-nCoV na pokładzie samolotu.

Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin i krajów Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesiły rejsy do Chin, do odwołania.

Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 5 lutego 2020 r. odnotowano 24 530 laboratoryjnie potwierdzonych przypadków zakażeń 2019-nCoV, w tym 493 zgony (2%) (Tab.1).
17 przypadków zakażeń dotyczyło personelu medycznego.

Z 493 zgonów, 492 pochodziły z Chin: Hubei (479), Chongqing (2), Heilongjiang (2), Henan (2), Pekin (1), Hainan (1), Hebei (1), Hongkong (1), Szanghaj (1), Syczuan (1) i Tianjin (1).

Jeden zgon pochodził z Filipin.

Tab.1. Geograficzna dystrybucja przypadków 2019-nCoV w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 5 lutego 2020 r.

ContinentCountry / Territory / AreaConfirmed casesDeaths
AsiaChina24329492
AsiaJapan330
AsiaThailand250
AsiaSingapore240
AsiaRepublic of Korea180
AsiaTaiwan110
AsiaVietnam100
AsiaMalaysia100
AsiaUnited Arab Emirates50
AsiaIndia30
AsiaPhilippines21
AsiaNepal10
AsiaSri Lanka10
AsiaCambodia10
EuropeGermany120
EuropeFrance60
EuropeItaly20
EuropeUnited Kingdom20
EuropeRussia20
EuropeFinland10
EuropeBelgium10
EuropeSpain10
EuropeSweden10
AmericaUnited States of America110
AmericaCanada50
OceaniaAustralia130
Total 24530493

Ryc.1. Geograficzna dystrybucja przypadków 2019-nCoV w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 5 lutego 2020 r.

Objawy zakażenia obejmowały gorączkę, kaszel oraz duszności. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.

Zgodnie z danymi WHO, z dnia 26 stycznia 2020 r., u 18 % potwierdzonych laboratoryjnie przypadków wystąpiła ciężka postać choroby  lub chorzy są w stanie krytycznym.

Potwierdzono transmisję wirusa z człowieka na człowieka, ale potrzebnych jest więcej informacji, aby móc w pełni ocenić zakres tego rodzaju transmisji.

Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zakażeń.

W świetle aktualnie dostępnych informacji, ECDC uważa, iż obecnie istnieje wysokie prawdopodobieństwo zarażenia obywateli UE/EOG zamieszkujących lub odwiedzających prowincję Hubei w Chinach.

Prawdopodobieństwo zakażenia obywateli UE/EOG w innych prowincjach chińskich i innych miejscachw których zgłoszono przypadki, jest umiarkowane i będzie rosnąć.

Zalecenia dla osób podróżujących po Chinach:

  • unikanie miejsc publicznych, zatłoczonych,
  • bezwzględne unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego,
  • unikanie odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki,
  • unikanie kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami,
  • ścisłe przestrzeganie zasad higieny rąk – ręce myć często wodą z mydłem lub dezynfekować środkiem na bazie alkoholu,
  • przestrzeganie zasad higieny żywności – jeść tylko w pewnych miejscach, pić wodę konfekcjonowaną.

Ponadto, ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej w Chinach, podróżni powinni otrzymać szczepienia przeciw grypie co najmniej dwa tygodnie przed podróżą, zgodnie z odpowiednimi zaleceniami krajowymi i międzynarodowymi.

Główny Inspektorat Sanitarny na bieżąco monitoruje sytuację epidemiologiczną.

Komunikat dla podróżujących (nr 15), 4 lutego 2020 r. (Opracowano na podstawie danych ECDC oraz WHO)

Zachorowania na zapalenie płuc spowodowane nowym koronawirusem 2019-nCoV – aktualizacja

Aby ograniczyć epidemię, chińskie władze wdrożyły szereg nadzwyczajnych środków, takich jak odwołanie obchodów Nowego Roku Księżycowego oraz zamknięcie kin i parków rozrywki. Ponadto został zawieszony transport publiczny, lotnisko Wuhan Tianhe zostało zamknięte 23 stycznia, a rygorystyczne kontrole wyjazdowe zostały wprowadzone w wielu dużych miastach w prowincji Hubei. Na dzień 24 stycznia 2020 r. cały transport publiczny został zawieszony w co najmniej 10 miastach w pobliżu Wuhan, dotykając ponad 20,5 miliona ludzi. Chińscy touroperatorzy odwołali wszystkie wycieczki grupowe i czasowo wstrzymali sprzedaż biletów lotniczych i pakietów hotelowych. 26 stycznia władze zarządziły tymczasowy zakaz handlu dzikimi zwierzętami w całych Chinach.

Na obecny moment, nie zgłoszono przypadków zakażenia 2019-nCoV na pokładzie samolotu.

Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin i krajów Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesiły rejsy do Chin, do odwołania.

Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 4 lutego 2020 r. odnotowano 20 626 laboratoryjnie potwierdzonych przypadków zakażeń 2019-nCoV, w tym 427 zgonów (2,1%) (Tab.1).
17 przypadków zakażeń dotyczyło personelu medycznego.

Z 427 zgonów, 426 pochodziło z Chin: Hubei (414), Chongqing (2), Heilongjiang (2), Henan (2), Pekin (1), Hainan (1), Hebei (1), Hongkong (1), Szanghaj (1) i Syczuan (1).

Jeden zgon pochodził z Filipin.

Tab.1. Geograficzna dystrybucja przypadków 2019-nCoV w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 4 lutego 2020 r.

ContinentCountry / Territory / AreaConfirmed casesDeaths
AsiaChina20458426
AsiaJapan200
AsiaThailand190
AsiaSingapore180
AsiaRepublic of Korea160
AsiaTaiwan100
AsiaVietnam90
AsiaMalaysia80
AsiaUnited Arab Emirates50
AsiaIndia30
AsiaPhilippines21
AsiaCambodia10
AsiaNepal10
AsiaSri Lanka10
EuropeGermany120
EuropeFrance60
EuropeItaly20
EuropeUnited Kingdom20
EuropeRussia20
EuropeBelgium10
EuropeFinland10
EuropeSpain10
EuropeSweden10
AmericaUnited States of America110
AmericaCanada40
OceaniaAustralia120
TOTAL 20626427

 

Ryc.1. Geograficzna dystrybucja przypadków 2019-nCoV w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 4 lutego 2020 r.

Objawy zakażenia obejmowały gorączkę, kaszel oraz duszności. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.

Zgodnie z danymi WHO, z dnia 26 stycznia 2020 r., u 18 % potwierdzonych laboratoryjnie przypadków wystąpiła ciężka postać choroby  lub chorzy są w stanie krytycznym.

Potwierdzono transmisję wirusa z człowieka na człowieka, ale potrzebnych jest więcej informacji, aby móc w pełni ocenić zakres tego rodzaju transmisji.

Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zakażeń.

W świetle aktualnie dostępnych informacji, ECDC uważa, iż obecnie istnieje wysokie prawdopodobieństwo zarażenia obywateli UE/EOG zamieszkujących lub odwiedzających prowincję Hubei w Chinach.

Prawdopodobieństwo zakażenia obywateli UE/EOG w innych prowincjach chińskich i innych miejscachw których zgłoszono przypadki, jest umiarkowane i będzie rosnąć.

Zalecenia dla osób podróżujących po Chinach:

  • unikanie miejsc publicznych, zatłoczonych,
  • bezwzględne unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego,
  • unikanie odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki,
  • unikanie kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami,
  • ścisłe przestrzeganie zasad higieny rąk – ręce myć często wodą z mydłem lub dezynfekować środkiem na bazie alkoholu,
  • przestrzeganie zasad higieny żywności – jeść tylko w pewnych miejscach, pić wodę konfekcjonowaną.

Ponadto, ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej w Chinach, podróżni powinni otrzymać szczepienia przeciw grypie co najmniej dwa tygodnie przed podróżą, zgodnie z odpowiednimi zaleceniami krajowymi i międzynarodowymi.

Główny Inspektorat Sanitarny na bieżąco monitoruje sytuację epidemiologiczną.

Komunikat dla podróżujących (nr 15), 4 lutego 2020 r. (Opracowano na podstawie danych ECDC oraz WHO)

Zachorowania na zapalenie płuc spowodowane nowym koronawirusem 2019-nCoV – aktualizacja

Aby ograniczyć epidemię, chińskie władze wdrożyły szereg nadzwyczajnych środków, takich jak odwołanie obchodów Nowego Roku Księżycowego oraz zamknięcie kin i parków rozrywki. Ponadto został zawieszony transport publiczny, lotnisko Wuhan Tianhe zostało zamknięte 23 stycznia, a rygorystyczne kontrole wyjazdowe zostały wprowadzone w wielu dużych miastach w prowincji Hubei. Na dzień 24 stycznia 2020 r. cały transport publiczny został zawieszony w co najmniej 10 miastach w pobliżu Wuhan, dotykając ponad 20,5 miliona ludzi. Chińscy touroperatorzy odwołali wszystkie wycieczki grupowe i czasowo wstrzymali sprzedaż biletów lotniczych i pakietów hotelowych. 26 stycznia władze zarządziły tymczasowy zakaz handlu dzikimi zwierzętami w całych Chinach.

Na obecny moment, nie zgłoszono przypadków zakażenia 2019-nCoV na pokładzie samolotu.

Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin i krajów Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesiły rejsy do Chin, do odwołania.

Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 3 lutego 2020 r. odnotowano 17 383  laboratoryjnie potwierdzone przypadki zakażeń 2019-nCoV, w tym 362 zgonów (2,1%) (Tab.1).
17 przypadków zakażeń dotyczyło personelu medycznego.

Z 362 zgonów, 361 pochodziło z  Chin: Hubei (350), Henan (2), Heilongjiang (2), Pekin (1), Hainan (1), Hebei (1), Shanghai (1), Sichuan (1), Chongqing (2)

Jeden zgon pochodził z Filipin.

Tab.1. Geograficzna dystrybucja przypadków 2019-nCoV w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 3 lutego 2020 r.

ContinentCountry / Territory / Area Confirmed casesDeaths
AmericaUnited States of America110
AmericaCanada40
AsiaChina17 220361
AsiaIndia20
AsiaJapan200
AsiaRepublic of Korea150
AsiaTaiwan110
AsiaThailand190
AsiaSingapore180
AsiaVietnam80
AsiaNepal10
AsiaMalaysia80
AsiaPhilippines21
AsiaSri Lanka10
AsiaCambodia10
AsiaUnited Arab Emirates50
EuropeFrance60
EuropeGermany100
EuropeFinland10
EuropeItaly20
EuropeRussia20
EuropeSpain10
EuropeSweden10
EuropeUnited Kingdom20
OceaniaAustralia120
TOTAL 17 383362

 

Ryc.1. Geograficzna dystrybucja przypadków 2019-nCoV w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 3 lutego 2020 r.

Objawy zakażenia obejmowały gorączkę, kaszel oraz duszności. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.

Zgodnie z danymi WHO, z dnia 26 stycznia 2020 r., u 18 % potwierdzonych laboratoryjnie przypadków wystąpiła ciężka postać choroby  lub chorzy są w stanie krytycznym.

Potwierdzono transmisję wirusa z człowieka na człowieka, ale potrzebnych jest więcej informacji, aby móc w pełni ocenić zakres tego rodzaju transmisji.

Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zakażeń.

W świetle aktualnie dostępnych informacji, ECDC uważa, iż obecnie istnieje wysokie prawdopodobieństwo zarażenia obywateli UE/EOG zamieszkujących lub odwiedzających prowincję Hubei w Chinach.

Prawdopodobieństwo zakażenia obywateli UE/EOG w innych prowincjach chińskich i innych miejscachw których zgłoszono przypadki, jest umiarkowane i będzie rosnąć.

Zalecenia dla osób podróżujących po Chinach:

  • unikanie miejsc publicznych, zatłoczonych,
  • bezwzględne unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego,
  • unikanie odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki,
  • unikanie kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami,
  • ścisłe przestrzeganie zasad higieny rąk – ręce myć często wodą z mydłem lub dezynfekować środkiem na bazie alkoholu,
  • przestrzeganie zasad higieny żywności – jeść tylko w pewnych miejscach, pić wodę konfekcjonowaną.

Ponadto, ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej w Chinach, podróżni powinni otrzymać szczepienia przeciw grypie co najmniej dwa tygodnie przed podróżą, zgodnie z odpowiednimi zaleceniami krajowymi i międzynarodowymi.

Główny Inspektorat Sanitarny na bieżąco monitoruje sytuację epidemiologiczną.

Informacja nt. Koronawirusa dla podróżujących z infografiką "Jak skutecznie myć ręce?"

Komunikat dla podróżujących

Warszawa, 25 stycznia 2020 r.

(Opracowano na podstawie danych ECDC oraz WHO)

Zachorowania na zapalenie płuc
spowodowane nowym koronawirusem 2019-nCoV - aktualizacja

Z dniem 23 stycznia 2020 r. wszystkie loty z Wuhan zostały odwołane. Został również wstrzymany cały transport publiczny oraz dalekobieżny. Podobne środki ostrożności zostały również wdrożone w innych regionach Chin. Miejsca spotkań publicznych zostały zamknięte do odwołania, a władze miast zalecają unikanie uczestnictwa w różnego rodzaju spotkaniach grupowych.

 

Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do rejonów Azji Południowo-Wschodniej.

 

Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 24 stycznia 2020 r. odnotowano laboratoryjnie potwierdzonych 901 przypadków zakażeń 2019-nCoV, w tym 26 zgonów. 

15 przypadków zakażeń dotyczyło personelu medycznego.

Przypadki: Chiny, w tym Hong Kong i Makau (882), Tajwan (1), Tajlandia (4), Japonia (2), Korea Południowa (2),  USA (1), Singapur (3), Wietnam (1), USA (1), Francja (3). 

Spośród 26 przypadków śmiertelnych w Chinach, 24 odnotowano w prowincji Hubei, 1 w prowincji Heilongjiang i 1 w prowincji Hebei.

Objawy zakażenia obejmowały gorączkę, dreszcze, bóle mięśniowe, katar, kaszel oraz duszności. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.

Potwierdzono transmisję wirusa z człowieka na człowieka, ale potrzebnych jest więcej informacji, aby móc w pełni ocenić zakres tego rodzaju transmisji.

Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zakażeń.

Zalecenia dla osób podróżujących po Chinach:

  • unikanie miejsc publicznych, zatłoczonych,
  • bezwzględne unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego,
  • unikanie odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki,
  • unikanie kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami,
  • ścisłe przestrzeganie zasad higieny rąk - ręce myć często wodą z mydłem lub dezynfekować środkiem na bazie alkoholu,
  • przestrzeganie zasad higieny żywności – jeść tylko w pewnych miejscach, pić wodę konfekcjonowaną.

 

Główny Inspektorat Sanitarny na bieżąco monitoruje sytuację epidemiologiczną.